NAGRADE ĆE IM BITI URUČENE NA SVEČANOJ SJEDNICI POVODOM DANA GRADA
Na današnjoj sjednici Gradskog vijeća pred vijećnicima su se našli prijedlozi za laureate Grada Kaštela. Usvojeni su svi prijedlozi te će im priznanja biti uručena na svečanoj sjednici povodom Dana grada. Dobitnici nagrade Grada za životno djelo su Tonči Tadin, Marinko Kovačev, Jerko Božin i Ivan Vuletin. Osobnu nagradu dobila je Marijana Vulas, a skupnu KUD Ante Zaninović. Nagrade za humanost dobili su Marijo Jerčić, Milan Miletić i Tonći Antunović, a posebna priznanja pripala su HGD Biranj i udruzi Lažani.
Nagrade grada za životno djelo dobili su Tonči Tadin za izniman doprinos očuvanju i njegovanju kaštelanskog i hrvatskog folklora na prijedlog Društva za očuvanje kulturne baštine „Bijaći“. Marinko Kovačev za izuzetna postignuća u odbojci i veslanju, za značajan doprinos razvoju glazbene i likovne umjetnosti te promicanju ugleda grada Kaštela na prijedlog OK Ribola Kaštela i HGD „Biranj“. Jerko Božin za izuzetan doprinos očuvanju kulturne baštine grada Kaštela, promicanje tradicijskih vrijednosti i aktivnom sudjelovanju u društvenoj zajednici na prijedlog udruge „Podvorje“. Ivan Vuletin za izuzetan doprinos razvoju glazbene umjetnosti, njegovanje i očuvanje kaštelanske kulturne i glazbene tradicije te promicanje ugleda građa Kaštela na prijedlog HGD „Zrinski“ Donja Kaštela.
Tonči Tadin 1978. postaje voditeljem KUD „Donja Kaštela“ u Kaštel Starom. Od 1985. postaje voditelj dječje i pripravne grupe KUD-a „Salona“ u Solinu. 1993. postaje voditelj pripravne i dječje grupe KUD-a „7 Kaštela“ gdje nastoji podučiti nove, mlade članove kaštelanskim plesovima koje je počeo istraživati, Paralelno s radom u društvima na postavljanju poznatih koreografija „Stari splitski plesovi“, „Trogirska kvadrilja“, istražuje plesnu baštinu i školuje se na različitim seminarima dostupnim u Hrvatskoj. Od 2000. osnutkom KUD-a „Ante Zaninović“ postaje umjetnički voditelj i koreograf. Postavlja niz koreografija koje postaju prepoznate na svim smotrama. Sudjeluje kao predavač, profesor na mnogobrojnim seminarima u organizaciji Hrvatskog sabora kulture i Hrvatske matice iseljenika. Dobitnik je priznanja za 35 godina voditeljskog rada. Uz rad u KUD-u „Ante Zaninović“ postavlja svoje koreografije drugim društvima (HKUD „Matija Gubec“, KUD „Punat“), te pomaže u radu društvima koja nemaju voditelje (KUD „Sv. Roko“, KUD „Jadro“, KUDŽ „Filip Dević“, KUD „Kvadrilja“).
Marinko Kovačev od najranije mladosti član je Odbojkaškog kluba Mladost iz Kaštel Lukšića u kojem je ostvario više od 20 godina igračke karijere. Nakon igranja, ostaje uz Klub, nekoliko mandata kao predsjednik, posebno kada je Klub pod imenom Mladost Marina Kaštela uzastopno osvojio šest naslova prvaka Republike Hrvatske, dva državna Kupa i zapažene rezultate u europskim natjecanjima. Sudjelovao je u osnivanju i bio dugogodišnji predsjednik Veslačkog kluba „Marina Kaštela". Bio je član Upravnog odbora Veslačkog saveza Dalmacije i član Upravnog odbora Hrvatskog veslačkog saveza. Kao vrlo mlad postao je glazbar Hrvatskog glazbenog društva „Biranj“ iz Kaštel Lukšića, svirao je klarinet i tenor saksofon. Obnašao je i funkciju predsjednika Kolegija puhačkih orkestara Splitsko- dalmatinske županije. Član je (ili je bio) i drugih udruga i društava poput Likovne udruge „Osvit“ (sa svojim likovnim ostvarenjima sudjelovao je na više skupnih izložbi), Udruge maslinara, Odbojkaških veterana, Kluba darovatelja krvi, a bio je i sudac porotnik Županijskog suda u Splitu.
