AKTUALNI SAT NA 25. SJEDNICI GRADSKOG VIJEĆA
Kaštelanski vijećnici u petak su održali sjednicu Gradskog vijeća na kojoj je bilo 27 točaka dnevnog reda. A kao i obično svemu je prethodio aktualni sat gdje se za riječ javilo 11 vijećnika. Pitanja su se uglavnom ticala obrazovnih i pedagoških ustanova, ali i onih društvene namjene. Vijećnike je zanimalo je li grad ima strategiju razvoja te kada će se urediti rive, ali i povećati broj linija HŽ-a kroz Kaštela, kao i stajališta. Kada se kreće u rekonstrukciju kina i kule Cambi. No ni ovo vijeće nije prošlo bez pitanja o Kozjaku.
Hoće li Kozjak proglasiti parkom prirode zanimalo je SDP-ova vijećnika Maria Banovca koji se obratio gradonačelniku Denisu Ivanoviću uz upit i na koji način će se boriti za veću cijenu otkupa zemljišta koju je najavio nedavno u tv emisiji, što je kako je kazao, nemoguće ako se radi na pošten način.
- Izjavio sam da Kozjak proglasimo parkom prirode, a hoće li moć biti park prirode ili ćemo ga zaštiti kroz bogatu povijesnu baštinu, vidjeti što kaže struka. Prije svega, tu se najviše uključio naš ravnatelj Muzeja. Dao je prijedlog da to ne nude samo kaštelanska strana Kozjaka, nego lećevačka, solinska i kliška. Prije svega ćemo napraviti sastanak sa gradonačelnicima i načelnicima, onda ćemo tražiti način kako zaštiti Kozjak – kazao je Ivanović i dodao da nikome nije u interesu da na padinama Kozjaka, odnosno do vatrogasnog puta bude sve puno objekata. A što se tiče otkupa zemljišta tražit ćemo najveću otkupnu cijenu da se svaka poboljšica uvrsti, dodao je Ivanović.Denis Ivanović gradonačelnik
Kaštela trebaju veći broj željezničkih linija
Banovac se dotaknuo i željeznice kazavši kako bi trebalo urediti stajalište Sadine. Da Kaštelani sve više koriste prijevoz HŽ-a kazao je i HSP-ov vijećnik Ante Komljen, naglasivši kako bi trebalo povećati broj linija, posebno tijekom jutra koje bi bile itekako korisne građanima, jer prema njegovoj procijeni vožnja željeznicom iz Kaštela se povećala za 70 posto. Kako kaže, dovoljno je da se sa zahtjevom Grad obrati HŽ-u. Komljen se osvrnuo i na cestovnu infrastrukturu, kazavši kako treba zaustaviti kamione da uništavaju asfalt i šahte na Tuđmanovoj cesti. Ujedno ga je zanimalo koliko je Grad zaprimio dojava loše uređenih prometnica nakon aglomeracije, na što će dobiti pisani odgovor.
Cestovne infrastrukture se dotaknuo i nezavisni vijećnik Goran Samardžić s Berketove liste traživši da se vidi mogućnost da cesta koja ide na Vele Njive i Piske prođe put Lukšića ili Starog da bi izašla na cestu D8. Uz to, dotaknuo se i računa za odvoz smeća, kazavši kako kasne računi iz Zeleno i modro. Prema riječima direktora Alena Lučića dogodio se nesretan slučaj, naime preminuo je poštar tijekom obavljanja posla tako da je zbog toga došlo do kašnjenja računa. Predložio je da se svi oni koji nisu dobili račun jave u Zeleno i modro ili da pošalju mail, kako bi im se račun dostavio. Napomenuo je kako nema kamati na zakašnjelo plaćanje.
Uskoro će biti predstavljeno novo idejno rješenje sućuračke rive, a riva u Novome bi se mogla uređivati iza ljeta
Vijećnik HDZ-a Teo Antunović se osvrnuo na uređenje rive u Sućurcu kazavši kako su nekada imali najljepšu rivu, a sada je dotrajala, pa ga je zanimalo kada se može očekivati njeno uređenje. Prema najavama gradonačelnika Ivanovića postoji novo idejno rješenje. Uz to, Antunovića je zanimalo kada će se i na koji način urediti i nogometna igrališta u klubovima koja su odavno izgrađena te su potrebna dodatna ulaganja.
- Imamo idejno rješenje koje se dorađuje. Radila ga je tvrtka Obala, a naručitelj je Lučka uprava SDŽ. U narednim danima idejno rješenje će biti i predstavljeno mještanima sućurca. Dogovor je da će samu lučicu financirati Lučka uprava, a plažu Grad Kaštela – kazao je Ivanović i dodao da će od geta do Rubignoniove protezala lučica, a potom do Sokolane bi išla plaža uz dodatni sadržaj, šetnica, zelenilo, parking. A što se tiče nogometnih terena prema riječima pročelnice za društvene djelatnosti Antonije Kljaić, Grad je već sa sva tri kaštelanska kluba dogovorio postavljanje umjetne trave na igralištima. Riječ je o projektu koji će se realizirati u naredne tri godine, a za sada je izdvojeno 500 tisuća eura za projektnu dokumentaciju.
