INTERVJU S DIREKTOROM ZELENO I MODRO POVODOM DANA GRADA
U posljednjih šest godina tvrtka Zeleno i modro na području Kaštela podijelila je na kućne adrese gotovo 24 tisuće kanti za otpad, papir i plastiku i oko 4000 kompostera te su na devet lokacija postavili polupodzemne spremnike uz to u njihovoj nadležnosti su i dva reciklažna dvorišta. A godišnje oko tisuću kontejnera za glomazni otpad korisnicima dovezu na kućnu adresu. Sve to je dovelo do stope odvajanja otpada od gotovo 30 posto. Pokrenuli su i pilot projekt podijele kanti za bio otpad, a uskoro kreće i veliki projekt gradnje kompostane čime bi se stopa odvajanja otpada trebala popeti na željenih 50 posto.
Sve ove aktivnosti tvrtke Zeleno i modro dovele su do uklanjanja smeća s naših ulica, što naš grad čini ugodnijim i ljepši. Stoga smo razgovarali s Alenom Lučićem direktorom gradske komunalne tvrtke Zeleno i modro povodom Dana grada koji se obilježava 4. ožujka, kako bi vidjeli razvoj našega grada, smjer kojim ide, ali i ciljeve koji se žele ostvariti kako bi življenje u gradu podno Kozjaka bilo što ugodnije, kako njegovim stanovnicima, tako i svima onima koji dođu uživati u kaštelanskoj obali i predivnom moru.
Osim gospodarenja otpadom, pod njihovom nadležnošću je i javni parking. Uspostavili su i ophodnju, odnosno redoviti pregled lokalnih cesta u svrhu poboljšanja sigurnosti svih sudionika u prometu na području grada. Imaju i zimsku službu, u njihovoj nadležnosti su i pometači, a ovu godinu pokrenuli su i projekt upravljanja zgrada.
Broje ukupno 105 djelatnika, koji su raspoređeni na različitim poslovima čiji se broj tijekom sezone i povećava. Iako su među rijetkima koji u upravi imaju veći broj žena, tvrtku vodi 46-godišnji struč.spec.oec. Alen Lučić.
Alen Lučić direktor komunalne tvrtke Zeleno i modro
Zeleno i modro je 1. veljače 2019. godine krenuo s projektom podijele kanti na kućne adrese u svrhu odvajanja otpada. Gledajući unatrag šest godina, jeste li zadovoljni postignutim rezultatima? Kolika je danas stopa odvajanja otpada?
Jako smo zadovoljni rezultatima. Stopa odvajanja otpada kod nas u Kaštelima već godinama kontinuirano raste. Tako smo 2020. imali 10 posto stopu odvajanja otpada, 2021. godine 17 posto, 2022. godine 21 posto, 2023, godine 24 posto. Trenutna stopa odvajanja iznosi približno 30 posto, odnosno točnije 29,10 posto što pokazuje da su naši sugrađani sve odgovorniji u razdvajanju otpada. No, uvijek ima prostora za napredak, i zato kontinuirano radimo na poboljšanju sustava gospodarenja otpadom. Valja napomenuti, kada se zbroji sav otpad, znači i sav onaj otpad koji su građani donijeli na reciklažno dvorište, uključujući i sve frakcije građevnog otpada, stopa odvojeno prikupljanog otpada iznosi 32 posto.
Pogledajte kako su Kaštela izgledala prije 2019.
Kazali ste da se kontinuirano radi na poboljšanju sustava gospodarenja otpadom? Što to znači?
Do sada smo podijelili 13800 zelenih kanti, odnosno kanti za miješani komunalni otpad, 10 tisuća kanti za papir i plastiku, ne računajući i vrećice plave i žute koje se koriste u istu svrhu. Postavili smo polupodzemne spremnike na devet lokacija. Imamo dva reciklažna dvorišta, jedno u Rudinama, drugo u Sućurcu gdje naši sugrađani mogu besplatno dovesti do tonu građevinskog otpada te se oko tisuću kontejnera za glomazni otpad korisnicima doveze na kućnu adresu. Podijelili smo 3900 kompostera koji služe za kompostiranje organskog otpada ili biootpada, a to je kuhinjski otpad, ostaci od pripreme hrane i vrtni ili zeleni otpad. U tijeku je podjela smeđih kanti za bio otpad, a sve to vodi prikupljanju istog koji će se odlagati u budućoj kompostani.
