Sjajan je bio 20. "Za jubav tance igraše", kaštelanski međunarodni folklorni festival, koji je u ovom jubilarnom izdanju bio i interkontitentalan, obzirom da su bila zastupljena oba američka kontinenta. Nakon dvije godine pauze kao da su svi bili željni novih folklornih događanja, nekako se sve to dobro složilo u Kambelovcu sinoć.
Pet folklornih sastava pokazalo je što zna i umje, domaćin je, jasno, bio KUD Ante Zaninović, a gostovali su slovački FA Rovina, makedonski KUD Ilinden, dok su s dalekih strana stigli Idaho Express iz Sjedinjenih Država te Nacionalna družina tradicionalnih plesova Pachamama iz Bogote u Kolumbiji. Radi se o respektabilnoj listi gostiju, gdje posebno treba istaknuti kloumbijce koji su gotovo u potpunosti profesionaliziran sastav. Samim time i izuzetno impresivno uvježban.
Svatko od izvođača jučer je ponudio nešto od repertoara domicilnih pjesama i plesova. Simpatično je vidjeti ekipu iz Idaha, s obronaka Stjenjaka, kako izvode svoje planinske plesove i pjesme, a odjeća im nalikuje svim onim filmovima iz Alpa koje ste gledali. Od gostiju najbliže uhu svakako su bili Makedonci, netko zločest bi primijetio da polovica naše glazbene scene koristi neke muzičke motive iz njihovog folklora. Ipak, najdojmljivije izdanje je bilo kolumbijsko, produkcija na jednom visokom nivou, nije brodvejska predstava, ali nije baš ni školska manifestacija. Latinoamerički plesovi uvijek u sebi imaju tu neku privlačnost, pa čak i kad se prezentiraju kroz motive smrti u ženskom liku. Poznavatelji latinoameričke tradicije zasigurno bi pronašli neke sličnosti s motivima meksičke i karipske Santa Muerte, Svete smrti, previše je to sličan motiv da ne bi bilo dodirnih točki.
A dvije-tri riječi o svemu smo morali porazgovarati s Maricom Tadin, alfom i omegom kaštelanskog folklora. Ona je bila zadovoljna listom izvođača, a na početku je kazala da je organizacijski malo kompliciranije baš zbog dvogodišnje pauze.
"Imamo dosta novih mladih članova koji sudjeluju u organizaciji po prvi put, pa ih se mora dodatno upućivati što i kako da rade. Ali dobro je to, mladi se vraćaju folkloru nakon što je pandemija ih dosta odmaknula prema nekim drugim aktivnostima", veli nam Tadin.
Istaknula je i kako su članovi CIOFF-a, međunarodnog vijeća folklornih festivala i to im je ove godine pomoglo da na festivalu imaju čak i egzotične izvođače, a nada se i da će kaštelanski festival ući na glavnu listu svjetskih folklornih festivala.
"Svakako bih zahvalila gospodinu Merdiću iz CIOFF Hrvatska, koji je povezao nas, Varaždin i Karlovac, naše festivale i tako smo zajednički uspjeli dobiti i ove dvije grupe s drugih kontinenata", kaže šefica kaštelanskog KUD-a.
Za kraj je ostalo samo da se zahvali sponzorima, prije svega Gardu, ali i Turističkoj zajednici i Zračnoj luci. "Moram se još zahvaliti i malim sponzorima, to su najčešće naši bivši članovi, koji su ostali u kontaktu, a imaju neke svoje poslove".
Foto: Ivana Topić