Sinkovići su do zlata stigli fantastičnim finišom, 500 metara prije cilja bili su četvrti s dvije i pol sekunde zaostatka za vodećim Britancima Oliverom Wynee-Griffithom i Tomom Georgeom uz minimalni zaostatak za drugim Rumunjima i trećim Švicarcima. No, tada su dignuli tempo, vrlo se brzo odvojili od Rumunja i Švicaraca da bi u zadnjih 100 metara dostigli i prestigli Britance te ciljem prošli u vremenu 6:23.66 minuta, 45 stotinki ispred britanskog dvojca.
"Mislio sam da nema šanse da ih stignemo, ali rekao sam idemo veslati svoju utrku, idemo bar broncu osvojiti, bilo bi predivno osvojiti četiri olimpijske medalje zaredom. Na kraju smo prešli Švicarce, Rumunje, a na kraju su i Britanci pukli", kazao je Valent koji je danas proslavio 36. rođendan.
"Tu nam je vjerojatno iskustvo pomoglo, jer da smo mlađi možda bi krenuli u neki očajan napad. Vjerujem da je malo ljudi vjerovalo i na početku sezone ili u sredini sezone da ovo možemo napraviti. Ja vam iskreno kažem, stvarno sam vjerovao cijelo vrijeme, čak i nakon onog europskog prvenstva kad smo bili katastrofalni", poručio je Martin.
Ovo je četvrta olimpijska medalja za braću Sinković, nakon srebra u četvercu u Londonu 2012. te zlata u dvojcu na pariće 2016. u Rio de Janeiru i dvojcu 2021. u Tokiju.
Nadomak medalji ostao je boksač Gabrijel Veočić koji je jednoglasnom odlukom sudaca poražen u četvrtfinalu kategorije do 80 kg od Dominikanca Cristiana Javiera Pinalesa. Ulazak u polufinale na boksačkom turniru donosi najmanje brončano odličje.
Razočaravajuće je završio i nastup Šime i Mihovila Fantele u plovu za odličja klase 49-er. Naime, oni su prerano krenuli u plov za te su stoga diskvalificirani i dobili maksimalna 22 negativna boda. Takav rasplet braću Fantela spustio je na ukupno deveto mjesto sa 107 negativnih bodova.
Bolji dan na regatnom polju imao je Filip Jurišić u klasi ILCA 7, iako je u trećem plovu bio tek 32. u konkurenciji 43 jedriličara. No, u četvrtom plovu je pobijedio. To ga je odvelo na drugo mjesto poretka s 18 negativnih bodova, samo tri manje od vodećeg Australca Matta Wearna, dok trećeplasirani Peruanac Stephano Peshiera ima također 18 bodova. Do kraja kvalifikacija je još šest regata, a potom slijedi plov za odličja desetorice najboljih.
Jelena Vorobjeva je je u jedinoj danas održanoj regati bila tek 40., ona u ukupnom poretku s 23 negativna boda drži 13. mjesto. I u ovoj klasi se jedrili 10 kvalifikacijskih plovova, a onda slijedi plov za odličja deset najboljih.
Priliku da se bori za svoje treće odličje na olimpijskim igrama imat će i Sandra Elkasević. Najbolja hrvatska atletičarka u prvom je pokušaju kvalifikacijskog natjecanja bacila disk do 65,63 m te izravno izborila plasman u svoje četvrto olimpijsko finale, a jedina bolja od nje bila je Amerikanka Valarie Allman sa 69,59 m.
Nažalost, Marija Tolj je i u drugom nastupu na olimpijskim igrama ostala bez nastupa u finalu, jer je u kvalifikacijama bacila skromnih 59,87 m, što je bilo dovoljno samo za 22. mjesto u konkurenciji 30 bacačica.
Finale u bacanju diska za žene na rasporedu je u ponedjeljak, 5. kolovoza (20.30 sati).
Nažalost, hrvatski rekorder u bacanju kugle Filip Mihaljević ni u trećem pokušaju nije uspio izboriti finale na olimpijskim igrama, a u kvalifikacijama na Stade de Franceu je najdalje bacio do 20,75 metara, što je bilo dovoljno za 14. mjesto u konkurenciji 31 kuglaša. Za plasman u finale Mihaljeviću je nedostajalo šest centimetara, jer je Norvežanin Marcus Thomsen ušao u finale s daljinom 20,81 m.
Bez finala je ostao i bacač kladiva, 27-godišnji Matija Gregurić koji je u jutarnjim kvalifikacijama osvojio 17. mjesto hicem od 73,69 metara. Za finale je Gregurić praktički trebao baciti osobni rekord, jer je posljednje 12. mjesto koje je vodilo dalje zauzeo Nijemac Merlin Hummel sa 75,25 m.
Razočaravajuć nastup imali su i hrvatski rukometaši koji su u susretu 4. kola poraženi od Švedske sa 38-27 (18-15) pa je i dalje upitno hoće li se plasirati u četvrtfinale. Ovo je bio najuvjerljiviji poraz hrvatskih rukometaša na olimpijskim turnirima.
Prvi strijelac Hrvatske bio je Ivan Martinović s osam golova. Luka Cindrić je postigao pet, Mario Šoštarić četiri, a Domagoj Duvnjak tri pogotka. Vratar Dominik Kuzmanović je upisao 14 obrana. Kod Švedske je prvi strijelac bio Lucas Pellas s devet pogodaka. Golman Andreas Palicka je skupio 15 obrana.
U posljednjem, petom kolu Hrvatska će u nedjelju, 4. kolovoza, igrati protiv Španjolske od 21 sat, a gotovo je sigurno da će za plasman u četvrtfinale hrvatskim rukometašima biti potrebna pobjeda.
Nikola Miljenić, 26-godišnji hrvatski plivač, nije se uspio plasirati u polufinale na 100 metara leptir. Miljenić je nastupio u prvoj kvalifikacijskoj skupini te je pobijedio s vremenom 53.32 sekundi. Međutim, nakon što su svi ostali plivači odradili svoje nastupe hrvatski predstavnik je ostao daleko od 16 najboljih koji su izborili polufinale. Zauzeo je na kraju 30. mjesto čime je zaključio svoj nastup na Igrama u Parizu.
Foto: HINA/ Damir SENČAR