Podjelom smeđi kanti započeli ste pilot projekt prikupljanja bio otpada. Na koji način će se realizirati i koja mu je svrha?
Krajem prošle godine smo započeli podjelu smeđih kanti za biootpad u Radunu i Rudinama u sklopu pilot-projekta prikupljanja biootpada. Nakon što se spremnici podijele, što predviđamo da će se realizirati sad na proljeće, započet ćemo s prikupljanjem bio otpada. Cilj nam je testirati sustav, educirati građane i vidjeti kako će sve funkcionirati u praksi. Nakon analize rezultata, planiramo proširiti ovu uslugu na cijelo područje Kaštela, a očekujemo da će se to dogoditi u 2025. godini. Pravilnim odvajanjem biootpada smanjujemo količinu miješanog otpada i doprinosimo očuvanju okoliša. Predviđamo da će se sa odvajanjem bio otpada, količina odvojeno prikupljanog otpada povećati na preko 40 posto i približiti se zacrtanom cilju od 50 posto.
Više recikliranja, manje odlaganja otpada i bacanja hrane zadatak je i obveza svakog hrvatskog grada kako bi se povećala stopa odvajanja prikupljenog otpada na razini cijele EU-e. Među gradovima koja nastoje sustići odvajanje od 50 posto su i Kaštela. Kako bi dosegli zadani cilj imate ozbiljne planove, najavili ste gradnju kompostane.
U lancu gospodarenja otpadom, Kaštela bi tu brojku mogla sustići gradnjom kompostane, koja bi omogućila i manje troškove pružanja javne usluge. Kompostana je trenutno na razini idejnog projekta, a glavni projekt očekujemo početkom proljeća 2025. godine, te nakon toga krećemo u ishođenje dozvola, a potom i postupak javne nabave za izvođača radova. Po završetku postupka javne nabave i odabira izvođača, u drugoj polovici 2025. godine, će se početi sa izgradnjom. Očekujemo da će izgradnja završiti tijekom 2026. godine. Imati će godišnji kapacitet obrade od 10.000 tona bio otpada i tim kapacitetom se osigurava obrada cijelog bio otpada s područja Kaštela uz mogućnost ostvarenja dodatnih prihoda obradom bio otpada od ostalih jedinica lokalne samouprave.
Manji troškovi pružanja javnih usluga sigurno će biti na zadovoljstvo vaših korisnika, no već sada imate usluge koje su potpuno besplatne, a to je zbrinjavanje glomaznog otpada u reciklažna dvorišta, kao i kontejneri koje dovozite na kućne adrese. Možemo li reći da su građani sve više osviješteni, po pitanju odlaganja glomaznog otpada?
Kaštelani imaju na raspolaganju reciklažna dvorišta u Sućurcu i Rudinama. Reciklažna dvorišta omogućuju besplatno zbrinjavanje raznih vrsta otpada, uključujući glomazni otpad, elektronički otpad, baterije, boje, ulja i drugo. Korištenjem reciklažnih dvorišta se smanjuje nepropisno odlaganje otpada u prirodu i na javne površine. Od nedavno građani mogu na reciklažno dvorište godišnje donijeti čak tonu građevinskog otpada umjesto dosadašnjih 200 kilograma. Naravno, građevinski otpad koji se odnese treba biti čist od primjesa drugog otpada i korisnici ga trebaju odložiti u za to pripremljene kontejnere bez drugih sastojaka, trebali bi ga i istresti iz plastičnih vreća. Plastične vreće u kojima se transportira građevinski otpad odlažu se u drugi spremnik koji je namijenjen za tu vrstu otpada, odnosno plastiku. Sve u svemu, vidimo sve veću osviještenost građana i sve više se otpada skupi na reciklažnom dvorištima, a sve više naših građana koristi usluge reciklažnih dvorišta. Kontinuirano potičemo korištenje reciklažnih dvorišta, a u planu su i dodatne edukacije kako bismo ih još više potaknuli na korištenje ovih usluga. Što se tiče kontejnera za glomazni otpad, godišnje ih podijelimo oko tisuću.
