Alergija na komarce je tjelesna reakcija na slinu ženke komarca koja se manifestira kroz lokalne upale na koži. Najčešće pogađa malu djecu i starije osobe, može se razviti i tijekom života, piše N1.
Alergija na komarce naziva se još i Skeeterov sindrom te se odnosi na veliku, lokalnu alergijsku reakciju nakon uboda komarca koja je popraćena značajnom upalom.
To je pokazatelj da je tijelo negativno reagiralo na polipeptide koji se nalaze u slini ženke komarca.
Simptomi alergije na komarce
Ako sumnjate na alergiju na komarce, obratite se svom liječniku koji će prvo utvrditi imate li blagi ili teži oblik alergije.
Nakon toga će prema vašem stanju odrediti koje je lijekove potrebno uzimati.
No, alergija na komarce najčešće se liječi oralnim antihistaminicima, hidrokortizon kremama te tabletama protiv boli koje se mogu kupiti bez recepta, ako je reakcija na ubod toliko snažna da izaziva bol i temperaturu.
Kao što je već navedeno, simptomi alergije na ubode komarca trebali bi se povući za otprilike tri dana, a najviše deset.
Kako spriječiti alergiju na komarce?
Alergija na komarce ne može se spriječiti sama po sebi, ali se mogu spriječiti ubodi komarca.
Stoga se alergičnim osobama preporuča da se što bolje zaštite kroz:
– izbjegavanje boravka u blizini vode
– izbjegavanje područja na kojima ima puno komaraca
– korištenje sprejeva i sličnih pripravaka koji tjeraju komarce
– nošenje dugih hlača i majica dugih rukava
– korištenje mrežica na vratima i prozorima
– boravak u zatvorenom prostoru u doba dana kada su komarci najaktivniji; sumrak i večer
– prekrivanje kreveta mrežama protiv komaraca
Zaključak
Alergija na komarce naziva se još i Skeeterov sindrom te se odnosi na veliku, lokalnu alergijsku reakciju nakon uboda komarca koja je popraćena značajnom upalom.
Alergija na komarce najčešće zahvaća bebe i djecu te starije osobe, a moguće ju je razviti i tijekom života. Simptomi alergije na komarce pokazuju se na površini kože i to kroz otečenost, promjenu boje, svrbež, bol,…
Alergija na komarce se ne može spriječiti, ali kako ne bi došlo do reakcije, preporučuje se izbjeći same ubode, odnosno izbjegavati mjesta s puno komaraca, nošenje duge i debele odjeće, korištenje repelenata i slično.
Izvor: N1
Foto: Pexels