
Grad Split pokrenuo je okolišni postupak za spojnu dionicu obalne šetnice dugu oko 300 metara koja bi produžila gotovo 1.700 metara dugu glavnu dionicu od Duilova sve do Stobreča. Mišljenje o zahvatu može se poslati u roku od 30 dana od objave.
Planirana spojna dionica proteže se duž obale u južnom dijelu Stobreča, od mjesta gdje završava šetnica koja se trenutno gradi na Orišcu prema istoku do postojećih betonskih platoa. Šetnica bi bila široka 2,5 do 3 metra, a uz nju bi išla i biciklistička staza širine 2 metra. Stanovnicima Stobreča, kojih prema popisu iz 2021. ima gotovo 2.900, to bi donijelo duž-obalnu vezu između Stobreča i Duilova kojom do sada nisu raspolagali.
Platoi, pera i šljunčane plaže uz šetnicu
Zahvat je složeniji od pukog nasipavanja puta uz more. Uz samu šetnicu planiraju se i četiri kamena pera u moru duljina između 19 i 22 metra, dva nasuta platoa s betonskim završnim slojem te zaštitne šljunčane površine blagog nagiba prema moru koje bi smanjile udaranje valova u konstrukciju i ujedno stabilizirale nestabilni klif u zaobalju. Predviđeno je i uređenje tih površina kao kupališta, jer u Stobreču nema dovoljno uređenih plaža. Uz šetnicu su planirani zelene površine, tereni za balote, vježbališta i dječja igrališta.
Ministarstvo sada prikuplja mišljenja nadležnih tijela, od Uprave za zaštitu prirode do Ministarstva kulture, jer se lokacija nalazi u zaštićenom obalnom pojasu Duilovo-Stobreč i u blizini arheološkog područja. Ako na kraju zaključi da posebna studija utjecaja na okoliš nije potrebna, Grad može krenuti prema ishođenju dozvola. Tek nakon toga slijede natječaj i sama gradnja.
Mišljenje o zahvatu može se u roku od 30 dana od objave informacije poslati pisanim putem na adresu Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije.

Foto: Ustupio Strabag / Elaborat/Zeleni servis d.o.o.


