Svjetski dan radne terapije, koji se obilježava 27. listopada, prilika je za usmjeravanje pozornosti na značaj radne terapije u zdravstvenom sustavu, s posebnim naglaskom na njezinu ulogu u psihijatrijskoj skrbi. Radna terapija na Klinici za psihijatriju ima ključnu ulogu u procesu oporavka pacijenata s mentalnim poremećajima, omogućujući im postizanje i održavanje optimalne funkcionalnosti i kvalitete života putem ciljanih aktivnosti koje poboljšavaju psihofizičko stanje pacijenata, piše Kbsplit.
Radni terapeuti rade s pacijentima koji boluju od raznih mentalnih poremećaja, uključujući depresiju, anksioznost, shizofreniju i druge, prilagođavajući terapijske intervencije individualnim potrebama pacijenata. Cilj ovih intervencija je pomoći pacijentima u razvijanju, očuvanju ili ponovnom stjecanju sposobnosti potrebnih za obavljanje svakodnevnih aktivnosti koje su narušene zbog bolesti.
Područja djelovanja radne terapije u psihijatriji:
• Razvijanje vještina za svakodnevni život
• Organizacija vremena i strukturiranje rutine
• Razvoj socijalnih vještina
• Povećanje radne sposobnosti
• Kognitivna rehabilitacija
• Kreativne aktivnosti
• Vježbe disanja
Krajnji cilj radne terapije u psihijatriji jest potaknuti pacijente na aktivno sudjelovanje u procesu liječenja, osnažiti ih te im pomoći u razvijanju strategija za suočavanje s emocionalnim i životnim izazovima koji prate njihovo zdravstveno stanje. Trenutno na Klinici za psihijatriju KBC Split djeluje radnoterapijski tim kojega čine četiri radna terapeuta, Ivana Kovač, bacc.therap.occup., Robert Domić, bacc.therap.occup., Nada Šunjerga, bacc.therap.occup., i Josipa Lončar, bacc.therap.occup., te pripravnica radne terapije, Mia Botica.
Svjetski dan radne terapije podsjeća nas na iznimnu važnost ove profesije i njezin nezamjenjiv doprinos u skrbi za osobe s mentalnim poteškoćama. Radna terapija ne samo da unapređuje kvalitetu života pacijenata, već i osigurava ključne temelje za njihov cjeloviti oporavak i reintegraciju u društvo.
Izvor: Kbsplit
Foto: KBC Split