
Završetak radnog tjedna u Solinu protekao je u znaku glazbe, ponosa i inspiracije. Gradonačelnik Dalibor Ninčević upriličio je svečani prijem za članove Gradske glazbe Zvonimir, ali i jednog iznimnog mladog čovjeka – Antonia Bošnjaka, poznatog pod nadimkom Toto, čije životne priče ruše barijere i pomiču granice.
Gradska glazba Zvonimir, koja već 113 godina neprekidno djeluje u Solinu, ponovno je zasjala punim sjajem. Na nedavno održanom Susretu hrvatskih puhačkih orkestara u Zagrebu, osvojili su čak dvije zlatne plakete – u juniorskoj i seniorskoj konkurenciji.
Omladinski puhački orkestar, sastavljen isključivo od učenika Glazbene škole „Silvio Bombardelli“, osvojio je prvo mjesto i zlatnu plaketu pod vodstvom dirigenta Ivana Glavurdića, dok su stariji članovi glazbe pod ravnanjem maestra Tonća Ćićerića također osvojili prvo mjesto i zlatnu plaketu u B kategoriji. Uz to, stigla je i posebna nagrada Hrvatskog društva skladatelja za najbolju izvedbu.
– Čestitke maestru Ćićeriću, svim članicama i članovima Gradske glazbe Zvonimir, kao i polaznicima i mentorima iz glazbene škole „Silvio Bombardelli“. Vi ste naši ponosi i dokaz da se sustavnim radom i ljubavlju prema glazbi može učiniti naš grad još prepoznatljivijim – poručio je gradonačelnik Ninčević.
Dodatni razlog za zadovoljstvo leži i u nedavnim uspjesima učenika solinske glazbene škole na međunarodnom natjecanju “Daleki akordi”, čime je, kako je rekao gradonačelnik, „budućnost glazbe u Solinu osigurana“.
U nastavku dana, gradonačelnik je ugostio još jednog iznimnog Solinjanina – Antonia Bošnjaka, poznatijeg kao Toto, mladića iz Vranjica koji ne prestaje inspirirati.
Toto, osoba s Down sindromom, aktivan je u više sportskih i društvenih područja. Kapetan je Special Hajduk tima i član Specijalne nogometne reprezentacije Hrvatske, s kojom uskoro putuje na Svjetsko prvenstvo u SAD-u. Također je član Paraplivačkog kluba “Cipal” iz Splita te je izborio plasman na Europsko prvenstvo u Portugalu.
Uz sve to, Toto je zaposlen kao pomoćni konobar, a 2022. osvojio je drugo mjesto na gastro natjecanju za osobe s invaliditetom i time ostvario nezaboravno putovanje u Rim i susret sa Svetim Ocem.
– Toto je rođeni borac, za njega ne postoji ‘ne mogu’ ili ‘neću’. On ne ruši samo vlastite granice, već i one koje društvo ponekad nesvjesno postavlja. Bez bezuvjetne podrške svoje obitelji i trenera Jure Benića, teško bi sve to postigao, ali njegova volja je ono što nas sve inspirira – poručio je gradonačelnik.
Na kraju, dodao je:
– Toto, nastavi biti tako poseban. Grad Solin stoji uz tebe i sve osobe s poteškoćama – u vašim snovima i borbama, imate našu potporu i srce.
U danu ispunjenom glazbom, talentom i ljudskom toplinom, Solin je još jednom pokazao da grad čine ljudi – i da najvažniju notu uvijek svira srce.
Foto: Dalibor Ninčević/Facebook


