U Hrvatskoj djeluje 9 bibliobusnih službi, a sada je među njima i SDŽ. Osim aktualnih naslova, radionica i manifestacija, stanovnicima iz ruralnih područja omogućit će se i lakši pristup informacija. Pogledajte što smo sve doznali o 'knjižnici na kotače'
Nakon 30 godina, u Split je stigla pokretna knjižnica. U sklopu europskog projekta "Za dobre vibre - čitaj libre" , Gradska knjižnica Marko Marulić nabavila je novi bibliobus kako bi se svima onima koji nemaju dostupne knjižnice na području svoje općine ili grada omogućio pristup knjizi.
Prema posljednjim dostupnim informacijama, u 2021. godini u Republici Hrvatskoj djelovalo je ukupno 9 bibliobusnih službi u 8 županija, s 13 bibliobusnih vozila. To su službe u: Bjelovaru, Čakovcu, Karlovcu, Koprivnici i Križevcima, Rijeci, Vinkovcima, Zadru i Zagrebu.
GKMM Split je jedna od rijetkih matičnih knjižnica koja do danas nije imala bibliobusnu službu. No, to se promijenilo kada je nova uprava splitske knjižnice prepoznala priliku za uspostavom županijske bibliobusne službe nakon punih 30 godina.
Nakon 30 godina uspostavlja se županijska bibliobusna služba
"Gradska knjižnica Marka Marulića Split, kao i mnoge druge hrvatske knjižnice čekale su objavu poziva Ministarstva kulture i medija na dostavu projektnih prijedloga na EU natječaj „Čitanjem do uključivog društva“ s ciljem ostvarivanja osnovnih zadaća Nacionalne strategije poticanja čitanja 2017.-2022.
Natječaj je objavljen krajem 2020. godine i mi smo se na njega prijavili projektom „Za dobre vibre – čitaj libre“. Pri apliciranju projekta na natječaju značajnu ulogu je odradila Agencija RaST. Početkom 2021. godine koju je Vlada RH proglasila Godinom čitanja, prihvaćeno je 12 projekata hrvatskih knjižnica i naš je projekt bio prijavljen među najuspješnijim. Za sada je među najuspješnijim i vođen.
Važan segment ovog projekta je što je GKMM Split dobila značajnu podršku i partnerstvo Splitsko-dalmatinske županije koja se obvezala održavati bibliobusnu službu najmanje pet godina nakon završetka projekta u rujnu 2023", govori nam Petra Skelin Giljanović, voditeljica projekta "Za dobre vibre - čitaj libre".
Voditeljica Skelin Giljanović nam otkriva da je cilj navedenog projekta povećanje dostupnosti materijala i aktivnosti kojima se potiče čitanje i razvijaju čitalačke kompetencije pripadnika ciljnih skupina. A osim uspostave županijske bibliobusne službe, aktivnosti projekta uključuju i organizaciju participativnih radionica koje imaju umjetničku/kulturnu te edukativnu komponentu s ciljem poticanja čitanja i razvoja čitalačkih kompetencija ciljanih skupina, kao i provedbu informativne kampanje za podizanje javne svijesti o važnosti čitanja, što je objavljeno i u brošuri gradske knjižnice dostupnoj ovdje.
"Zahvaljujući nabavi bibliobusa i projektu “Za dobre vibre – čitaj libre” pristali smo biti domaćini 10. međunarodnom festivalu bibliobusa koji će se održati krajem svibnja u Splitu te kroz kampanju o važnosti čitanja planiramo organizirati i okrugli stol o važnosti čitanja", istaknula je Petra Skelin Giljanović.
Ukupna vrijednost projekta je 522.693,34 eura (odnosno 3.938.232,95 HRK) od čega je 444.289,34 eura (odnosno 3.347.498,01 HRK) sufinancirano iz sredstava Europske unije iz Europskog socijalnog fonda, a 78.404,00 eura (odnosno 590.734,94 HRK) iz Državnog proračuna Republike Hrvatske.
Kako će funkcionirati Knjižnica na kotače?
