Noćas je dio domova u Hrvatskoj pohodila sveta Lucija, donijevši najmlađima poklončiće, s ponekom mandarinom, suhom smokvom i mandulatom. Sveta Luce prošla je tako i Kaštelima na svom magarčiću, za kojeg su djeca ove noći ostavljala vodu i travu...
Kratak je to opis dijela običaja na blagdan Svete Lucije, zaštitnice očiju i vida, ratara, lađara, staklara, krojača, tkalaca, pisara, vratara i kovača. koji je duboko ukorjenjen u hrvatskoj tradiciji i običajima, a posebno se sveta Luce štuje u Dalmaciji.
Blagdan Svete Lucije obilježava se 13. prosinca svake godine, a ova svetica spominje se kao jedna od posljednjih žrtava progona u vrijeme cara Dioklecijana. Umrla je mučenički 304. godine, kada su joj mačem odrubili glavu nakon dužeg mučenja. Između ostalog, svetoj Luciji su izvađene oči pa se upravo stoga smatra zaštitnicom očiju .
Uz blagdan Svete Luce vezuju se brojni običaji u Hrvatskoj, a treba naglasiti da je djeci poklone nosila davno prije svetog Nikole. Naravno, darovi su bili u skladu s vremenom pa su nekada djeca nestrpljivo čekala njen dolazak kako bi se osladila ponekim slatkišem te svježim i suhim voćem. Danas se taj običaj i dalje njeguje diljem Hrvatske.
Na dan Svete Lucije tradicionalno se sije božićna pšenica, simbol života, a prema narodnom vjerovanju, što pšenica bude gušća, godina pred nama bit će bolja i bogatija.
Isto tako, običjaj je da se prate vremenske prilike tijekom 12 dana od Svete Lucije do Božića, jer prema predaji svaki od tih dana odgovara vremenskim prilikama u pojedinom mjesecu naredne godine.