Mogu razlikovati različite boje, ali ne s tolikom preciznošću kao ljudi.
Mačke nisu daltonisti kao što se vjerovalo u prvoj polovici dvadesetog stoljeća. Sa sofisticiranijim i osjetljivijim instrumentima pokazalo se da mačke vide boje svijeta oko sebe i da mogu razlikovati različite boje, ali ne s tolikom preciznošću kao ljudi.
Mace reagiraju na boje u ljubičastom, plavom, zelenom i žutom rasponu. Čini se da su crvena, narančasta i smeđa boja izvan raspona boja koje mačka percipira i najvjerojatnije ih vide kao svjetlije do tamnije nijanse sive. Boje koje najintenzivnije precipiraju su ljubičasta, plava i zelena. Također, čini se da mačke ne vide boje kao intenzivne ili živahne.
Kako mačka vidi u mraku?
Mačka ima sposobnost da dobro vidi čak i u uvjetima vrlo slabog osvjetljenja. To zahvaljujući posebnom uređaju za pojačavanje svjetla koji se nalazi u stražnjem dijelu oka, “tapetum lucidum”, koji je poput zrcala iza mrežnice. Upravo zbog toga mačje oči svijetle u mraku. Putem ovog uređaja mačka može iskoristiti svaki minimalni svjetlosni foton koji joj uđe u oči.
Potrebna joj je samo šestina svjetla od onoliko svjetla koliko treba čovjek da vidi istu figuru. Unatoč ovom izvanrednom uređaju, nije istina da mačka može vidjeti u potpunom mraku. Ako nema svjetla za optimizaciju, mačka se mora osloniti isključivo na svoj miris, sluh i osjetljivost svojih brkova.
Mačje oči također imaju veliku kontrolu nad količinom svjetlosti koju mogu pustiti kroz otvor zjenice. Kako bi izbjegla zasljepljivanje sunčeve svjetlosti, mačka može ograničiti promjer zjenice dajući joj veću kontrolu nad ulaskom svjetlosti.
Imaju okomite, a ne vodoravne proreze, a zahvaljujući okomitom zatvaranju zjenice i vodoravnom zatvaranju kapka, mogu se prilagoditi milimetru ulaska svjetlosti.
Foto: Pexels
Izvor : Novilist.hr