PROČIŠĆENA VODA SE ISPUŠTA U MORE I TO 2,5 KILOMETRA OD OBALE NA JUŽNOJ STRANI ČIOVA
U okviru projekta poboljšanje vodno-komunalne infrastrukture Kaštela –Trogir prošle godine sklopljen je ugovor za izgradnju centralnog uređaja za pročišćavanje otpadnih voda Divulje koje izvodi tvrtka Strabag AG u iznosu od 24,4 milijuna eura bez PDV-a, kako smo pisali. Time se i otpadne vode s područja Kaštela pročišćuju u Divuljama, a do kud je stigao projekt dogradnje centralnog uređaja te što će se njime postići kazali su nam iz Vodovoda i kanalizacije.
Nositelj ovog projekta, ujedno jedne od najvećih infrastrukturnih investicija u Hrvatskoj je Vodovod i kanalizacija Split, a realizira ga u suradnji s Ministarstvom gospodarstva i održivog razvoja RH, Hrvatskim vodama, gradovima Kaštela, Trogir i Split, općinama Okrug, Seget te naseljem Slatine.
Kako navode iz ViK-a, ovaj sustav učinkovito uklanja organsku tvar, smanjuje zagađenje i osigurava da se pročišćena voda može sigurno vratiti u okoliš. Izgradnja centralnog pročišćivača zahtjeva sanaciju postojećeg objekta mehaničkog predtretmana i izgradnju novog sustava pročišćavanja onečišćenog zraka te regulaciju bujičnog potoka Slanac.
- Dogradnja centralnog uređaja za pročišćavanje otpadnih voda Divulje i izmještanje potoka Slanac odvija se u dvije faze i sa dvije građevinske dozvole. Glavni projekt izmještanja potoka Slanac završen je u studenom 2024. i 28. studenog 2024. podnijeli smo zahtjev za ishođenje građevinske dozvole nadležnom Upravnom odjelu za graditeljstvo i prostorno uređenje SDŽ – ispostava Trogir. Nažalost, Upravni odjel još nije pokrenuo navedeni postupak- navode iz ViK-a i dodaju.
- Za drugu građevinsku dozvolu koja se odnosi na dogradnju CUPOV-a u tijeku je izrada glavnog projekta. Napominjem da je s Izvođačem potpisan ugovor po pravilima FIDIC „Žuta knjiga“, a što u praksi znači da izvođač izrađuje projekt i gradi. Očekujemo da će glavni projekt biti završen u ožujku ove godine, nakon čega će biti podnesen zahtjev za građevinsku dozvolu. Ovdje treba istaknuti da je za početak radova na dogradnji CUPOV-a neophodno prvo završiti radove izmještanja potoka Slanac.
Rok dovršetka je 40 mjeseci od potpisa ugovora, odnosno od 30.travnja 2024.
Pročišćena voda se ispušta u more i to 2,5 kilometra od obale na južnoj strani Čiova
IZ ViK-a ističu kako je po pitanju tehnologije pročišćavanja, mehanički predtretman već izgrađen u prvoj fazi na lokaciji postrojenja. Sastoji se od uklanjanja krupnijih i sitnijih nečistoća, prihvata i obrade sadržaja septičkih jama i obrade odsisanog zraka. Za dogradnju postojećeg mehaničko pročišćavanje otpadnih voda, odabran je CAS konvencionalni postupak sa stalnim protokom kao najprikladniji za potrebe pročišćavanja otpadne vode na predmetnom postrojenju.
CAS – Konvencionalni postupak obrade otpadnih voda jedan je od najčešće korištenih sustava za pročišćavanje otpadnih voda. Radi na principu biološke obrade pomoću mikroorganizama koji razgrađuju organsku tvar iz otpadnih voda. Ovaj sustav učinkovito uklanja organsku tvar, smanjuje zagađenje i osigurava da se pročišćena voda može sigurno vratiti u okoliš.
- Jednostavno rečeno, CAS sustav koristi prirodne procese u kontroliranim uvjetima kako bi otpadne vode pretvorio u ekološki prihvatljiv oblik tako da preko hidrotehničkog tunela Čiovo i podmorskog ispusta u uvali Orlice na južnoj strani Čiova, možemo te vode na udaljenosti oko 2,5 kilometra od obale ispustiti u more – kazali su iz Vodovoda i kanalizacije.
Što se tiče samog funkcioniranja sustava pročišćavanja koji je u izgradnji uklanjat će se krupni otpad, pijesak i masnoće kako bi se spriječilo začepljenje sustava koji se trenutno koristi.
Potom slijedi primarna obrada gdje se voda taloži u velikim bazenima, gdje se teške čestice sliježu na dno, a lakše tvari isplivavaju na površinu.
Biološka obrada je glavni dio procesa. Bakterije u posebno kontroliranim uvjetima razgrađuju organsku tvar iz vode uz pomoć kisika. Ovaj dio se naziva aktivni mulj.
Nakon biološke obrade, voda odlazi u bazene gdje se preostali mulj taloži na dno i odvaja od pročišćene vode. Obrađena voda se ispušta u more na južnoj strani Čiova kako smo već kazali, a prikupljeni mulj se odvozi dalje na uređaj Stupe u Splitu gdje se dalje obrađuje.
Foto: ViK