U tijeku je izrada mreže stajališta na području Splitsko-dalmatinske županije te ćemo na internetskim stranicama knjižnice www.gkmm.hr objaviti točan raspored termina i lokacija na koje će pokretna knjižnica – bibliobus dolaziti. U Splitu, na Trsteniku pripremamo prostor u kojem će biti smještene knjige i ostala građa za bibliobusnu službu, a tamo je predviđeno i garažiranje bibliobusa.
Voditeljica projekta objasnila nam je kako će pokretna knjižnica funkcionirati.
"Na svakoj lokaciji bibliobus će se zadržati od pola sata do sat vremena te će svi zainteresirani moći posuditi različitu knjižničnu građu, od knjiga do multimedije, na period od dva tjedna, kada bibliobus opet dolazi na istu lokaciju te korisnici mogu vratiti pročitane naslove i posuditi nove. Za posudbu će biti potrebno učlanjenje u knjižnicu koje je trenutno besplatno za djecu i mlade do 14 godina, a namjeravamo osigurati i besplatnu članarinu stanovnicima županije za vrijeme trajanja projekta kako bi ih potaknuli na čitanje", rekla je Skelin Giljanović, a potom je objasnila kako će funkcionirati posudba knjiga te koliko dugo će ih korisnici moći zadržati.
"Korisnici će se trebati učlaniti, kao i što se svi drugi učlanjuju u našu knjižničnu mrežu. Knjige i drugu građu u bibliobusu će moći posuditi na dva tjedna s obzirom da je predviđen dolazak bibliobusa na istu lokaciju u istom terminu svaka dva tjedna. Naravno knjige će se moći i produžiti, a i unaprijed rezervirati tako da zaposlenice prilikom sljedećeg dolaska donesu točno ono što korisnici žele čitati. Naravno, kao i svi članovi naše knjižnice moći će koristiti sve naše digitalne usluge, od učlanjivanja do produživanja i rezerviranja knjižnične građe", pojasnila je.
Lakši pristup informacijama
Zaposlenice bibliobusne službe zadnjih nekoliko mjeseci intenzivno rade na opremanju pokretne knjižnice gdje će moći biti smješteno do 5.000 jedinica knjižnične građe, knjiga, multimedije, igračaka za manju djecu, društvenih igara i tome slično. A osim posudbe knjiga, korisnici će moći uživati i u drugim knjižničnim uslugama.
Stanovnici iz ruralnih dijelova županije, za obavljanje jednostavnih radnji poput printanja ili kopiranja trebali su najbliži veći grad. No, dolaskom pokretne knjižnice, olakšat će im se pristup informacijama.
"Dugačak je 12 metara te je jedan od većih bibliobusa. Ima rampu za osobe s invaliditetom kako bismo im olakšali pristup knjigama i neknjižnoj građi. Također ima tendu za aktivnosti na otvorenom. Bit će opremljen računalima, tabletima, multifunkcijskim uređajima za kopiranje, skeniranje i ispis i bežičnim internetom čime ćemo sigurno olakšati korisnicima pristup informacijama. Osim što će moći posuđivati knjige više neće morati ići u veće gradove isprintati dokumente s e-građanina ili tražiti gdje će kopirati osobnu ukoliko nemaju te mogućnosti kući", opisuje nam Skelin Giljanović te nadodaje da će korisnici, jednako kao u stacioniranoj knjižnici moći pronaći sve aktualne naslove.
Aktualni naslovi, radionice i manifestacije
"Od slikovnica, lektira za djecu, Gregovog dnevnika, preko trilogije Gospodara prstenova te kompleta Harryja Pottera za mlade, do noviteta, ali i klasika za nešto zrelije i starije korisnike. Prema iskazanim potrebama i interesima stanovnika mjesta u kojem ćemo dolaziti s našim bibliobusom, nabavljat ćemo i donositi im naručenu građu", kazala je.
Bibliobus je pokretna knjižnica tako da bi trebala moći ponuditi većinu toga što nude i knjižnice koje su stacionirane, poput raznih radionica i manifestacija.
"U planu su različite aktivnosti na stajalištima poput održavanja radionica za djecu, mlade i odrasle, suradnja s raznim izvođačima i volonterima, održavanje kazališnih predstava, promocija čitanja, kulture i umjetnosti i drugih aktivnosti za koje se pokaže interes", naglašava naša sugovornica.
