SUPERLIGU zapravo plaća Saudijska Arabija, točnije njen princ Mohammad bin Salman, objavio je jučer Süddeutsche Zeitung.
Međutim, nisu napisali tko je on. Podsjećamo da je nevjerojatno bogati ljubitelj sporta, ali i stravični mučitelj, masovni ubojica i tiranin, koji svoje zločine pere sportom.
Manchester City je izašao iz Superlige jer njegov gazda, šeik iz Emirata, ne želi igrati kod saudijskog princa
Njemački list naveo je kako je otkriće da je američka banka JP Morgan samo posrednik, a Saudijska Arabija i njen princ Mohammad bin Salman stvarni financijeri projekta, natjeralo Manchester City na izlazak iz Superlige, što je značilo i početak njene (privremene) propasti.
Vlasnik Cityja je Abu Dhabi United Group, odnosno šeik Ujedinjenih Arapskih Emirata Mansour bin Zayed bin Sultan bin Zayed bin Khalifa Al Nahyan, koji nipošto ne želi biti dio projekta svojih saudijskih rivala.
PSG nije htio ući u Superligu jer njegov gazda, katarski emir, ne želi igrati kod princa neprijateljske države
Podatak da Saudijska Arabija financira Superligu nije samo natjerao jednog od najvažnijih osnivača da izađe iz projekta, nego je, pišu Nijemci, od Superlige odbacilo i klub koji je trebao biti među njenim najatraktivnijim dodacima.
Poznato je da se PSG odbio pridružiti Superligi. Iako je za javnost puštena priča da to radi zbog skrbi za opće nogometno dobro, jednakih šansi za sve i ostalih patetičnih priča, Nijemci tvrde da vlasnik Qatar Sports Investmentsa, a samim tim i vlasnik PSG-a, katarski emir Tamim bin Hamad Al Thani, ni pod razno ne želi biti u natjecanju pod patronatom neprijateljske Saudijske Arabije, države koja je Katar držala u blokadi.
Florentino Perez je doveo Saudijsku Arabiju u Superligu
SZ otkriva i da je najzaslužniji za ulazak Saudijske Arabije u projekt Florentino Perez. Predsjednik Reala ujedno vodi i ACS, najveću španjolsku građevinsku tvrtku. Tako je dobio realizaciju projekta zabavnog centra Quiddiya u Saudijskoj Arabiji, teškog 6.5 milijardi eura, ali i sponzorski ugovor kojim Real promovira taj projekt uz honorar od 150 milijuna eura.
UEFA-inu kontru Superligi kvari što joj novac daje - pogodite tko?
UEFA na Superligu udara kontru povećanjem budžeta Lige prvaka i s više novca za najbogatije klubove, ali i tu priču kvari isti investitor. Team Marketing, UEFA-in ekskluzivni komercijalni partner, pregovara s Centricusom oko ugovora vrijednog 6 milijardi eura. Zvuči sjajno, samo što se čini kako i u ovom slučaju novac dolazi iz Saudijske Arabije.
Tko je njen vladar, koji zahvaljujući svom enormnom bogatstvu lako može kupiti i Superligu i Ligu prvaka?
Pisali smo o tome prošle godine, kada je saudijski princ zamalo kupio Newcastle.
Newcastle samo što nije od dosadnog kluba koji se bori za opstanak ili u najboljem slučaju za sredinu tablice Premiershipa, postao najbogatiji klub na svijetu. Međutim, za to bi platio stravičnu cijenu.
Navijačima omraženi vlasnik Mike Ashley bio je na odlasku nakon 13 godina kada je prihvatio ponudu saudijskog princa Mohammeda bin Salmana i za 350 milijuna eura mu pristao prodati Svrake. Prijenos vlasništva trebalo je potvrditi vodstvo Premier League, a poznavatelji prilika u engleskom nogometu složili su se tada da je princ bio bliži nego ikada konačnom ispunjenju svog najvećeg sna.
U odnosu na njega gazde Cityja su siromasi
Mohammed bin Salman naime već u 34. godini je težak 300 milijardi eura. Za usporedbu, najbogatiji vlasnik kluba Premiershipa, Mansour bin Zayed Al Nahyan, koji u ime Abu Dhabi United Groupa vodi Manchester City, raspolaže s 20 milijardi eura.
Skuplje je platio Da Vincijevu sliku nego Newcastle
Nadalje, princ Mohammed u banci ima džeparac od 2.8 milijardi eura, jahtu od 450 milijuna eura (prije pet godina iznajmio ju je Billu Gatesu na tjedan dana za pet milijuna eura) francuski dvorac od 275 milijuna eura i Da Vincijevu sliku, koju je platio 410 milijuna eura.
Ipak, do sada nije imao ono što je najviše želio - svoj nogometni klub. Životnu želju htio si je ispuniti nuđenjem četiri milijarde funti za Manchester United, ali mu to nije uspjelo.
