"Projekt stadiona u Kranjčevićevoj napravljen je na temelju rekonstrukcije postojećeg stadiona iako je u dobroj mjeri riječ o novom stadionu, a to smo napravili kako bi što brže napravili taj projekt jer što brža realizacija stadiona u Kranjčevićevoj znači i što bržu realizaciju novog stadiona u Maksimiru", istaknuo je Tomašević na konferenciji za novinare.
Stadion u Kranjčevićevoj financirat će se iz gradskog proračuna, bit će izgrađen do rujna 2026. i od tada će Dinamo i Hrvatska nogometna reprezentacija moći igrati na njemu, naglasio je Tomašević. Ponosan je, kaže što će Zagreb "nakon dugih 40, 50 a neki kažu i 70 godina", dobiti novi stadion, po najmodernijim standardima u svijetu, a i estetski lijep.
Riječ je, kaže o novom projektu jer su sve napravili "iz nule". Originalni idejni projekt napravio je Arhitektonski fakultet u Zagrebu, a nakon toga je u javnoj nabavi za glavni izvedbeni projekt pobijedila tvrtka Sirrah projekt iz Osijeka, koja je projektirala novi stadion u Osijeku.
Danas se pokreće nabava za izvođača radova, u veljači iduće godine očekuje se odluka o javnoj nabavi kako bi u ožujku počeli građevinski radovi, najavio je gradonačelnik.
Rušenje stadiona u Maksimiru kreće nakon otvaranja stadiona u Kranjčevićevoj, najavio je Tomašević.
Pregovori s Vladom i Dinamom oko financiranja novog stadiona u Maksimiru idu u dobrom smjeru
"Vjerujem da kad krene prva lopata na Kranjčevićevoj, da će onda i mnogi oni koji su bili skeptični da će se sagraditi novi stadion u Maksimiru, početi vjerovati u to", poručio je gradonačelnik.
Kaže da s Vladom i Dinamom vode razgovore oko modela financiranja i upravljanja stadiona u Maksimiru, te idu u dobrom smjeru pa će uskoro i to rješenje predstaviti.
Novi stadion u Kranjčevićevoj uključuje povećanje kapaciteta s 5350 na 11.162 mjesta i modernizaciju te zadovoljava uvjete najviše, četvrte kategorije UEFA-e.
Tomašević kaže da će taj stadion postati novo sportsko sjedište na istoj, povijesnoj lokaciji Stare Trešnjevke, a bitan je i zbog povijesti stadiona u Kranjčevićevoj gdje je 28. svibnja 1991. postrojen Zbor narodne garde.
Uklopit će se u postojeću strukturu, imat će natkrivene tribine, široke pristupačne ulaze i grijani hibridni teren.
Trg, stabla, parkiralište ispred stadiona u Kranjčevićevoj
Ispred stadiona bit će na površini od 6300 metara četvornih uređen novi trg, posađeno oko 150 stabala te napravljeno 450 parkirališnih mjesta za automobile, 600 za bicikle i 16 za autobuse.
Na krovu stadiona bit će solarna elektrana od jednog megavata s 1800 solarnih panela. Stadion će imati i modernu LED rasvjetu, bit će difuzna rasvjeta na rasvjetnim stupovima po cijelom rubu krova.
Zamjenik gradonačelnika Luka Korlaet objasnio je da će se ukloniti postojeći zid u Kranjčevićevoj i formirat će se novi trg a automobili premjestiti na istočnu stranu.
S trga će se ulaziti u natkriveni prostor te lijevo ili desno pod tribinu. Stadion je formiran kao monovolumen, obučen u aluminijske letvice te je u arhitektonskom smislu vrlo lijepo oblikovan. Žele napraviti i proboj prema Adžijinoj ulici i na tome rade, rekao je.
Foto: HINA/ Lana SLIVAR DOMINIĆ