Radionice u sklopu projekta “Za dobre vibre – čitaj libre” primarno su usmjerene na ciljane skupine mladih do 25 godina, starijih od 54 godine te osobe s invaliditetom. No, bibliobus je namijenjen svim skupinama građana koji žive u područjima udaljenima od prve stacionirane knjižnice, a posebno su obuhvaćeni:
- Djeca i mladi od najranije pa do tinejdžerske dobi koja, korak po korak, koriste prve slikovnice, lektirnu građu, knjige za odmor i zabavu te stručnu literature,
- Stariji i teže pokretni,
- Bolesni,
- Korisnici domova za nezbrinutu djecu, domova za starije i nemoćne,
- Korisnici s poteškoćama u kretanju,
- S problemima u čitanju standardnog teksta (slijepi i slabovidni),
- Korisnici terapeutskih zajednica za odvikavanje.
Žena će voziti pokretnu knjižnicu
Pokretna knjižnica s rampom za osobe s invaliditetom će na proljeće početi s obilaskom čak 26 malih mjesta i gradova diljem županije, dovozeći knjigoljupcima atraktivne naslove i druge sadržaje, a njome će upravljati - žena!
Voditeljica projekta otkrila nam je kako je 'pala' odluka tko će voziti bibliobus.
"Bibliobus će voziti žena koja je nekoliko godina vozila autobuse na Prometovim linijama duž Splitsko-dalmatinske županije. To nam je bila presudna činjenica u odabiru kandidatkinje na natječaj. Naime, tek pokrećemo bibliobusnu službu, i to s 12-metarskim bibliobusom, a svi znamo kakvi su izazovi na prometnicama Dalmatinske zagore.
Odlično je i to što kolegica ima i pedagoško obrazovanje što je isto jako važno u radu s djecom i mladima. Sretni smo da je kolegica pokazala interes raditi u našoj bibliobusnoj službi jer je danas, za neka zaposlenja, teško naći adekvatnu osobu", kazala nam je.
Stajališta na koja će vozačica dovesti pokretnu knjižnicu definirat će se u narednih mjesec dana, a bit će objavljena na internetskim stranicama www.gkmm.hr.
"Stajališta ovise o potrebama stanovnika, o lokacijama koje moraju biti u skladu sa Standardima za Narodne knjižnice, ali i iskazanom interesu načelnika općina s obzirom da je predviđeno i simbolično sufinanciranje županijske bibliobusne službe, a koje se odnosi na troškove koji nisu pokriveni sredstvima dobivenima za projekt poput goriva i održavanja. S obzirom da je naš bibliobus dosta velik prilikom definiranja stajališta moramo uzeti u obzir i širinu ceste kojom će voziti, sigurnost stajališta radi sigurnosti korisnika prilikom dolaska i odlaska, mogućnost okretanja pokretne knjižnice i slično", pojašnjava voditeljica projekta.
"Ravnopravnost u pristupu informacijama te smanjivanje problema društvene isključenosti"
Osim vozačice, koja je ujedno i knjižničarska tehničarka, u županijskoj bibliobusnoj službi radit će još jedna knjižničarka.
Petra Vicković, diplomirana knjižničarka, kazala nam je da će ponuditi cijeli spektar kulturnih sadržaja namijenjen svim dobnim skupinama koji će obogatiti i upotpuniti vrijeme korisnika bibliobusa.
Zatim je objasnila razliku rada i odnosa knjižničara s korisnicima u pokretnoj knjižnici u odnosu na stacionirane.
"Posebnost pokretne knjižnice je u tome što mi dolazimo do korisnika, a to najviše znači osobama s invaliditetom i onima koji iz bilo kojeg razloga nisu u stanju dolaziti u knjižnicu. Na neki način, ovaj oblik posla razbija stereotipe o knjižnicama i knjižničarima. Pokretna knjižnica sadržajno je skoro pa jednaka stacioniranoj. Osnovni cilj pokretne knjižnice je ravnopravnost u pristupu informacijama te smanjivanje problema društvene isključenosti.
Naglasak se stavlja na one kojima je pristup informacijama i znanju onemogućen.
