Četverodnevno festivalsko događanje Planet Dom, koje će se održati od 21. do 24. studenog u Splitu, organizira Multimedijalni kulturni centar u partnerstvu s Platformom Doma mladih i Koalicijom udruga mladih te pod pokroviteljstvom Grada Splita, a donosi glazbene i interdisciplinarne izvedbe, klupske večeri, razgovore, video projekcije, instalacije, radionice te druge forme i izraze progresivne suvremene kulture.
Filmski program festivala nazvan Na splitskom terenu sastavljen je od šest kratkometražnih ostvarenja splitskog podneblja, a uključuje filmove čiji su autori: Juraj Lerotić (Onda vidim Tanju), Veljko Popović (Biciklisti), Sonja Tarokić (Tlo pod nogama), Boris Poljak (Splitski akvarel), Šimun Šitum (Ritki zrak) i Natko Stipaničev (Arka).
Od igranih filmova vidjet ćemo Lerotićev višestruko nagrađivani Onda vidim Tanju, koji se očituje u eksperimentu s filmskom formom i prati mladića koji upoznaje djevojku u nimalo uljepšanoj stvarnosti, potom Tlo pod nogama Sonje Tarokić, koji u fokusu ima obitelj čija se bliskost raspada nakon što otac zapadne u ozbiljnu depresiju zbog financijskih poteza, te satiričnu komediju Ritki zrak Šimuna Šituma, u kojem zatičemo kuhara na posljednoj večeri s poznanikom, koji mu je sredio posao u inozemstvu.
Tu su i dva animirana bisera. Komedija začinjena erotikom i ljetnim bojama koja zahvaća duh malog mediteranskog grada, Biciklisti Veljka Popovića, redateljeva je posveta legendarnom Vasku Lipovcu, ikoni splitske umjetničke scene prepoznatljivom po svojim skulpturama jedinstvenih oblika i boja. Film je osvojio nagradu za Najbolji hrvatski film na zagrebačkom Animafestu, ali i druga priznanja na prestižnim festivalama kao što je onaj u Annecyju. Brojne festivalske nagrade osvojila je i Arka Natka Stipaničeva, u kojoj autor prikazujući veličanstveni prekooceanski kruzer naznačava aktualnu i vrlo jasnu distopijsku metaforu društva i smjera u kojem se ono kreće.
I Splitski akvarel Borisa Poljaka, jednog od najistaknutijih hrvatskih eksperimentalnih i dokumentarnih filmaša, u središte donosi splitsku priču. Autorova preokupacija je splitska plaža Žnjan koja je nastala tako što se obala zasipala pijeskom i morskim šljunkom. Nije organizirana kao prava plaža i koristi se kao parking, te se smatra gradskom plažom za ljude skromnijih mogućnosti. Film se bavi ljudima na plaži, koje jaki teleobjektiv snima u svakodnevnim situacijama tipičnim za život na plaži.
Filmski program na rasporedu je 24. studenog u 18:00 sati u Amfiteatru Doma mladih Split i besplatan je za posjetitelje.
Program festivala dostupan je na sljedećoj poveznici: OVDJE
Foto: promo