Jerko Božin radni vijek proveo je u Dalmacijacementu. Odmalena pjeva s pučkim pjevačima u crkvenom zboru. Kao mladi građevinar dobrovoljno je sudjelovao u izgradnji i uređenju nove crkve sv. Jurja. Bio je član Inicijativnog odbora osnivanja ogranka Matice Hrvatske 1970. godine. Povremeno se okušao u glumi. Najzapaženiji dramski uradak bio je „Smrt Pavla Marušića“ s kojim je osvojeno prvo mjesto na festivalu u Makedoniji. Svojim građevinskim iskustvom pomogao je u izgradnji i uređenju Planinarskog doma „Putalj“. U nogometnom klubu „Jadran“ bio je član uprave tijekom 17 godina. Godinama je kao član Pastoralnog vijeća sudjelovao u radu župe. Desetljećima je član mješovitog župnog zbora i pučkih pivača Kaštel Sućurca. Daje veliki doprinos u očuvanju običaja i svetkovina.
Ivan Vuletin najstariji je aktivni član HGD-a Zrinski te ujedno ima najduži glazbarski staž dug 66 godina. Završio je Osnovnu glazbenu školu Josip Hatze u Splitu. Od najmlađih dana se isticao u uzornom ponašanju i ispunjavanju svih glazbarskih obveza u glazbarskom društvu Donjih Kaštela. U svom dugogodišnjem djelovanju ostvario je više od 1.500 nastupa. Svirao je udaraljke u splitskom Orkestru HRM-a od 1992. do 1998., a od brojnih nastupa značajan je prvi vojni mimohod Oružanih snaga RH 1995. godine. U svojoj karijeri nastupao je i s Orkestrom HNK Split, a tu se ističe nastup na premijeri Bizetove opere Carmen pod ravnanjem maestra Ive Lipanovića.
Pored nabrojenih nastupa u kojima je sudjelovao, a na kojima su osvojene nagrade, priznanja i diplome, vrijedi naglasiti da nije propuštao sudjelovati u svim nastupima tijekom godine u Kaštelima (Donjokaštelanski krnjeval, državni i vjerski blagdani, ljetni, božićni koncerti i brojne druge prigode i manifestacije).
Surađivao je s brojnim estradnim umjetnicima poput Josipe Lisac, Tereze Kesovije, Vice Vukova, Aresena Dedića i Vinka Coce.
Za svoj neprekidni rad i doprinos kulturno-umjetničkom amaterizmu Hrvatski sabor kulture dodijelio mu je Dijamantnu diplomu za 40 i više godina rada i Povelju za 63 godine rada. Nositelj je više priznanja za nesebični doprinos očuvanju i kontinuitetu rada donjokaštelanske glazbe. Danas, u svojoj 78. godini života i dalje aktivno svira u Društvu, dajući primjer i nadahnuće kolegama i mladim generacijama glazbenika.
Osobna nagrada Grada Kaštela za 2024. godinu
Osobnu nagradu Grada Kaštela za 2024. godinu dobila je Marijani Vulas za 25 godina djelovanja na unapređenju kulturnih djelatnosti grada Kaštela i ostalih oblika javne prezentacije grada na prijedlog SAU „Putalj“.
Marijana Vulas radi u Osnovnoj školi „Kneza Mislava“ u Kaštel Sućurcu kao učiteljica razredne nastave. Bila je koordinatorica eko-projekta za Osnovnu školu „Knez Mislav“. Voditeljica je projekata međunarodne suradnje škole s gradovima Hradec Kralove i Lindlar. Jedna je od osnivačica SAU,,Putalj", te voditeljica plesnog kluba od 1997. u okviru Udruge „Putalj“. Predsjednica je Kaštelanske organizacije mladih, organizatorica je projekata „Kazalište u mom gradu“ te Smotre dječjeg stvaralaštva „Kaštel Mali“. Producentica je ljetnih zbivanja za TZ Kaštela i Grad Kaštela. Idejni je tvorac i producent programa „Dani otvorenih vrata Kulturnog centra Kaštela“.
Kao autorica scenarija i redateljica, oživjela je povijesno-romantičnu dramu „Legenda o Miljenku i Dobrili“. Ističe se u brojnim projektima međunarodne suradnje kroz 20 godina rada u Komisiji za međugradsku i međunarodnu suradnju, gdje je organizirala i realizirala kulturne i sportske razmjene diljem Europe. Posvećenost radu u zajednici očituje se i kroz sudjelovanje u Upravnim vijećima Centra „Mir“, Dječji vrtić Kaštela i Kulturnog vijeća Grada, gdje se kontinuirano zalagala za unapređenje kvalitete rada navedenih ustanova kao i svih građana.
