PILOT PROJEKT NA PODRUČJU RADUNA I RUDINA
Na području grada Kaštela gradska komunalna tvrtka Zeleno i modro pokrenula je pilot projekt prikupljanja bio otpada u sklopu kojeg se ponajprije dijele smeđe kante na području Raduna i Rudina, a potom će se krenuti s prikupljanjem. Na taj način testirat će sustav, educirati građane i vidjeti kako će sve funkcionirati u praksi. Nakon analize rezultata, planiraju proširiti ovu uslugu na cijelo područje Kaštela.
Princip same podjele se obavlja kao i ranije, što znači da djelatnici tvrtke Zeleno i modro spremnike dostavljaju na kućne adrese, svakim radnim danom, od ponedjeljka do petka u prijepodnevnim satima. Korisnici koji dobiju spremnike, pri preuzimanju istih trebaju potpisati zapisnik o preuzimanju. Korisnici koji preuzmu spremnike za bio otpad dobiti će detaljne upute o tome kada i na koji način trebaju odlagati bio otpada.
Podjela kanti za bio otpad počela je krajem prošle godine, kako smo pisali , a naknadno će dobiti obavijest o tome kada mogu bio otpad odlagati u smeđe kante koji će potom djelatnici ZiM-a prikupljati.
- Do sada smo na području Raduna i Rudina podijelili približno 400 smeđih spremnika za bio otpad. Spremnici su nabavljeni od stane grada Kaštela uz financiranje sredstvima Fonda za zaštitu okoliša i EU. Nakon što završimo podjelu u Radunu i Rudinama, nastaviti ćemo dijeliti spremnike u ostalim mjesnim odborima. Planirano trajanje pilot projekta prikupljanja u Radunu i Rudinama je 1. lipnja do 31. prosinca, a potom idemo dalje s prikupljanjem bio otpada na cijelom području grada Kaštela – kazao nam je direktor Zeleno i modro Alen Lučić i pojasnio kako će funkcionirati prikupljanje bio otpada.
- Prikupljanje bio otpada iz smeđe kante je predviđeno jednom tjedno i to umjesto jednog prikupljanja miješanog komunalnog otpada, što znači da će se jednom tjedno prikupljati miješani komunalni otpad i bio otpad jer bio otpad ima čak 50 posto udjela u miješanom komunalnom otpadu. Jako je važno da se građani educiraju što ide, a što ne ide u smeđu kantu – kazao je Lučić i dodao.
- Trivijalno rečeno u smeđu kantu idu ostaci od pripreme ručka, a nipošto ostaci od ručka – naglasio je.
Podsjetimo, u smeđu kantu ide:
zeleni otpad, ostaci voća i povrća, kora voća i povrća, cvijeće, talog kave, suho lišće, piljevina, slama i sijeno, manje količine pokošene trave i živice, grančice i kora od drveta,
U smeđu kantu nikako ne bi trebalo ići:
meso, kosti, kuhano povrće, mliječni proizvodi, tekući ostaci hrane, bolesne biljke, dječje i pelene za odrasle, životinjski izmet, lišće oraha, drvo koje je bilo bojano ili lakirano, biootpad koji je bio u dodiru s naftom, benzinom, uljanim i zaštitnim bojama i pesticidima.
Dodajmo i kako će se pravilnim odvajanjem biootpada smanjiti količina miješanog otpada, a predviđanja su da će se odvajanjem bio otpada količina odvojeno prikupljanog otpada povećati na preko 40 posto i približiti zacrtanom cilju od 50 posto.
Foto: screenshot