Uz formalnu asistenciju Amande Staveley na čelu konzorcija koji podržava Njegovo visočanstvo, trebao je postati daleko najbogatiji vlasnik kluba Premierlige, čak 15 puta bogatiji od nedodirljivih gazdi Cityja.
Šesti od 25 sinova saudijskog kralja je srušio sve suparnike u igri prijestolja
Još nedodirljiviji je šesti od 25 sinova saudijskog kralja Salmana bin Abdulaziz Al Sauda, koji je beskrupulozno preskočio petoricu starije braće i probio se do trona kraljevske obitelji teške 1.3 trilijuna funti. Otac ima krunu, ali sin Mohammed drži najvažnije saudijske resore: ekonomiju, obranu, religiju i naftu. On je stvarni vladar države i najbogatije dinastije svijeta, ističe upućeni Economist.
Međutim, ono što je njegovo potencijalno preuzimanje Newcastlea činilo alarmantnim i degutantnim je što je to najgori primjer "sport-washinga", pranja imidža vladara potpuno kompromitiranog kriminalom ili zločinima time što ulaže u sport i tako se od zločinca prikazuje mecenom i dobrotvorom.
Brutalni saudijski vladar se naveliko pere sportom
Mohammed bin Salman je u zadnje vrijeme u žestokoj ofenzivi pranja sportom, jer u glavnom saudijskom gradu Rijadu je u prosincu organizirao boksački meč Anthonyja Joshue i Andyja Ruiza juniora, a mjesec dana kasnije u Jeddahu dvoboj Reala i Atletica za Superkup Španjolske. Dvije godine ranije, tijekom SP-a u Rusiji, grlio se i prijateljski pričao s predsjednikom FIFA-e Giannijem Infantinom te domaćinom, ruskim vladarem Vladimirom Putinom.
Amnesty International tereti ga za mučenja, javne egzekucije, nepostojanje slobode govora, rasizam...
Amnesty International ističe novog vlasnika Newcastlea kao velikog kršitelja niza ljudskih prava u Saudijskoj Arabiji. Mučenja, javne egzekucije, nepostojanje slobode govora, rodna i rasna diskriminacija, samo su neki od krimena koje mu stavljaju na teret.
Human Rights Watch, druga relevantna organizacija za zaštitu ljudskih prava, saudijski režim naziva "despotizmom", uređenjem u kojem vladar svu moć koju ima koristi za diktatorsko vladanje zemljom i podanicima, uz naravno obilato korištenje prijetnji, prisile i mučenja.
Time: Arhitekt je rata i stravične gladi u Jemenu, najgore humanitarne krize našeg doba
Time, jedan od najuglednijih svjetskih magazina, smatra ga arhitektom rata u Jemenu i blokade koja je u toj zemlji rezultirala stravičnom gladi, koja ubija desetke tisuća ljudi, a UN je naziva "najgorom humanitarnom krizom naše ere koju je izazvao čovjek".
Svjetske vođe prave se da ne znaju sve ovo jer je raspojasani princ na čelu države koja je najveći svjetski izvoznik nafte i zemlja s drugim najvećim rezervama crnog zlata na svijetu. Mohammed bin Salman je miljenik Donalda Trumpa, rado viđen gost kod Kraljice Elizabete i jedan od najvažnijih uglednika na summitima G20.
Iznajmljuje jahtu od pola milijarde Billu Gatesu, živi u dvorcu koji je kopija Versaillesa
Taj "uglednik" se od svojih groznih nedjela opušta na spomenutoj superjahti od pola milijarde eura, na kojoj ga opslužuju 52 člana posade i koja ima sedam paluba, dva heliodroma i bazen sa slanom vodom. Uživa i u "najskupljem domu na svijetu", dvorcu Luj XIV. pored Pariza, koji je izgrađen u stilu obližnjeg Versaillesa i ima desetke soba, luksuzno kino, bazene, staklene podove...
Mohammed bin Salman ne prašta onima koji ga ometaju u uživanju. Prije dvije godine svijetom je odjeknula priča kako je saudijski režim u Turskoj brutalno mučio i ubio disidentskog novinara Jamala Khashoggija.
Uhićenja, mučenja i ubojstva svih koji ga kritiziraju
Prije dvije godine Saudijska Arabija javnim je odsijecanjem glava ubila 37 civila osuđenih za terorizam. Od pogubljenih, 21 osoba je zlodjela priznala nakon teških tortura. Dva obezglavljena tijela ostavljena su u javnosti kao opomena.
U isto vrijeme dogodio se jedan od valova masovnih uhićenja borkinja za ženska prava u Saudijskoj Arabiji. Ovom prilikom šest uhićenih žena bilo je mučeno. UN izvještava da se "širom Saudijske Arabije masovno uhićuju svi koji kritiziraju princa, od kojih su mnogi izloženi torturi."
Foto: ilustracija
Izvor: Index.hr