Platforma "Halo, inspektore" pozvala je građane da u petak, 14. veljače, podrže inicijativu srednjoškolaca i bojkotiraju kupnju u pekarnicama i trgovinama, piše HRT.
- Podržimo inicijativu srednjoškolaca! Bojkotirajmo kupnju u pekarnicama i trgovinama: kruh, burek, peciva, krafne i druge pekarske proizvode. Obustavimo kupnju na jedan dan, stoji u objavi na Facebook-stranici platforme "Halo, inspektore".
- Mladi su nas pozvali da ih podržimo u inicijativi. Roditelji, bake i djedovi, rođaci, prijatelji - pružimo podršku našoj mladosti. Ne kupujemo u petak, 14. veljače, stoji, među ostalim, u objavi.
Od subote u organizaciji platforme traje jednotjedni bojkot Konzuma.
Taj lanac izabran je u anketi u kojoj su, prema tvrdnjama platforme, sudjelovala 144.732 građanina.
Srednjoškolci: Ovo je nenormalno!
Otkako su se cijene pekarskih proizvoda udvostručile, pa i utrostručile, srednjoškolcima su progutale cijeli džeparac. Kad neće odrasli, inicijativu su pokrenuli srednjoškolci: žele bojkotirati kupnju pekarskih proizvoda.
- Od 1. razreda idem u istu pekarnicu, sad u 4. razredu cijene su podivljale. U 1. razredu sam plaćao pizzu euro i pol, što je tada bilo 10, 12 kuna, a sad je pizza 2,30 eura, što je nenormalno. Mi maturanti smo se javili platformi "Halo, inspektore" kako bi nas podržali u bojkotu pekarnica jer smatramo da to nije normalno i želimo napraviti neku promjenu, kaže srednjoškolac Borna.
Mnogobrojni srednjoškolci slažu se s njim.
- Ideja je da srednjoškolci bojkotiraju pekarnice jer najviše idu u njih i najviše utječu, možda, na promet pekarnica, pogotovo blizu škola, rekao je srednjoškolac Jakov.
Nisu sporne samo marže
Nije samo kod nas sve skupo. Zbog jednakih problema Slovačka je inicirala slanje dopisa Europskoj komisiji s apelom za logičnije i transparentnije utvrđivanje cijena u trgovačkim lancima. Pridružilo joj se još pet članica EU-a, među kojima i Hrvatska.
- Činjenica je da imamo situaciju da hrvatski čovjek ne može kupiti hrvatski proizvod po pristupačnoj cijeni i dolazimo do zaključka, kad pogledamo cijelu scenu i tržište, da trgovački lanci na trgovačke proizvode stavljaju izrazito visoke marže, i do 80 posto, kaže Marijana Petir, predsjednica saborskog Odbora za poljoprivredu.
Nisu sporne samo marže. Ovoj inicijativi osobito smeta to što trgovci određuju cijene ispod troškova proizvodnje.
- Iz trećih zemalja uvoze se u EU dobra koja nisu proizvedena prema istom standardu po kojemu mi u EU moramo proizvoditi. Ta je roba jeftinija i mi u EU ne možemo konkurirati takvim cijenama robe, rekao je Mladen Jakopović, predsjednik Hrvatske poljoprivredne komore.
No cijene su ono što potrošači više ne trpe. Dok traje bojkot najvećeg trgovačkog lanca, taj i svi drugi preplavili su nas atraktivnim akcijskim popustima.
Izvor: HRT
Foto: Pixabay