NASTAVLJAMO RAZGOVORE S GRADSKIM VIJEĆNICIMA
U nastavku razgovora s gradskim vijećnicima gdje nastojimo predstaviti njihov rad i aktivnosti s posebnim osvrtom na njihovo viđenje različite problematike na području grada, danas predstavljamo nezavisnog vijećnika Joška Berketa koji je u vijećnici punih 12 godina. Nadaleko je poznatiji kao kapetan, a vodio je i kormilo Grada četiri godine, kada je 2009. godine postao gradonačelnik Kaštela. Vlasnik je jedne od najjačih marina, a osim mora, zaljubljenik je u klapsko i crkveno pjevanje, ujedno je i veliki humanitarac. Pod sponzorstvom Marine Kaštela djeluju brojna sportska društva, ali i dobrotvorne akcije u gradu.
Linkove na prethodne razgovore s vijećnicima možete pronaći na kraju teksta.
70-godišnji Joško Berket živi u Kaštel Kambelovcu sa suprugom Zrinkom gdje se odlaskom u mirovinu, prije pet godina vratio u rodni grad iz austrijskog Graza. Otac je četvero djece, Katarine i Fabjana koji žive u Beču, Marina koji s obitelji živi u Den Haagu i Luka koji s obitelji živi u Grazu. Uz dvije nevjeste Marijanu i Linu ima petero unučadi Lauru, Pavu, Šimu, Jakova i Nikolu. Vrlo često sa suprugom putuje u Donji Miholjac, rodni grad njegove Zrinke.
Kako kaže, obitelj mu je vrlo važna i kad god je u mogućnosti vrijeme provode zajedno, posebno sad od kad je u mirovini i time više nije redovito u uredu Uprave Marine Kaštela i Bavadrije. No jedna od najjačih marina i dalje ima svoga kapetana na raspolaganju s kojima je ostvario kako poslovnu tako i ljudsku komunikaciju i to ga usrećuje.
Iako bi imali o mnogo čemu razgovarati obzirom na vaše poslovno iskustvo, danas vas želimo bolje upoznati kao gradskog vijećnika, no prije toga kažite nam kako je biti u mirovini? Kako provodite slobodno vrijeme?
U slobodno vrijeme igram tenis. Imam dobru ekipu i igramo na izvrsnim terenima u Kaštelima. Svi koji me poznaju, znaju koliko volim pivat. Nakon pivanja u klapi Podvorje, presretan sam da smo obnovili djelovanje kambelovskih Crkvenih kantača. Maestro Mirko Jankov je najbolji izbor i veliki je privilegij da nas on vodi. Sada mi je to veliki dio ugodnog umirovljeničkog standarda, ispunjeno zrelim druženjima, gostovanjima, pivanjem i molitvom. Obnovljeni gregorijanski napjevi s pečatom naše župe. Neprocjenjivo. Izvrsna smo ekipa i prijatelji. Cili život će nam svima ostati u sjećanju pivanje Svetom Ocu papi Franji na audijenciji na Trgu svetog Petra i njegov „palac gori“ na našu „ O Marijo Majko“. Sada nas čeka programom zahtjevna korizma. To je i razlog našeg djelovanja i pripreme su u punom jeku. Nastupamo svih pet korizmenih petaka i nedjelja. Od Rijeke i Svetišta Majke Božje Trsatske gdje jedva čekamo zapivat kambelovsku „ Zdravo Zvizdo mora“. Nakon toga pivanje u našoj kambelovskoj župi, možda jedan petak u Novome. Gostujemo u Ličkom Osiku, Bihaću i na peti korizmeni petak i nedilju u Austriji u Oberwartu našim gradiščanskim Hrvatima, i u Beču u našoj Hrvatskoj katoličkoj misiji.
Od kud crpite energiju za brojne aktivnosti u kojima ste jako uspješni?
Za životnu energiju zahvalan sam mojoj obitelji, ali i drugim obiteljima koje su mi u rodu i onima koje to nisu. Mnogim ljudima i prijateljima u Kambelovcu, u svim Kaštelima, po Hrvatskoj i svijetu. Zahvalan sam posebno onima kojih više nema. Uvik mi je na pameti, da nikada ne mogu ni blizu vratiti koliko sam od njih dobio. Njihova vjera, odgoj i briga je nenadoknadiva. To crpljenje energije se spominje u Svetom pismu, Mt 10,8. „ Besplatno primiste, besplatno i dajte“.
Punih 16 godina sudjelujete u aktivnoj politici grada. Na samom početku političkog angažmana 2009. godine, postali ste gradonačelnik i Kaštela ste vodili četiri godine. A od tada, točnije od 2013. godine, do danas gradski ste vijećnik. Čemu ste težili svo ovo vrijeme?
Od samog početka do danas tu lokalnu politiku sam shvaćao kao stalno osobno angažiranje u nekim društveno odgovornim aktivnostima i financiranju takvih projekata. Sve je zapravo počelo sa osnivanjem veslačkog kluba. Neposredno nakon Domovinskog rata 1996., s prijateljima sam ušao u projekt s nakanom da mladima omogućimo jedan naporan i zdravi sport, vodeći se idejom starih splitskih veslačkih klubova i poznatih svjetskih sveučilišta. Veslački klub i sva dica, roditelji i članovi Uprava su svih ovih 30 godina sudjelovali u radu kluba, odigrali su važnu ulogu u mom poslovnom i privatnom životu. U obiteljskom društvenom ugovoru kojeg potpisuju svi moji nasljednici, obitelj će zauvijek ostati angažirana u ovom projektu. Ove godine, Grad je u proračunu predvidio sredstva za projektnu dokumentaciju rekonstrukcije opasno oronule zgrade veslačkog kluba, stare Petromilove kuće, koja je u vlasništvu Grada Kaštela. Siguran sam da ćemo nakon odobrenog projekta i dobivanja svih dozvola obnove, zajedno s Gradom dobiti sredstva iz raznih izvora i fondova za kompletno uređenje zgrade. Ona je sada i zauvijek će ostati u vlasništvu Grada i GUP-om zadanom nakanom „D-društveno, sport i rekreacija“.
