Hrvoje Hitrec, jedan od najpoznatijih hrvatskih književnika, uz čije Smogovce su se odgojile brojne generacije Hrvata, predstavio je sinoć u organizaciji Gradske knjižnice Kaštela svoj novi povijesni roman Talac u Nadbiskupovom kaštelu u Kaštel Sućurcu.
U večer su sve prisutne uveli Pučki pivači župe sv. Jurja mučenika iz Kaštel Sućurca koji su otpjevali "Pod Kozjakom škrinja" i "Barjaci kreću Kraljevi", a zatim je uvodnu riječ imala ravnateljica GK Kaštela Renata Dobrić koja je istaknula kako je ponosna što je predstavljanje ovoga romana u Kaštelima, kolijevci hrvatske državnosti.
- Večeras se organizira premijerno predstavljanje romana "Talac" Hrvoja Hitreca, jednog od najpoznatijih hrvatskih književnika. Mogu reći da ga se sjećam po "Smogovcima", koji povezuju generaciju, uključujući i moju generaciju te sve generacije do danas. Međutim, ovdje smo večeras kako bismo promovirali povijesni roman "Talac", koji govori o događajima u 11. stoljeću, a o detaljima romana će nam nešto više reći autor. Ovo je njegov sedmi povijesni roman koji se bavi srednjovjekovnom hrvatskom poviješću, odnosno govori o knezu Branimiru. Ovaj večerašnji roman izuzetno je zanimljiv jer govori o teškoj sudbini osmogodišnjeg Stjepana, koji je cijeli svoj život proveo daleko od svoje domovine Hrvatske. U sklopu večerašnjeg predstavljanja razgovarat ćemo i o svim povijesnim romanima Hrvoja Hitreca i o njegovom cjelokupnom radu. Nadam se da će večer biti zanimljiva - kazala je Renata Dobrić.
U svom posljednjem povijesnom romanu Talac, sedmom u nizu povijesnih romana, autor kroz 11 poglavlja pripovijeda o Hrvatskoj u 11. stoljeću. U priču nas uvodi osmogodišnji Stjepan (Stefano Sclavorum), sin hrvatskoga kralja Suronje koji se prisjeća kako je kao petogodišnjak odveden u Mletke, kao talac, ratni trofej mletačkoga dužda Petra II. Orseola nakon njegova osvajanja dalmatinskih gradova i otoka.
Kroz dinamične dijaloge i izuzetno zanimljivu priču, Hrvoje Hitrec čitatelja uspijeva uspješno premjestiti u davno 11. stoljeće, među zidine benediktinskog samostana, u duždevu palaču, i na sva ostala zanimljiva mjesta koja su obilježila životni put glavnog junaka Stjepana, neostvarenoga hrvatskoga kralja, pri čemu saznajemo mnogo o nasljeđivanju na hrvatskom prijestolju, odnosno o poveznicama koje povezuju kralja Stjepana Držislava s kraljem Dmitrom Zvonimirom.
- Roman je izašao u nakladi Bošković, drago mi je da je riječ o nakladniku s dalmatinske obale, a ne iz Zagreba jer smo previše zagrebocentrični, a i moji nakladnici su uvijek iz Zagreba. Pišem povijesne romane već dugo, čitavo 21. stoljeće. Do sada je objavljeno sedam mojih povijesnih romana, a ovaj je poseban jer se bavi 11. stoljećem. Naši ljudi, Hrvati, ne znaju mnogo o tom razdoblju, a ova knjiga je neobična jer govori o kraljeviću koji nikada nije postao kralj. To je unuk kralja Držislava koji je imao neobičnu sudbinu; odveden je kao dijete u Veneciju, gdje se oženio duždevom kćeri. Nakon što su iz Venecije protjerali obitelj Orseolo u pobuni, on je s njima otišao u Mađarsku. Njegov unuk je zapravo čuveni kralj Zvonimir. To je sažetak priče, ali naravno, treba pročitati knjigu da bi se vidjelo sve. Nije dug roman, kraći je, ali mislim da je zanimljiv – ispričao je Hrvoje Hitrec.
Također, u predstavljanju je sudjelovao Nikola Listeš, najnagrađivaniji hrvatski karikaturist, Sućuranin, koji je napravio ilustraciju za naslovnicu knjige "Talac", a čiji će se strip "Scando" predstaviti dana u 13 sati u Nadbiskupovom kaštelu te Zoran Bošković, direktor Naklade Bošković.
- Čuli smo se telefonom i razgovaram o tome kako ženski lik na naslovnici mora biti lijep. Ja sam karikaturist i davno sam crtao realne likove na kojima je autor inzistirao. Dogodio se problem, jer mi je rekao da ju moram nacrtati bez oka. Tako sam vješto to u naslovnici izbjegao kao što možete vidjeti. Radnja se događa u Veneciji, pa se tako na naslovnici vidi palača, grad. Također, imamo simbole okova, pucanje lanaca, a u prvom planu su glavni lik i djevojka u koju se on zaljubio. Radio sam naslovnicu u manga stilu, nije slikarski nego stripovski, na inzistiranje autora – rekao je Nikola Listeš.
- Napisati ovo djelo sigurno nije bilo lako, jer je autor morao pročitati mnogo knjiga i zapisati rodoslovlja hrvatskih i drugih velikaša kako bi sve moglo funkcionirati i biti povijesno, autentično i provjereno. Veliko hvala autoru na doprinosu i pridržavanju hrvatske povijesti kroz literarni opis. Ovo književno djelo pomoći će svima koji se bave poviješću, ali i onima koji uživaju čitati knjige Hrvoja Hitreca – istaknuo je Zoran Bošković.
Prilikom predstavljanja ovog romana, na književnoj tribini pod naslovom Hrvatski povijesni roman od Augusta Šenoe do danas bilo je riječi i o ostalim povijesnim romanima Hrvoja Hitreca: Što Bog dade i sreća junačka (2010.) u kojemu je riječ o 19. stoljeću i banu Jelačiću; Špilberk (2017.) u kojemu autor govori o 18. stoljeću i barunu Trenku; Samo sreća, ništa drugo (2018.) u kojemu je riječ o 17. stoljeću i Nikoli VII. Zrinskom; Luka od Sigeta (2019.) u kojemu je ispričana priča o 16. stoljeću i Nikoli Šubiću Zrinskom; Vladar Bosne (2020.) u kojemu Hrvoje Hitrec pripovijeda o Hrvoju Vukčiću Hrvatiniću i Dux Chroatorum (2022.) u kojemu je riječ o 9. stoljeću i knezu Branimiru.
Hrvoje Hitrec povodom 1100. obljetnice Hrvatskog Kraljevstva priprema roman o kralju Tomislavu, prvom hrvatskom kralju koji bi trebao biti tiskan u jesen.
Predstavljanje povijesnog romana Talac Hrvoja Hitreca Gradska knjižnica Kaštela organizira u sklopu projekta Kaštelanski književni kružok, koji je podržan od strane Splitsko-dalmatinske županije, i povodom 1100. obljetnice Hrvatskog Kraljevstva.
Foto: Ivana Topić