Skupna nagrada Grada Kaštela za 2024. godinu
Skupna nagrada Grada Kaštela za 2024. godinu pripala je Kulturno umjetničkom društvu „Ante Zaninović“ za promicanje kaštelanskog i hrvatskog folklora na prijedlog Društva za očuvanje kulturne baštine „Bijaći“. KUD „Ante Zaninović" osnovan je u rujnu 2000. s ciljem očuvanja tradicijske nematerijalne baštine Kaštela. Očuvanje, zaštita i promicanje nematerijalne pjevne, plesne i kulturne baštine Splitsko-dalmatinske županije, osobito Kaštela, osnovni je višegodišnji program koji društvo provodi uz potporu lokalne zajednice, tijela lokalne samouprave te Ministarstva kulture. Vizija KUD-a je postati važan društveni centar koji će djeca, mladi, roditelji i zajednica prepoznati kao mjesto kreativnog razvoja te pozitivnih osobnih i društvenih promjena. Dobitnici su mnogobrojnih nagrada i priznanja: za scenski prikaz „Kaštelanska narodna četvorka", za koreografiju „Izresla ruža rumena“, na međunarodnom festivalu u Fildeštatu, Njemačka, te je sudjelovalo na mnogim festivalima i kulturnim razmjenama diljem Europe i svijeta, uključujući Poljsku, Njemačku, Švedsku, Ukrajinu, Italiju, Portugal, Tursku i druge zemlje.
Protekle dvije godine društvo je sudjelovalo na Državnoj smotri „Vinkovačke jeseni“ (za dječju ili odraslu skupinu), na manifestacijama TZ Kaštela: Kaštelanske promenade, Praznik cvijeća, Nostalgija, Miljenko i Dobrila, a te na Međunarodnom festivalu folklora u Kaštelima „Za jubav tance igraše“ koji se organizirao 22. godinu za redom.
Nagrade grada za humanost
Nagrada Grada Kaštela dodijeljena je Mariju Jerčiću na prijedlog Gradskog društva Crvenog križa Kaštela i to za humanost i nesebičnost iskazanu spašavanjem života unesrećene osobe.
Gradsko društvo Crvenog križa Kaštela dalo je i prijedlog za dodjelu nagrade za humanost dobrovoljnim darivateljima krvi Milanu Miletiću i Tonćiju Antunoviću krvi koji su darovali krv 100 puta.
Posebna priznanja
Grupa građana iz Kaštel Lukšića predložila je, a vijećnici usvojili odluku da se dodijeli posebno priznanje Hrvatskom glazbenom društvu „Biranj” povodom 130. obljetnice osnutka za izniman doprinos očuvanju i promicanju glazbenog izričaja te doprinos razvitku i ugledu grada Kaštela.
Hrvatsko glazbeno društvo „Biranj“ iz Kaštel Lukšića osnovano je 1895. godine. Izraz je težnje kaštelanskog puka za njegovanjem glazbene tradicije i hrvatskog domoljubnog duha. O počecima „Birnja“ svjedoče dokumenti iz Državnog arhiva u Zadru u kojem su detaljno upisani podaci o članovima, vodstvu, upravnom i nadzornom odboru.
Brojni su značajni nastupi koje je Društvo imalo u svojoj povijesti, od obilježavanja tisućljetne obljetnice kralja Tomislava 1929. godine preko pogreba dr. Ante Trumbića 1938. godine pa do današnjih dana, HGD „Biranj“ je uvijek bio nazočan na značajnim društvenim događajima. HGD „Biranj“ se nalazi u A kategoriji Hrvatskog sabora kulture u kojoj je samo 10 orkestara u Hrvatskoj čime spada u sam vrh puhačkih orkestara u našoj zemlji.
Orkestar godišnje nastupa dvadesetak puta, a većinu tih nastupa čine cjelovečernji koncerti od kojih su zadnjih godina najzapaženiji Boje jazza, koncert povodom blagdana Velike Gospe te božićni koncerti. U društvu „Biranj“ djeluje 50 aktivnih članova, pretežno mlađe starosne dobi. Pri društvu djeluje i škola glazbe u kojoj se konstantnim radom troje profesora stalno obučavaju mladi glazbari, a trenutno je pohađa 20 učenika.
Udrugu umirovljenika „Lažani“ dobila je nagradu za humanost na prijedlog Udruge sv. Jeronim iz Kaštel Gomilice i to povodom 25. obljetnice osnutka za osobit doprinos u ostvarivanju umirovljeničkih prava i boljih uvjeta života građana starije dobi.
Udruga umirovljenika „Lažani“ iz Kaštel Kambelovca osnovana je 1999. godine, a osi ime po srednjovjekovnom naselju pod Kozjakom, te je prije četvrt stoljeća prepoznala važnost aktivnog starenja i krenula u pothvat okupljanja i aktiviranja svojih sugrađana zrele životne dobi, a sve pod motom „Ne dajmo starosti da nam uzme životne radosti“.
Svojim djelovanjem Udruga potiče zajednicu na poštivanje dostojanstvenog starenja i društveno integriranje starijih sugrađana. Članovi Udruge svojim dragovoljnim radom pomažu umirovljenicima u ostvarivanju njihovih prava iz zdravstvenog i mirovinskog osiguranja, organiziraju liječenja i odmor u toplicama, izlete i hodočašća. Aktivna je članica Matice umirovljenika Hrvatske te koordinacija udruga Splitsko-dalmatinske županije.
Foto: ilustracija