Ministar zdravstva Vili Beroš najavio je da će se u četvrtak u ministarstvu održati sastanak s organizatorima štrajka u zdravstvenom sustavu, ponovio je da nema mandat za rješavanje njihovih zahtjeva te poručio da neće pristati na ucjene.
"Ponovno smo zaprimili zahtjev za razgovor i mi ćemo ih sutra primiti. Međutim, Ministarstvo zdravstva nema mandat za rješavanje ovog problema", izjavio je Beroš novinarima u Osijeku trećeg dana štrajka laboranata, radioloških tehnologa i medicinskih sestara, u organizaciji sindikata Zajedno.
Sindikat traži povećanje osnovice svojim članovima za 20 posto, izmjenu koeficijenata i da im se vrati naknada za topli obrok.
Beroš je iznio podatak da je jučer, zbog štrajka, odgođeno 855 pretraga te dodao da je "69 djelatnika u devet zdravstvenih ustanova danas manje u štrajku nego jučer".
Poručio je da ne pristaje na ucjene i štrajk kao metodu pritiska i kaže da je pozvao na razgovor, uz ogradu da on kao ministar zdravstva nema mandat za rješavanje pitanja koeficijenata i osnovice.
Za eventualne nelogičnosti s koeficijentima, ponovio je, nadležno je vijeće za evaluaciju učinaka uredbe o koeficijentima u okviru Ministarstva pravosuđa, uz sudjelovanje Ministarstva rada.
Za pitanja toplog obroka i osnovice rekao je da su tema socijalnog dijaloga te da počinju uskoro razgovori oko temeljnog kolektivnog ugovora.
Ponovio je i da su materijalna prava svima u javnom sektoru povećana, ali i da se "može uspoređivati samo ono što je usporedivo".
Kao primjer je naveo da su prvostupnici u zdravstvu nezadovoljni koeficijentom 1,97 i traže veći od 2, a takva bi korekcija "u milisekundi izazvala poremećaj u obrazovnom sustavu gdje više educirani učitelji i profesori imaju 2,4".
Što se tiče rada zdravstvenih ustanova u vrijeme štrajka, kaže da se preustrojem nastoje obaviti sve predviđene pretrage i zahvati.
"Ono što ne mogu podržati otkazivanje je operacija kod djece, pogotovo ako je riječ o ozbiljnoj bolesti. Međutim sad ih neću javno apostrofirati, bit će vrijeme kada ćemo razgovarati o tome", rekao je ministar aludirajući na ovotjedno otkazivanje operacije zbog štrajka u KBC-u Zagreb.
Poručio je i da samo liječnik, kao nositelj zdravstvene djelatnosti, može određivati kod kojeg se stanja pacijenta može odgoditi pretraga, pregled ili kontrola.
Govoreći o vozačima saniteta, rekao je da su se pobunili jer vozači vlakića u Nacionalnom parku imaju 18 eura veću plaću, a objašnjenje je Ministarstva rada, koje uspoređuje koeficijente, da vozači vlakića voze 20, 30 i 40 turista.
"Sve ima svoju drugu stranu. Od razgovora nitko ne bježi, međutim, to mjesto nije Ministarstvo zdravstva, već vijeće za evaluaciju učinaka uredbe o koeficijentima", ponovio je ministar u Osijeku gdje je obilježena 150. obljetnica tamošnjeg KBC-a.
Foto: HINA/ Tomislav Pavlek