
Nakon ovog kola je naš stručni komentator Davor Čop, iskusni trener koji je prošlu sezonu završio na klupi Vala, a inače je u Kaštel Starom šef omladinske škole. Nekadašnji napadač Hajduka i Dinama iz Vinkovaca pratio je za Portal.hr utakmicu između Hrvatske i Paname.
Evo što je zapazio:
Prvo poluvrijeme utakmice protiv Paname bilo je izrazito loše. Panama uopće nije loša momčad, zapravo danas više nema slabih na toj razini. Pokazali su se kao izuzetno čvrst protivnik koji je igrao povučeno otraga, zatvorio prostor i strpljivo čekao priliku iz kontranapada. Srećom, te kontre, osim par, im nismo dozvolili, no naš najveći problem bio je prema naprijed – u tom segmentu jednostavno nismo bili dobri.
Dok je obrana funkcionirala koliko-toliko, u napadu nam je nedostajalo prave ideje. Jedini koji je u prvom dijelu par puta uspio probiti bok bio je Marco Pašalić, dok je sve ostalo bilo prilično slabo. Perišić nije pokazao ništa, a u veznoj liniji uopće nije bilo dubinskih lopti koje bi razbile njihov blok.
Budimir pogodak
Tek kada se u drugom poluvremenu počelo igrati s više dubinskih lopti, naša je igra počela na nešto sličiti i uspjeli smo stvoriti nekoliko izglednih šansi. Ulazak Budimira donio je ključnu promjenu. On je pravi radnik na terenu, igrač koji konstantno napada zadnju liniju protivnika i stvara pritisak.
U prvom poluvremenu naš je napadač Musa bio potpuno usamljen. Taj momak nije ništa kriv – jednostavno mu se nitko od suigrača nije pridodavao u završnici. Probao je nešto po boku, ali bio je jedini naš igrač u šesnaestercu. Perišić, koji je prije redovito ulazio u završnicu u kazneni prostor, sada je bio potpuno odsječen, a vezni i bočni igrači uopće se nisu priključivali napadu. Danas nema modernog nogometa bez dubinske lopte i okomitosti. Kruženje oko zone na 30 metara i posjed lopte ne znače apsolutno ništa ako ti stoperi moraju voditi igru i kružiti s loptom u širinu.
Bod nam je dovoljan
Što se tiče iduće utakmice protiv Gane, koja je odigrala neriješeno s Engleskom, svjestan sam da će i to biti izuzetno težak susret. Svi su protivnici danas zahtjevni. Ipak, nama je sada za prolazak skupine dovoljan i jedan bod, iako bi bilo izuzetno važno pobijediti, bez obzira na to kako do te pobjede došli. Vjerujem da će se s četiri boda proći dalje u iduću fazu.
Kako prvenstvo bude odmicalo, uvjeren sam da će naša reprezentacija biti sve bolja i bolja. Trenutačno imamo određenih problema jer su neki stariji igrači nespremni ili su vukli ozljede, iako su igrali posljednjih nekoliko kola u svojim prvenstvima. No, nadam se i vjerujem u napredak kako turnir bude išao dalje.
Fenomen Modrića
Luka Modrić je zabilježio svoj nevjerojatni 200. nastup za reprezentaciju i tu se stvarno nema što dodati. Nevjerojatno mi je slušati i čitati razne negativne komentare koji se pišu u javnosti. Neka mi netko objasni – da Dalić nije stavio Modrića prvu i drugu utakmicu i da smo izgubili, što bi onda ti isti kritičari govorili o njemu?
Bez obzira na to što tko privatno mislio o Daliću, on je izbornik s najvećim uspjesima u povijesti hrvatskog nogometa. Potpuno je prirodno da je kod nekih starijih igrača došlo do određenog zasićenja, ali ne možeš tek tako izbaciti Modrića, Kovačića ili Perišića iz prve postave. Ako ih ne staviš od početka i izgubiš utakmicu, odmah si gotov i javnost te razapne. Dalić im na ovaj način zahvaljuje za sve što su napravili za reprezentaciju u proteklih 12 godina. Ja bih na njegovom mjestu postupio potpuno isto i uopće ne bih dvojio oko toga.
Prvaci svemira
Mi smo jednostavno takav narod da nam nikada ništa ne valja. Da smo svjetski prvaci, mi bismo tražili da budemo prvaci svemira. To jednostavno nije normalno. U normalnom sportskom svijetu, sam plasman i pojava na velikom natjecanju smatraju se velikim uspjehom, a kod nas se eventualno ispadanje u skupini odmah proglašava nacionalnom katastrofom.
Dalić zaslužuje maksimalno priznanje za sve što je napravio. On je već započeo i uspješno priprema smjenu generacija. Polako uvodi dosta mladih igrača i tko god dođe nakon njega na izborničko mjesto, imat će odlično pripremljenu reprezentaciju. Naravno da nitko nije savršen i da i sam imam određenih zamjerki na neke njegove odluke, ali on je taj koji vodi ekipu, provodi s njima svaki dan na treninzima i najbolje zna tko u kojem trenutku može pružiti maksimum na terenu.
Foto: Daniel Kasap/HIna, HNK Val 1912 (Facebook)

