U današnje vrijeme sve se češće osporavaju i elementarne znanstvene spoznaje, pa čak i osnovni zakoni prirodi. Internet je sjajna stvar koja nam je pružila dosad nezamislivu količinu znanja na dohvat ruke, no također je plasirala u "eter" toliku količinu neistina da je prosječnom čitatelju danas potrebna dodatna edukacija ili visok stupanj kritičkog razmišljanja da razdvoji valjanu informaciju od fake newsa. , piše Dalmacija danas.
Među "najpogođenijim" u znanosti svako je meteorologija koja je razvojem tehnologija posljednjih desetljeća doživjela golem napredak u predviđaju i analizi vremena, odnosno vremenskih prilika. Prve vremenske prognoze pojavile su u javnim glasilima u ranim šezdesetim godinama 19. stoljeća u Velikoj Britaniji, ali im zbog više nego ograničenog ulaznih podataka točnost nije bila na zavidnom nivou, blago rečeno. Prvi prognostičar bio je Robert FitzRoy, kapetan legendarnog broda "Beagle" koji je plovio Charles Darwin. Golemo nautičko iskustvo bilo je dovoljno da ga se proglasi prvim ravnateljem britanskog Meteorološkog instituta i prvim prognostičarom modernog vremena. U početku je zbog javnih prognoza, koja su bila neviđena novotarija, doživio veliku slavu, no u kratko vrijeme je zbog loših prognoza bivao ismijavan te je u konačnici počinio samoubojstvo.
Tragična sudbina Fitzroya tek je kratkotrajno obustavila izdavanje javnih vremenskih prognoza, odnosno upozorenja za pomorce, no sve se uskoro obnovilo, a napredak sinoptike bio je nezaustavljiv. On se osobito ubrzao pojavom računala, ponajviše onih superbrzih.
Danas je ostvarivost predviđanja desetog dana od danas ravna predviđanju sutrašnjeg dana početkom 20. stoljeća, a zahvaljujući daljem razvoju informatike, novoj generaciji meteoroloških satelita i radara, naša mogućnost prikupljanja i obrade meteoroloških podataka nikada nije bila na višem nivou. No "eksplozija" društvenim mreža povezala je razne teoretičare zavjera kao nikada u modernoj povijesti, pa se osporava gotovo sve - od toga da su kumulonimbusi, mamatusi, polarna svjetlost ili tornada prirodne pojave, a najnoviji "biser" je iščuđavanje činjenici da se na prognostičkim kartama za temperaturu zraka, visoke vrijednosti označavaju crvenom bojom.
Izvor: Dalmacija danas
Foto: Istra Met