Na štandovima se mogu naći od kraja svibnja do kraja srpnja, a savršene su za ljeto jer hidratiziraju i osvježavaju.
Lako zasićuju, smanjuju apetit i ne sadrže masnoću. Premda sadrže popriličnu količinu šećera (9 g/100 g), trešnje imaju nizak glikemijski indeks, odnosno voće su koje neznatno podiže šećer u krvi pa ih dijabetičari i oni koji trebaju smršavjeti dobro podnose.
Debljaju li trešnje?
Ne, trešnje ne debljaju. Sa samo 38 kcal na 100 g idealno su voće za one koji trebaju smršavjeti. Stoga su među najmanje kaloričnim dostupnim voćem, ali su bogate mikronutrijentima.
No, čak i ako vas ne debljaju, uvijek ih je dobro ne jesti u velikim količinama, već ih konzumirati umjereno kao dio uravnotežene prehrane.
Sadrže i puno vode pa pomažu ne samo hidrataciji, već i zahvaljujući dijetalnim vlaknima povećavaju osjećaj sitosti pomažući u obuzdavanju apetita, piše Novi list.
Iz tog su razloga osobito prikladne ako slijedite niskokalorijsku dijetu.
Također su idealne za one koji se bave sportom, za povrat tekućine izgubljene tijekom tjelesne aktivnosti i nadoknadu mineralnih soli, posebice kalija.
Zapravo, porcija trešanja sadrži oko 10% dnevne potrebe za ovim mineralom pa su vrlo korisne za poboljšanje mišićne aktivnosti.
Idealne su za doručak ili kao međuobrok, ili da utaže želju za desertom nakon večere.
Naime, trešnje su odličan večernji međuobrok, prije odlaska na spavanje, zahvaljujući sadržaju melatonina koji pogoduje noćnom odmoru.
I peteljke su korisne
Čak i peteljke trešanja imaju blagotvorna svojstva.
Ako ih osušite, korisne su za pripremu izvrsnih biljnih čajeva za drenažu jer imaju detoksikacijsko i diuretičko djelovanje, potiču dobrobit urinarnog trakta i pomažu u borbi protiv otečenosti trbuha.
Nemaju posebnih kontraindikacija i mogu ih konzumirati svi osim u slučaju intolerancije ili alergije.
Još jedan aspekt koji treba imati na umu je hipotenzivni učinak ovog voća, stoga je dobro biti malo oprezan ako patite od niskog krvnog tlaka.
Foto: Pexels / Pixabay
Izvor: N1