
Bratovština Gospe od Karmela još jednom je počastila mještane mirisima ribe na gradele, kapljicom štafilićkog vina i glazbenim notama Marina Terzije s klapom Gabine, uoči blagdana Gospe Karmelske. Fešta se tradicionalno održava na Igrišću u Kaštel Štafiliću.
Kao i prijašnjih godina, u duhu vjere i zajedništva, sva hrana i piće su bili besplatni za posjetitelje. Skupilo se cilo donje misto, zavirili su i pokoji ‘furešti’, feštalo se pod zvijezdama uz glazbenu pratnju Marina Terzije. Kako nam je kazao, nema pripremljenog programa, piva se iz duše i ljubavi, jedino je uvodna pisma uvijek himna Gospe karmelske koju je napisao. A, napisao je Terzija tokom bogate 65-godišnje karijere i mnoge druge pjesme.
S osmijehom na licu energično priča kako su u goste na pozornici stiže klapa Gabine i drugi dragi prijatelji sa “Glasa Kaštela” što mu je, uz “Zvuke Kaštela”, neprežaljena manifestacija. Veli da se radilo o dugovječnim i predivnim događanjima koja su Kaštela stavila na glazbenu kartu Hrvatske, iznjedrila mnoge zvijezde, i smatra da bi bilo lijepo i korisno kaštelanima te novim glazbenicima kad bi se nešto slično opet upriličilo - iako teško da ćemo slušati pjesme u Hotelu Palace kao tih dana.
Uz klapu Gabine pjevali su Ivana Siriščević i Jere Marović, prigodnim programom ususret blagdanu koji štafilićani tradicionalno njeguju. Svi prisutni su potvrdili kako bolje srdele nisu davno jeli, a štafilićko domaće vino ne treba puno hvaliti jer vrhunska je to kapljica lokalnih vinara. Rižotu pak nema mjesta, radi posta kojim se iščekuje blagdan. Ipak, ima i onih koji su to znali znalački zaobići.
Jedan od članova bratovštine Gospe od Karmela ispričao nam je da je jednom prigodom mještanin uzeo komad mesa, pronašao prvu klupicu u Kaštel Starom i time ‘zaobišao post’. Nisu u bratovštini na fešti ni mogli izbrojiti količinu gradelanih srdela, pa ćemo samo reći da se vonj slasne srdele na gradele širio do kasno u večer, a red nije imao kraja. Jelo se i pilo, družilo i guštalo, mnogi na nogama jer već na početku su sva sjedeća mjesta prepunjena. Na nogama se i plesalo uz Terziju i prijatelje, te tako ovjekovječilo još jednu veliku feštu Gospe Karmelske.
Foto: Andrej Valentić

