- Oboljeti mogu svi, ali najviše obolijevaju mlađi i najviše je zaraženih među školarcima, sedmi i osmi razred. Najviše je ova bolest opasna za novorođenčad, koja nije cijepljena, rekao je ravnatelj Nastavnog zavoda za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar", prof. prim. dr. sc. Branko Kolarić.
, piše HRT.
Nakon cijepljenja, zaštita od bolesti ne traje vječno.
- U prvoj godini se 95 % djece cijepi, a u petoj godini docjepljivanje je 88 posto. Da bi imali zaštitu kod djece 96 posto ih mora biti cijepljeno, a ospice su druga najzaraznija bolest. Cjepivo ne pruža cjeloživotni imunitet. Nakon docjepljivanja zaštita traje 10 godina, ali se mogu zaraziti i cijepljena djeca, kazao je Kolarić u emisiji "Dobro jutro, Hrvatska".
Otkrio je i zašto je zaraza najčešća kod djece.
- Djeca žive u grupama i u bliskom su kontaktu i zato se brzo zaraze. Imamo 530 prijavljenih slučajeva, ali je zaraženih puno više, a stariji se zaraze u manjem broju, kaže Kolarić.
Kako prepoznati da ste zaraženi hripavcem?
Hripavac rijetko prelazi u neki drugi teži oblik bolesti.
- Kada krenemo sa sezonom grijanja, normalno je za ovo doba godine da ima hripavca i COVID-a. Karakteristično za hripavac je da napadaji kašlja stvaraju osjećaj nedostatka zraka i na kraju kašlja bude uzdah. Rijetko kad hripavac prelazi u upalu pluća, pojasnio je Kolarić.
Najavio je i brzo testiranje iz automobila.
- Od sutra otvaramo drive-in HZJZ-a i sljedeći dan se odmah dobije nalaz. Svake godine imamo slučaj hripavca. Sada nam je tri godine od pandemije i postali smo osjetljiviji i dodatno nam je pala cijepljenost zbog nepovjerenja, istaknuo je Kolarić.
- Od 1100 zaraženih nema nikoga u bolnicama, nema ozbiljno bolesnih i nema teške kliničke slike te ga liječimo antibioticima, a oni koji imaju dojenčad trebaju biti pažljiviji, zaključio je Kolarić.
Više pročitajte na HRT.
Foto: screenshot HRT