Znate li tko u Hrvatskoj zarađuje najviše, a tko najmanje? Fina je objavila popis prosječnih plaća po zanimanjima. Najviše se isplati raditi u IT sektoru, a najmanje u uslužnim djelatnostima.
Fran Vojković ima 26 godina i već radi posao koji je u prosjeku najplaćeniji u Hrvatskoj.
"Radim trenutno u cyber securityju, godinama u IT-u. Super je, super uvjeti, super poslodavci uvijek i ekipa, posao je zanimljiv, puno novog za naučiti", opisao je Vojković.
Stalno ulaže u svoje znanje, ide na edukacije i smatra da će njegovo zanimanje u budućnosti postati još samo traženije i plaćenije.
Završio je PMF i da je htio mogao je ići i u smjeru rada u obrazovanju - biti recimo profesor matematike. Ali nije. Zbog mjesečnih primanja možda i bolje jer sektor obrazovanja na dnu je tablice plaćenih poslova, izvijestila je reporterka Dnevnika Nove TV Valentina Baus.
"Ono što je sigurno značajno je da ima malo zainteresiranih za rad u školama, osobito mladih i njima je sigurno jedan od najvećih razloga - ako mogu sa svojom kvalifikacijom i stručnom spremom raditi negdje drugdje za bolju plaću onda biraju tu mogućnost", pojasnila je Suzana Hitrec iz Udruge hrvatskih srednjoškolskih ravnatelja.
Pa je tako na oglasima za posao ispred Zavoda za zapošljavanje ekipa Dnevnika Nove TV naišla na one kojima se mahom traže profesori - bilo fizike ili matematike.
Podaci Fine za 2022. godinu kažu da je sektor obrazovanja drugi najmanje plaćen u Hrvatskoj s prosječnom neto plaćom 5395 kuna. Najmanje plaćeni poslovi tiču se uslužnih djelatnosti - prosjek - 5252 kune. Najbolje plaćeni poslovi su u informacijama i komunikacijama gdje je prosječna plaća 10.956 kuna, potom rudarstvu 8942 kune.
Plaće su objavljene u kunama jer 2022. nismo imali euro. Krešimir Sever kaže - sve ovo daje samo jednu mizernu sliku hrvatske stvarnosti.
"Ni ovi s najvećim plaćama nemaju plaće koje bi bile dostojne nekog normalnog življenja, a ovi s manjim plaćama ne mogu čak niti živjeti od tih plaća. Činjenica je da kad usporedimo podatke Eurostata oni pokazuju da je u Hrvatskoj cijena sata rada 12 eura i 10 centi. U Sloveniji je ona gotovo dvaput veća", istaknuo je Sever.
Dodaje i da je u razvijenijim zemljama cijena sata rada i do 50 eura. O odlasku u inozemstvo, nažalost razmišlja i Fran Vojković. Za sada će ostati ovdje u Hrvatskoj, ali nekoliko puta veća plaća zvuči primamljivo.
Izvor: Dnevnik.hr