Edukaciju o ribolovu na 17. Croatia Nautic Show-a, imali su i mali ribolovci, a sve zahvaljujući PŠD Giričiću iz Kaštel Gomilice, i vrhunskom majstoru od ribolovnih alata Borislavu Tarašu te tajniku društva Luki Orhanoviću, koji su svoje znanje, iskustvo prenijeli i na mlađe generacije. Pridružio im se i dao im podršku strastveni big game ribolovac Nikola Vujčić nedavno proglašen najboljim košarkašem Eurolige.
Uživala su djeca u onom što najbolje rade, a to je ribolov. Pokazali su svoje vještine s udicom i štapom, a ni i ulova nije manjkalo. Svi su bili zadovoljni i djeca iz PŠD Giričić i SKR Ugor kao i učenici OŠ Bijaći iz Kaštel Novog. Dok su oni najuporniji na kraju na udici imali i ulove, a komentare doživljaja tijekom učenja kako se lovi riba, doznali smo od Lucije Orhanović, Tonija Delaša, Roka Crnkovića i Jakova Teklića.
Uz djecu-ribolovce, održana je i promocija „ Phantom yachts-a“ koje je svojevrsni fusion putopisa i procesa proizvodnje brodova od ideje do naslovnica najznačajnijih nautičkih magazina u regiji, o čemu je zborio Tomislav Mijić, čovjek rođen u Splitu, sa adresom u Zagrebu a proizvodnjom aluminijskog broda na navozima u – Kini.
Škola jedrenja
Jedrenje je sport za sve generacije, pa je prostor našeg sajma “Croatia nautic show 2025.” i odlična pozornica, prilika za prezentaciju škole jedrenja. Ove godine s nama su se družila djeca iz Škole jedrenja splitskog kluba Labud sa trenerom Goranom Orlovim.
Uz podršku domicilnog kluba JK Marina Kaštela, djeci je predstavljeno sve ono vezano za potrebu izlaska na more u najmanjoj sportskoj klasi – optimist.
Pa su mališani, a bili su tu i polaznici Škole jedrenja JK Labuda, ali i učenici OŠ Bijaći iz Kaštel Novog sa profesoricom Anom Deković, Karlo Jakasović, Anamaria Jukić, Ani Deković, Lovre Drnasin, Lucija Ćavar i Ana Bikić te drugi mali Kaštelani koji se žele sutra okušati u jedrenju, zasipali Orlova pitanjima o brodu.
Od toga kako se uopće jedri, što je lantina iliti ga boom, pa jarbol, ali i centar-boat, te “šešula”,...
Ima li uopće jedrilica i veslo?
Sve ih je zanimalo, a poglavito kako se to jedri samo na pogon – vjetra.
Budući da je član JK Labuda, učenik škole jedrenja Toma, prezentirao kako se to kormilari “optimistom” oliti ga malom “kadicom” u moru, te su djeca sa kopna navijali, onako u šali, da se on okrene i potoni...
Uz ciku i smijeh, zezali su se mališani, učivši detalje koje čije jedriličarski sport, uživajući u cjelokupnom programu sajma, izloženim brodovima, opremi...
Komentirali su i djevojčice i dječaci, kako je jedrenje top-sport, kako će probati zajedriti oni koji nisu do sada, te kako će i prijatelje dovesti u jedriličarske klubove.
Bolje biti na moru nego za ekranima cijelo vrijeme.
Odavno je jedrenje trebalo biti i dio školskog programa, jer smo pomorska zemlja, okrenuta nautici, brodovima, moru, turizmu vezano za more. Ugledjamo se na Slovence koji imaju skijanje kao obvezni predmet, to bi kod nas trebalo biti jedrenje. Ne trebaju svi biti vrhunski jedriličari, no djeca bi nam trebala znati osnove oko broda, ponašanja na moru, a sutra im ovo znanje itekako može poslužiti za život, kao zanimanje skipera, kapetana,... - dopunio je Goran Orlov, trener JK Labuda, sa dugogodišnjim iskustvom u učenju djece osnovama jedrenja, i u početničkoj klasi optimist, a kasnije i u ostalim klasama.
Od dvojaca 420 i 470, pa ILCA nekadašnjem laseru, te finnu, i 49er.. Te svim drugim klasama, u kojima se jedri.
Foto: Ivana Topić