UČENICI POMORSKE ŠKOLE SPLIT SMJER RIBARSKO NAUTIČKI NA CROATIA NAUTIC SHOWU
Učenici ribarsko nautičkog smjera Pomorske škole Split na čelu s profesoricom Marijana De Marchi koja je ujedno i mentorica eko grupe škole „Zdravo more“ u petak su sudjelovali na Croatia Nautic Showu u marini Kaštela gdje su izložili svoj štand gdje su predstavili petogodišnji rad na temu ekologije mora.
- Obzirom da smo jedini ribarsko nautički smjer u Republici Hrvatskoj, usko smo vezani za ovo područje, kao što je nautički turizam i ribarstvo, ali i problemi zagađenja, poput mikroplastike koja ulazi u prehranu morskih organizama, što utiče na zdravlje riba i drugih morskih životinja. Odlučili smo prikazati kako se borimo protiv tog problema i kako educiramo javnost putem naših ekoloških akcija i dokumentarnih filmova. Izložili smo podvodne dronove s kojima istražujemo, snimamo i mjerimo temperature mora, radimo fotografije i videozapise, a potom to dokumentiramo u film i objavljujemo javno kako bismo prikazali promjene koje se događaju u podmorju i koje utječu na sve nas. Također smo napravili mikroplastičnu morsku juhu, iz koje smo izdvojili kapljicu s mikroplastikom i stavili pod mikroskop. Moram reći da su ljudi uvijek šokirani kada to vide – te čestice u konačnici ulaze i u naš organizam, što nas zabrinjava zbog onoga što jedemo i što se sve nalazi u moru – ispričala je De Marchi.
- Donijeli smo i svoj katalog koji smo napravili povodom naše izložbe "Postani čuvar Jadranskog mora". Tema je povezana s temom panela koje smo slušali Nautičari čuvari jadrana na Croatia Nautic Showu. Katalog sadrži 40 različitih tema, od samog postanka Jadranskog mora, tradicije pomorstva, ribarskog dijela, očuvanja mora, mikrobioloških zagađenja te utjecaja klimatskih promjena. U katalogu su predstavljeni naši rezultati, slikovni prikazi, te tekstualna objašnjenja i nove spoznaje iz svijeta znanosti, kako bi svatko tko je zainteresiran mogao koristiti katalog i pomoći očuvanju naših mora. Na našem štandu bilo je puno zanimljivosti i atraktivno, a ono što je najvažnije je podizanje svijesti – ispričala je De Marhci i dodala da im je ovo prvi sajam nautike, učenici su sudjelujući u publici tijekom panela proširili svoja znanja te su se isprepleli kao jedna lijepa ekološka mreža.
Učenici ribarsko nautičkog smjera složili su se da bi svi zajedno više trebali brinuti o tome što bacamo u more i na tlo, jer sve to završava u moru putem kiše, vjetra itd. Kako su kazali, oni imaju ekološku svijest o zaštiti okoliša, jer o tome uče, no njihovi vršnjaci o tome ne razmišljaju.
- Ekološka svijest većinom dolazi iz prakse. Sve to se u našim glavama polako usađuje, postajemo svjesni i želimo da i drugi budu svjesni na isti način – kazali su.
Foto: Ivana Topić