U TIJEKU SU PRIJAVE
Padobranski klub Graviton iz Splita uskoro će vršiti obuku padobranskih vještina i to za sve starije od 16 godina. Informativni sastanak je planiran početkom lipnja u prostorijama kluba u Doverskoj 38 u Splitu, a do tada traju prijave na broj 095 876 0310 tajnika kluba Ivana Mandurića ili na Facebook stranici Gravitona.
Potencijalni kandidati trebaju imati najmanje 16 godina života (uz privolu roditelja), zadovoljiti liječnički pregled, te moraju položiti ispite iz teorijskog dijela kako bi pristupili skokovima. Obuka se sastoji od teorijskog dijela i pet skokova iz zrakoplova. Teorijski dio školovanja traje otprilike mjesec dana (2 puta tjedno), a predavanja se održavaju u večernjim satima tijekom tjedna i vikendom.
Praktični dio se sastoji od vježbi na zemlji i pet skokova s prinudnim otvaranjem padobrana, a najčešće je organiziran tijekom travnja i svibnja na zračnom pristaništu Sinj.
Nakon završene osnovne obuke, školovanje se nastavlja individualno, uči se slobodni pad, upravljanje pod kupolom i doskok, nakon čega učenik-padobranac samostalno prikuplja skokove,
iskustvo i minutažu slobodnog pada kako bi pristupio polaganju za dozvolu sportskog padobranca. Daljnje usavršavanje padobranaca se nastavlja u jednoj ili više disciplina ovisno o afinitetima pojedinca.
Za one koji žele doživjeti iskustvo slobodnog pada, a nisu zainteresirani za tečaj i bavljenje padobranstvom postoji i tandem skok, gdje instruktor ima padobran za dvoje dok putnik prije skoka prođe upoznavanje s opremom i položajem tijela u slobodnom padu.
Članom kluba se postaje nakon odrađene obuke koju klub organizira jednom godišnje, na proljeće.
Padobranski klub Graviton je osnovan je 2013.godine, a ime je dobio po hipotetskoj (još ne dokazanoj) čestici koja bi trebala služiti kao prijenosnik gravitacijske energije bez koje ne bi bilo ovog sporta. Padobranci koji su ga osnovali su potekli iz padobranske sekcije Aerokluba Split i tako nastavili tradiciju padobranstva u Splitu.
Neki članovi kluba se bave padobranstvom iz razonode i sporta dok se drugi članovi kluba natječu u jednoj ili više disciplina kao što su skok na cilj (Accuracy), grupni likovi (Formation Skydiving), slobodno letenje (Free Flying), letenje u odijelima s krilima (Wingsuit Flying)...
Padobranstvo kao sport približavaju široj populaciji na način da vrše izvanaerodromske skokove padobranom, pa su tako članovi kluba skakali na plažu Zlatni Rat u Bolu, Gradsku plažu u Omišu, plažu Žnjan, splitsku Rivu, Pjacu (središnji trg) u gradu Hvaru...
Skokovi se najčešće vrše na nama najbližem sportskom aerodromu, onom u Sinju, dok članovi kluba znaju otputovati i do aerodroma u Sloveniji, Mađarskoj, Njemačkoj...
Padobranske vještine usavršavaju i u vertikalnim zračnim tunelima u Sloveniji i Mađarskoj najčešće u zimskom periodu kada vremenske prilike ne dopuštaju skokove iz aviona.
Letjelice koji se najčešće koriste za skokove su avioni Cessna 182, Pilatus PC-6, helikopter MI-8...