Osim rive u Sućurcu, bilo je riječi o rivi u Novome, a kada će njeno uređenje pitao je vijećnika HDZ-a Joška Botića. Prema riječima gradonačelnika kroz mjesec dana će se projekt predat na građevinsku dozvolu i trebala bi biti gotova kroz dva do tri mjeseca. A s uređenjem rive Kaštel Stari - Kaštel Novi bi se krenulo iza ljeta. Uz to na Botićev upit hoće li i dalje Grad ulagati u vatrogastvo, pročelnica Kljaić je rekla kako imaju namjeru kupiti tri vatrogasna vozila i to kapitalnim donacijama u iznosu od oko 200 tisuće eura.Antonija Kljaić pročelnica za društvene djelatnosti
Rekonstrukcija kule Cambi i kina u Sućurcu, gradnja novog vrtića i završetak Višnjice te gradnja dviju škola
Kako teku radovi na vrtiću Višnjica u Radunu zanimalo je vijećnika Juru Ugrinu iz Nezavisne liste mladih i Akcije mladih. Kako je rečeno uređenje je pri kraju, kroz dva mjeseca bi sve trebalo biti gotovo, a korištenje vrtića počet će s novom pedagoškom godinom.
Vijećnik HDZ-a Mili Novak podsjetio je kako su proteklom financijskom razdoblju kroz mehanizam Integriranih teritorijalnih ulaganja u Kaštelima financirani neki projekti, uređenje Dudanovog parka, rekonstrukcija Ville Nika…,a kroz novu financijsku perspektivu predviđa se nekoliko projekata, među ostalima rekonstrukcija kina Sv. Juraj. Kroz Operativni program konkurentnosti kohezija planira se europsko sufinanciranje izgradnje novog vrtića u Lukšiću, pa ga je zanimalo u kojoj su fazi radovi, kada počinju i koji su financijski iznosi. Kao i o aktivnostima koje su pokrenute od strane Vlade i Ministarstva znanosti i obrazovanja, a vezane su uz planirani jednosmjenski rad škola u bliskoj budućnosti.
Što se tiče kina u Sućurcu trebala bi biti donesena odluka o odabiru izvođača, a ako ne bude žalbi radovi bi trebali početi u ožujku. Rekonstrukcija će koštati oko 2 milijuna eura, a iz EU će se sufinancirati 1,677 milijuna eura, kazao je pročelnik za komunalu Ivica Škopljanac. Za novi vrtić u Lukšiću raspisan je javni natječaj za izvođača, otvaranje ponuda je 18. veljače. Procijenjena vrijednost radova je 8 milijuna eura s PDV-om, a od EU fondova za ovaj projekt Grad bi trebao dobiti oko 2,350 milijuna eura.
A što se tiče škola, ponovio je Škopljanac u Sućurcu, Gomilici i Lukšiću ide se s nadogradnjom škola, a izgradit će se nove područne škole u Kambelovcu i Rudinama te je dodao da bi u 2029. godini kaštelanski učenici trebali krenuti u nove škole.
Jednako tako vijećnicu HDZ-a Antoniju Topić zanimalo je kada se kreće s uređenjem kule Cambi i uljare te koliko će koštati radovi, odnosno koliko se novaca uspjelo dobiti iz EU fondova. Kako je kazao Škopljanac dokumentacija je gotova i u pripremi je javna nabava. Procijenjena vrijednost je 2,5 milijuna eura, a oko 2 milijuna će biti europskih sredstava.Ivica Škopljanac pročelnik za komunalu
Među pitanjima bilo je i onih gdje su zatraženi pisani odgovori. Nezavisnog vijećnika Željana Jurlina zanimalo zašto je obustavljena izrada Studije utjecaja na okoliš vezanu uz sanaciju šljake na području bivšeg Jugovinila koji, odnosno zašto je došlo do prekida postupka. Te jesu li predstavnici Grada sudjelovali u programu zaštite Kaštela tijekom radionica o klimatskim promjenama. Pisani odgovor dobit će i vijećnica Milija Baldić Lukšić iz Mosta na upit o mjernoj postaji kvalitete zraka, a što se tiče vraćanje zdenca na brce u Starome, kako joj je rečeno, nakon prosvjeda mještana, tražila se nova lokacija te će uskoro biti postavljen.
Dok je nezavisnu vijećnicu Meri Bedalov Smoje zanimalo hoće li Grad Kaštela izraditi novu strategiju razvoja, obzirom da je na stranicama Grada objavljena strategija iz 2016.do 2020. godine koju je pohvalila, kazavši da je stručno napravljena. No, nije bila zadovoljna odgovor da smo uklopljeni u Regionalnu strategiju te da nije potrebno imati posebnu strategiju Grada, jer kako je kazala regionalna strategija neće obuhvatiti priču o metrou, niti o parku Kozjak, a ni o klimatskim promjenama te da je s toga potrebno imati strategiju Grada koja će biti temelj za svako daljnje djelovanje. Strategija Grada bi prema njenim riječima trebala sadržavati sve što imamo, sve što nemamo i sve što se treba napraviti.
Foto: arhiva PGK