U organizaciji udruge Don Frane Bulića i Gradske knjižnice Kaštela, ove je subote u Vranjicu održana promocija monografije "Pisma dida Miloša iz Prvog svjetskog rata." Interes publike bio je velik, a okupljeni su s oduševljenjem pratili predstavljanje ove zbirke pisama, koja daje dragocjen uvid u život jednog dalmatinskog sela tijekom Velikog rata.
Unuk autora pisama Miloš Mandić, i Renata Dobrić, ravnateljica Gradske knjižnice Kaštela, okupili su brojne povjesničare i stručnjake koji su se osvrnuli na tešku svakodnevicu stanovnika Vranjica i obiteljsku povijest kroz perspektivu glavnog protagonista, dida Miloša i njegove supruge Roze.
Monografija donosi pisma koja je dida Miloš slao svojoj supruzi, djeci, rodbini i prijateljima, pružajući čitateljima jedinstven uvid u život u Dalmaciji u periodu Prvog svjetskog rata. Miloš je 1915. mobiliziran u austrougarsku vojsku te poslan na Sočansku bojišnicu, gdje je kasnije zarobljen i interniran u Italiji, gdje je i preminuo. Pisma koja je slao obitelji i prijateljima danas svjedoče o ratnim događanjima, ali i o privrženosti i ljubavi prema domovini i obitelji.
Uz to, monografija je bogata leksikonom lokalnog govora, uključujući 1580 specifičnih vranjičkih riječi, kao i popis 140 mobiliziranih osoba te kazalo s više od 450 imena i prezimena koje Miloš spominje u svojim pismima. Autori su podijelili pisma u tematske cjeline, kako bi čitatelji lakše pratili sadržaj i razne aspekte ratne korespondencije.
Ovaj vrijedan projekt realiziran je uz financijsku potporu Splitsko-dalmatinske županije, Grada Kaštela i Grada Solina. Ravnateljica Gradske knjižnice Renata Dobrić izrazila je zahvalnost svima koji su pomogli izdavanje knjige, ističući kako ova monografija nije samo djelo jednog vremena, već i naslijeđe budućim generacijama.
Foto: Udruga don Frane Bulić / Udruga don Frane Bulić