Odvjetnik Dino Gliha, stručnjak za intelektualno vlasništvo, gostovao je u Pregledu dana gdje je komentirao akciju USKOK-a i hrvatske policije u kojoj je 11 osoba uhićeno zbog sumnje u prodaju piratskih televizijskih paketa, piše N1.
Podsjetimo, od jutros je policija po nalogu USKOK-a u akciji u pet županija zbog zločinačke grupe koja je počinile kaznena djela protiv intelektualnog vlasništva i kaznena djela protiv računalnih sustava, programa i podataka. Uhićeno je 11 osoba, a sumnja se da su piratske pakete s više od 400 kanala prodavali korisnicima za 10-15 eura mjesečne naknade.
Akcija se provodi u koordinaciji s Europolom, a uključene su još i policije iz Velike Britanije, Italije, te Francuske. Sumnja se da šteta, samo u Hrvatskoj, iznosi oko dva milijuna eura.
Problem u povredi autorskog prava
Gliha tvrdi da je problem piratstva u povredi autorskog prava. “U ovom slučaju se čini da su u pitanju računalni programi. Da bi se utvrdilo da je došlo do neovlaštenog korištenja treba se utvrditi izvorni kod, i onda se utvrditi da je došlo do neovlaštenog korištenja izvornog koda”, rekao je.
Napominje da digitalni kriminal cvate. “Neovlašteno korištenje autorskih dijela, poznatije kao piratstvo, postoji od početka autorskih prava kao nešto negativno. U doba digitalizacije te su se granice pomaknule te se omogućilo onim vještijima da bez fizičke prepreke mogu povrijediti autorsko djelo”, dodao je.
“Ljudi često zaboravljaju da je to kazneno djelo, točnije to više njih. Imamo povredu osobnih prava autora, neovlaštenu uporabu autorskih djela i slično”, istaknuo je Gliha.
Utjecaj umjetne inteligencije
Napominje da je umjetna inteligencija omogućila puno više povreda prava. “No isto tako omogućilo se i puno više mogućnosti. Pitanje korištenja zaštićenih sadržaja u procesu treniranja je jedna od gorućih tema. To također predstavlja neovlašteno korištenje i pojedini tzv. provideri umjetne inteligencije također su dužni zatražiti dozvole od pojedinih autora”, rekao je.
Na pitanje jesu li korisnici također u problemu, kaže da ni oni nisu opravdani. “Nisu oni ti koji su direktno kopirali kod, ali i dalje, u slučaju neovlaštenog korištenja, ne postoji opravdanje za krajnjeg korisnika. Sama suština autorskog prava je dozvola autora da s njegovo djelo koristi”, dodao je.
Izvor: N1
Foto: Pixabay