To su uglavnom rubna mjesta pojedinih županija koja su često prometno izolirana kao i ona mjesta
u kojima stanovnici nemaju omogućen pristup knjižnici i knjižničnoj građi. Iako još uvijek nemam iskustvo rada u bibliobusu, iznimno veselim tome. Po onome što čujem od iskusnijih kolega u bibliobusnoj službi, mogu očekivati jedan dinamičan i specifičan oblik knjižničarskog posla koji za sobom nosi jako puno pozitivnih anegdota i susreta ali i unutarnje zadovoljstvo na kraju radnog dana", govori nam Vicković.
'Ubija' li tehnologija pisanu riječ?
Unatoč drastičnom rastu tehnologija, knjižničarke tvrde da iste nisu 'ubile' pisanu riječ te da broj članova GKMM iz godine u godinu raste.
"Naime, 2021. godine GKMM je omogućila djeci besplatan upis do navršene osme godine života što je povećalo broj upisane djece u knjižnici za 25% bez obzira što je bilo vrijeme korone te pristup knjižnici otežan. Od 1. prosinca 2022. godine knjižnica je osigurala besplatan upis djece do 14. godine života pa ćemo pratiti na koji način će se to odraziti na broj članova upisanih u knjižnicu i broj pročitanih knjiga. Činjenica je da kod starije djece teže zadržati fokus na knjige i čitanje, ali zato smo mi tu da pronađemo načine da ih zadržimo uz dobre knjige i knjižnične sadržaje. Jedan od načina je i da odrasli svojim primjerom to pokažu. Zbog toga je važno promicati knjigu i čitanje kod svih dobnih skupina", rekla je Petra Vicković.
Međutim, kako bi im ovo pošlo za rukom, važno je da su u korak s rastom informacijsko.komunikacijskih tehnologija te da se prilagođavaju digitalnom svijetu.
"Prilagođavamo se novim izazovima koji stižu sve brže i brže. Tako spajamo edukaciju i tehnologiju u jedno. Neke od iznimno popularnih radionica kroz koje se djecu podučava na koji način ispravno koristiti tehnologiju i razvijati svoje informacijske ali i socijalne vještine su: Lego robotika, Micro:bit, 3D printanje, snimanje filmova, radionica fotografije i mnoge druge. U planu je da se i u bibliobusu održavaju slične radionice.
Pokrenuli smo naš knjižnični TikTok gdje neka videa bilježe preko 128 000 pregleda. Preko njega na zabavan način prenosimo naša iskustva rada u knjižnici te preporučujemo knjige", navodi Vicković.
'Onaj tko ne čita živi samo jedan život, onaj koji čita živi ih tisuće.'
S njom se slaže i kolegica Petra Skelin Giljanović, koja unatoč brzim digitalnim izazovima, očekuje veliki interes za pokretnom knjižnicom.
"Dojma smo da među novim, mlađim generacijama malo njih zna što je to bibliobus te se većina nije ni imala prilike do sada susresti s pokretnom knjižnicom. Veseli nas što među pripadnicima zrelijih generacija ima onih koji su svojedobno bili korisnici bibliobusa te priželjkuju dolazak bibliobusa u njihova mjesta, posebno radi djece i mladih.
Do sada smo održali 22 radionice diljem Splitsko-dalmatinske županije, na lokacijama poput Obrovca Sinjskog, Imotskog,
Vrgorca, Sinja, Bajagića, Bitelića, Trogira, Omiša, Kaštela, Sutine kod Muća, Žrnovnice, Aržana i drugih tijekom kojih koristimo priliku i sudionicima kažemo par rečenica o uspostavi pokretne knjižnice koja će i većini njih biti uskoro dostupna. Mladi neće više ovisiti isključivo o literaturi i lektirama dostupnima u školskim knjižnicama i to u ograničenom broju već će moći posuđivati i druge naslove koji ih zanimaju, ali i alate poput micro:bit-a.
Knjige se i dalje drže, ima jako puno ljudi koji vole čitati, koji vole miris papira, knjige u rukama, osjećaj listanja stranica tako da ne bismo rekli da ih tehnologije “ubijaju”, ali da je potrebna kampanja poticanja čitanja svakako je.
Poznata je rečenica: 'Onaj tko ne čita živi samo jedan život, onaj koji čita živi ih tisuće.'", zaključila je voditeljica projekta Skelin Giljanović.
Izvor: Dalmacijadanas.hr