REDOVNA VJEŽBA UOČI SEZONE
Tijekom slijetanja u Zračnu luku Sveti Jeronim, zrakoplov Embaer 190 na letu iz Zagreba prema Splitu doživio je nesreću u slijed koje je došlo do zapaljena zrakoplova. Sve žurne službe su izašle teren i sudjelovale su u spašavanju 52 putnika te gašenju zrakoplova. Nekolicina putnika je ozlijeđena i na mjestu događaja im je pružena prva pomoć, a potom su odvezeni u KBC Split. Nesreća se dogodila pri slijetanju na pistu, a kako je dojavljeno u prilazu je imao problem sa stajnim trapom. Ovaj događaj insceniran je u sklopu velike pokazne vježbe Zračne luke za slučaj izvanrednog događaja na aerodromu koja je održana u srijedu tijekom jutarnjih sati.
- Zračna luka je obvezna provoditi ovakve vježbe svake dvije godine. Ovo je zapravo prava prilika, pred sezonu, da svi naši službenici provjere procedure i funkcionalnost opreme. To je jedinstvena prilika da vidite funkcionira li vaš sustav kako treba, te ako utvrdite poteškoće, da ih ispravite za sljedeći put. Danas je scenarij bio da je zrakoplov u prilazu imao problem sa stajnim trapom. Pri pokušaju slijetanja došlo je do skliznuća zrakoplova sa uzletno-sletne staze i zanošenja u desno, pri čemu je došlo do zapaljenja krila u kojem se nalaze spremnici – kazao je zamjenik direktora Zračne luke Pero Bilas.
- Ovo je situacija koja spada u odgovornost same zračne luke, te je važno na odgovarajući način sanirati tu situaciju. Uz žurne službe, važno je provjeriti integritet sustava s vanjskim žurnim službama, Vatrogasnim postrojbama, Civilnom zaštitom i zavodom za Hitnu medicinu. To je jedinstvena priča i ne možete djelovati samostalno. Sve ozlijeđene osobe trebate ispravno sanirati i odvesti u odgovarajuću ustanovu – kazao je Bilas i dodao.
- Minute su dragocjene. Naša obveza mjeri se doslovno u minutama, od trenutka proglašenja pripravnosti ili nesreće. Prva reakcija mora biti unutar tri minute. To je obveza koju redovito provjeravamo. Morate imati kvalitetna, brza vozila i spremne posade. To je trenutak kada trebate što prije započeti s gašenjem, spašavanjem i evakuacijom. Nakon pola sata, razmjeri katastrofe bi bili veći – zaključio je Bilas.
Na terenu tijekom izvođenja vježbi, iz kuta promatrača, sve je djelovalo koordinirano, brzo i efikasno. I dok su jedne strane zračne luke dolazile vatrogasne snage, ponajprije Vatrogasne postrojbe Zračne luke koje prve djeluju, potom dolaze JVP Trogir, Interventna postrojba Divulje te sva tri kaštelanska društva DVD Kaštela, DVD Gomilica i DVD Mladost te JVP Split, s druge strane stizale su žurne službe, Hitna pomoć ispostava Kaštela, Crveni križ kaštelanski i županijski te Civilna zaštita, Služba traganja unutar Crvenog križa, predstavnici službe 112 te policija. U ovom scenariju nije bilo potrebe za dodatnim snagama u koje se uključuje i vojska te preostale žurne službe iz okolnih mjesta.
U sklopu održane vježbe, nakon spuštanja zrakoplova na pistu gdje je došlo do zapaljena odmah su gašenju pristupile vatrogasne snage. Čim je situacija dozvoljavala krenulo se s iznošenjem putnika. Zrakoplov su napustili najprije pokretni putnici, a potom i manje ozlijeđeni kojima je potom pružena prva pomoć na terminalu gdje su bile žurne službe, a potom su doneseni i teže ozlijeđeni. Tu se vršio i popis putnika na način da im se dodjeljivao broj s opisom ozljede. Teže ozlijeđeni su potom prevezeni u bolnice na pružanje liječničke pomoći.
Osim vježbe koja je održana na pisti, dio se odrađivao u samoj zgradi zračne luke gdje su se organizirali stacionari za dolazak rodbine unesrećenih, ali i prostor za medijske konferencije obzirom da bi ovakav slučaj izazvao veliku medijsku pažnju. I sami smo sudjelovali u press konferenciji na kojoj su iznesene tek osnovne informacije. Da je riječ o letu iz Zagreba prema Splitu te da je zrakoplov imao 190 mjesta na liniji za Split. U njemu je bilo 52 putnika, 1800 kg goriva i 580 kg prtljage te da u nije bilo opasnih roba.
Ti bi podaci bili bi javno dostupni u svim okolnostima. Uz to, iznijele bi se informacije da ima ozlijeđenih te eventualno i smrtno stradalih te da više od toga ne bi bili u mogućnosti reći i zbog zaštite podataka samih putnika.
Foto/video: Ivana Topić