Krenula je isporuka prvih Nacionalnih i Europskih iskaznica te Europskih parkirališnih karata za osobe s invaliditetom, a dosad je isporučeno 30 tisuća novih isprava.
Nacionalnom iskaznicom za osobe s invaliditetom ostvaruju se povlastice u četiri područja - željezničkom i pomorskom putničkom prijevozu, pri korištenju autocesta i uporabi javnih cesta.
"Svi koji ostvaruju prava na Nacionalnu iskaznicu dobivaju i Europsku, kojom se omogućava ravnopravan pristup pogodnostima u svim državama članicama koje su ponajprije usmjerene na područje turizma, kulture (muzeji, kazališta, koncerti) i sporta", stoji u priopćenju Agencije za komercijalnu djelatnost, partnera projekta.
Hrvatska je, kažu, prva država članica EU koja uvodi Europsku iskaznicu za osobe s invaliditetom izvan pilot projekta.
Nositelji Europske iskaznice za osobe s invaliditetom u Hrvatskoj tako ostvaruju pogodnosti za nacionalne parkove Kornati, Krka i Brijuni, parkove prirode Lonjsko polje, Papuk i Žumberak – Samoborsko gorje, Arheološki muzej u Splitu, Centar za kulturu Histrionski dom, Hrvatsko narodno kazalište u Zagrebu i Tehnički muzej Nikola Tesla.
Europskom parkirališnom kartom ostvaruje se pravo na parkiranje diljem EU na posebno označenim mjestima sa simbolom pristupačnosti.
Iskaznice su izdane u sklopu EU projekta MOSI - Unaprjeđenje sustava korištenja prava osoba s invaliditetom u području mobilnosti, korisnik projekta je Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture, a partner AKD.
Prvo izdavanje isprava odvija se bez podnošenja zahtjeva od strane korisnika, a na temelju podataka o invalidnosti/invaliditetu iz Registra osoba s invaliditetom (ROI) pri Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo i drugih registara pa korisnike pozivaju da čim prije provjere i upišu sve svoje podatke vezane uz tjelesno oštećenje u ROI, kontaktom na e-adresu
Projekt MOSI je financiran u sklopu Nacionalnog plana oporavka i otpornosti, a investicija je vrijedna više od dva milijuna eura.
Foto: Hina