
U Solinu su započeli radovi na sanaciji obalnog područja Kosica u Vranjicu, jedne od posljednjih crnih točaka zagađenih azbestom. Uz ovaj ekološki projekt vrijedan više milijuna eura, predstavljen je i bogat program ovogodišnjeg, 31. Solinskog kulturnog ljeta, dok su ljetnu pozornicu već ispunili plesni i glazbeni događaji poput Salona plesni festival i obilježavanja Svjetskog dana glazbe.
Počela dugoočekivana sanacija Kosice u Vranjicu
Sanacija obalnog područja Kosica u Vranjicu službeno je predstavljena mještanima. Radovi su započeli u lipnju, a projekt je vrijedan 5,7 milijuna eura. Prema podacima Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, vrijednost samih radova iznosi 4,87 milijuna eura, od čega se nešto više od 4 milijuna eura financira iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti, dok ostatak pokriva Fond. Cilj je ukloniti ili izolirati opasni azbestni otpad koji je godinama odlagan iz nekadašnje tvornice Salonit.
Glavni projektant sanacije, Davor Barać, pojasnio je da su istražni radovi potvrdili onečišćenje u pojasu od oko 50 metara od obale, što je zapravo nova obala nastala nasipanjem azbesta. Odabrana je metoda „in situ“ sanacije (izolacija otpada na licu mjesta) jer bi „ex situ“ metoda (iskop i odvoz 50 do 100 tisuća kubika otpada) predstavljala prevelik rizik od oslobađanja opasnih azbestnih čestica u zrak. Otpad će se trajno izolirati pod zaštitnim slojevima kako ga more, valovi i vremenski utjecaji ne bi mogli podizati i prenositi.
Predstavnik Fonda istaknuo je da je Fond dužan sanirati ovu crnu točku te da se završetak radova planira za otprilike godinu i pol dana, odnosno do kraja sljedeće godine.
Gradonačelnik Solina Dalibor Ninčević naglasio je da je ovo četvrta sanirana žarišna točka u Vranjicu, nakon tvornice Salonit, Vranjičke kave i Mravinačke kave. Dodao je i kako postoji interes privatnog investitora (obitelji Čurković) za dugoročni zakup preostalih tvorničkih hala Salonita, što bi u budućnosti moglo dovesti do sanacije krovova i preostalog salonita na tim objektima.
Predstavljen bogat program 31. Solinskog kulturnog ljeta
U Solinu je predstavljen program 31. Solinskog kulturnog ljeta, koje će u 58 dana donijeti čak 68 manifestacija. Manifestaciju tradicionalno otvara Gradska glazba Zvonimir pod vodstvom maestra Tonća Ćićerića, a ovogodišnji otvarajući koncert posvećen je pjesmama Vice Vukova, povodom 90. obljetnice njegova rođenja.
Program nudi 35 glazbenih događanja, uključujući koncerte klasične, zabavne i etno glazbe. Među izvođačima se ističu Sergej Ćetković, Hari Mata Hari, Vlatko Stefanovski i Alen Islamović, dok će ljubitelji klasične glazbe moći uživati u recitalu Serđa Bulata i nastupu Zagrebačkog kvarteta. Dramski program donosi osam predstava ponajboljih hrvatskih kazališta, među kojima su „Uvijek i u glavu“, „Glorija“, nastup Blogera Krule te Festival komedije. Zbog radova na uobičajenoj lokaciji, popularni „Kava Fest“ ove će se godine održati u Gradini, a nastupit će Plavi orkestar, Letu štuke te Goran Bare i Majke.
Dio Solinskog kulturnog ljeta je i jubilarna, 15. manifestacija „Romantika u Saloni“. Program započinje Noći gladiatora s borbama, vatrenim showom i antičkim sajmom. Slijedi Antičko vjenčanje 24. srpnja u vrtu Tusculum, koje će prikazati starorimske svadbene običaje, hranu i odjeću, te Antički sajam 1. kolovoza na Malom Glorijetu.
Gastro program donosi manifestacije „Gastro večer u Kućinama“ (31. srpnja), „Večer Male Venecije“ (18. srpnja) s talijanskim kanconama i hranom te tradicionalni „Solinski lonac“ (22. kolovoza) u Gašpinoj mlinici.
Novi ravnatelj Javne ustanove u kulturi Zvonimir, Jure Šaban Stanić, i direktorica Turističke zajednice, Jelena Stupalo, izrazili su zadovoljstvo kvalitetom programa, dok je gradonačelnik Ninčević pozvao sugrađane i goste da posjete ovogodišnje manifestacije.
Održan treći Salona plesni festival
Na ljetnoj pozornici Gradine održan je treći po redu Salona plesni festival u organizaciji Plesnog studija „Gita“. Cilj festivala je prikazati ljepotu i raznolikost plesne umjetnosti, a okupio je djecu i mlade od 3 do 19 godina.
Publika je uživala u 22 koreografije koje su izvele plesne skupine studija „Gita“ te brojni gosti: Plesni klub „Vruća čokolada“, Cheerleading klub „Sedmi vjetar“, Plesni studio „Mot“, Plesni klub „Lolita“, Solinski bubamarci, Solinske mažoretkinje i Talent studio „M“. Na repertoaru su bili jazz dance, show dance, suvremeni ples, mažoret ples, cheerleading, MTV style, hip-hop, latinoamerički plesovi te folklor u izvedbi KUD-a „Salon“. Ulaz na festival bio je besplatan.
Svjetski dan glazbe obilježen koncertom na Malom Glorijetu
Solin se i ove godine pridružio obilježavanju Svjetskog dana glazbe koncertom Gradske glazbe „Zvonimir“ na Malom Glorijetu. Uz seniorski sastav, nastupio je i Omladinski puhački orkestar pod vodstvom maestra Tonća Ćićerića.
Mladi glazbenici izveli su tri kompozicije: uvodni marš te dvije zahtjevne skladbe s kojima su se ove godine natjecali na državnom natjecanju u Sloveniji – „The Edge of Tomorrow“ Michaela Sweeneyja i „Encanto“ Roberta W. Smitha. Voditelj orkestra istaknuo je kako je omladinski orkestar ključna baza za seniorski sastav te plod dugogodišnjeg rada solinske glazbene škole.
Foto: screenshot (TV Jadran)