Osim gospodarenja otpadom te ostalih aktivnosti koje su u vašoj nadležnosti, poput javnog parkinga, ophodnji lokalnih cesta i održavanja semafora te zimske službe. U vašoj nadležnosti su i pometači, a ovu godinu pokrenuli ste i projekt upravljanja zgrada.
Da, to je jedan od naših najnovijih projekata. Uvođenjem usluge upravljanja zgradama želimo građanima osigurati kvalitetniju brigu o njihovim stambenim objektima. Kao dugogodišnji pružatelji komunalnih usluga u Kaštelima, poznajemo specifične potrebe našeg grada i razumijemo važnost očuvanja zajedničkih prostora te stvaranja sigurnih i urednih uvjeta za život svih naših sugrađana. U Kaštelima ima popriličan broj zgrada koje opće nemaju upravitelja. A našima uslugama upravljanja zgradama prednosti su brojne, poput transparentnog i učinkovitog održavanje, vođenja financija i svih aktivnosti koje su vezane uz održavanje zgrade. Kvalitetniju uslugu održavanja zajedničkih dijelova zgrade, od redovitih popravaka do hitnih intervencija. Stručnih savjeta pri donošenju važnih odluka vezanih uz energetsku obnovu, pravne i financijske aspekte te dugoročne projekte. Lakša koordinacija između stanara, upravitelja i izvođača te mogućnost bržeg rješavanja tehničkih i administrativnih pitanja. U narednom periodu, naši će predstavnici organizirati informativne sastanke na kojima ćemo detaljno predstaviti našu ponudu i odgovoriti na sva pitanja suvlasnika.
Tvrtka ste koja broji 105 radnika, tijekom sezone i više kada vaši djelatnici kreću s održavanjem plaža. Još u prosincu 2023. godine, definirana su sva radnička prava kolektivnim ugovorom, kada su pregovori sa sindikatima uspješno završeni.
Kolektivnim ugovorom su definirana sva prava radnika počevši od porasta osnovne bruto plaće do dodataka za posebne i otežane uvjete rada, za poseban raspored radnog vremena i slično. Isto tako definirani su i dodaci na posebne i otežane uvjete rada, dodaci na radni staž, dodaci za poseban raspored radnog vremena, rad noću, prekovremeni rad, rad nedjeljom i blagdanom, pripravnost, rad u popodnevnoj smjeni, dvokratni rad, neoporezive naknade te druga brojna materijalna i nematerijalna prava. Najveća vrijednost naše firme su naši radnici. Kako bi zadržali kvalitetne radnike, odlučili smo se da najveće povećanje plaća imaju radnici koji su najvažniji za poslovanje Društva, a to su radnici koji rade na odvozu otpada. Grad Kaštela već sada ima vrlo visoke standarde usluge prikupljanja otpada kao i visoku stopu odvajanja. Grad se redovito čisti, a otpad se redovito skuplja.
Jako ste zadovoljni rezultatima rada tvrtke, a u nekoliko navrata ste istaknuli i ekološku osviještenost građana. Što je po vama ključ jednog takvog uspjeha?
Suradnja s građanima ključna je za uspjeh svakog projekta. Građani su prepoznali naš marljivi rad i pokazali veliku razinu suradnje. Primjećuje se sve veća ekološka svijest naših građana, a to se očituje i velikom posjećenosti reciklažnim dvorištima, sve manjim brojem divljih deponija i kontinuiranom rastu stope odvajanja otpada. Zahvaljujući njihovoj odgovornosti i volji da sudjeluju u održivom gospodarenju otpadom, mi u Zeleno i modro bilježimo pozitivne rezultate. Želim iskoristiti ovu priliku da zahvalim svima koji odvajaju otpad, koriste reciklažna dvorišta i pridržavaju se pravila. Njihova podrška nam je motivacija da nastavimo razvijati sustav na dobrobit cijele zajednice.
Ujedno, svim našim korisnicima, kao i svim građanima grada Kaštela, ovom prilikom želim čestitati Dan grada.
Foto: Foto: arhiva ZiM/Ivana Topić