Koja vam je nit vodilja sve ove godine bavljenja politikom, odnosno kako vi kažete društvenim angažmanom ?
Spomenuo sam već prije, nikada mi nije bila namjera baviti se politikom. Takva je atmosfera bila i u obitelji. Taj poriv za društveno odgovornim ponašanjem u svome mistu, u svome gradu u kojem sam odrastao, dužan sam vratiti svojim angažmanom i siguran sam da se ništa neće promijeniti i kad formalno ne budem u politici. Veslanje kao i ostali takozvani „Low profile“ sportovi jedrenje, odbojka, ženski rukomet, plivanje i slično osim što su sportska i odgojna su kategorija. To mi je pomoglo i u odgoju vlastite djece.
U čemu ste do sad bili jako uspješni?
Oprostite, ali ja bi radije da o tome govori netko drugi, posebno što se tiče posla. Stvarno sam sretan da smo prije dvi godine u marini dobili domaćinstvo Europskog juniorskog prvenstva u jedrenju, a 2026.godine smo domaćini Europskog seniorskog prvenstva u jedrenju klase ILCA. U marini je izgrađen olimpijski 25-metarski zimski bazen na raspolaganju našem plivačkom klubu i svim građanima našega grada. Zajedničkim zalaganjem sa entuzijastima iz Gomilice izgrađena je sportska lučica Giričić, sada sa ozbiljnim vodstvom kluba koji stalno napreduje, s respektabilnim rezultatima i svjetskim prvacima u Big Game Fishing-u.
Najavili ste širenje marine?
Ne, Marina se ne može širiti, jer je definirana GUP-om, UPU-om i granicama lučkog područja Luke nautičkog turizma. Ali i dalje u tom okviru radimo projekte koji će doprinijeti kvaliteti i prepoznatljivosti marine.
Obzirom da ste bili gradonačelnik i vodili ste grad, što mislite da treba mijenjati, odnosno na čemu bi trebalo aktivnije raditi, čemu težiti?
To je bilo jedno veliko i ponekad gorko iskustvo. Brzo sam shvatio da je za velike prave razvojne iskorake potrebna i promjena u nadležnostima lokalne samouprave. Kaštela su veliki grad, pa kako je preuzeo odgovornost za komunalnu čistoću, mislim da je vrijeme da se organizira i javni prijevoz, da se preuzme osnivačka uloga u osnovnom školstvu. Grad bi sam puno brže došao do situacije da je nastava u osnovnim školama u jednoj smjeni s mogućnosti cjelodnevnog boravka. To je jednako važno kao i da sva djeca imaju mjesta u vrtićima i jaslicama, kao osnovno građansko pravo
Koji su to projekti u gradu za koja se aktivno zalažete i zašto su oni po vama prioritet?
Izbori su pred vratima. Kako idemo s Nezavisnom listom na izbore, dužni smo kao i ostale političke opcije u gradu u zakonskom vremenu kampanje, upoznati građanke i građane s našom vizijom razvoja našeg grada i najvažnijim prioritetima. Zbog toga ne bih htio koristiti ovu priliku za promociju istog, ali sigurno ćemo kao i na dosadašnjim predizbornim kampanjama služiti se profesionalnim uslugama ovog Portala.
Dugo ste se borili za izgradnju šetnice duž cijele obale, gdje je zapelo i zašto se ovoliko dugo čeka na njenu realizaciju?
I dalje smo u toj borbi. Sve to predugo traje. Potrošili smo mnogo vremena, živaca i novca. Ne gubim nadu da će se nakon zakonski odrađene procedure i sanacije prostora bivše tvornice Jugovinil sukladno GUP-u i UPU-u grada Kaštela, to biti najljepša i najsadržajnija gradska šetnica sa više od 40.000 četvornih metara.
Kaštela su odavno poželjna turistička destinacija, a porastu broja turista dobrim dijelom doprinosi i nautički turizam, što je po vama nužno kako bi Kaštela bila top destinacija?
Vaša primjedba je točna. Da bi Kaštela postala, kako vi kažete top destinacija potrebno se maksimalno angažirati da se vidno poveća standard života stanovnika u lokalnoj zajednici. Turisti budućnosti će se stalno vraćati na takve destinacije. Tu imamo dosta prostora, ali potrebni su napori svih, bez jalovog svađanja političkih opcija. Malo koji grad ima ovoliko kilometara morske obale, plodno polje i Kozjak koji mora postati naš Marjan. Velika odgovornost je na komunalnoj tvrtki Zeleno i modro koja je dužna ispuniti očekivanja da bude najveća tvrtka u gradu jer ima zakonski monopol obavljanja djelatnosti bez kojih ni jedan grad ne može funkcionirati. Obojene kante za smeće po gradu dobivaju pozitivne komentare turista. Ali to je tek početak. Treba se svakako riješiti automobila i Prostorno planski i kupnjom zemljišta omogućiti još mnogo garaža, ne parkinga.
Veliki ste humanitarac i kroz vaš poslovni svijet se realiziraju brojni projekti koji pomažu drugima?
Ja opet o Svetom pismu Mt 6,3 „Kad daješ milostinju neka ti ne zna ljevica tvoja, što čini desnica tvoja“, a pokojna mater bi to po domaću rekla: „Sinko to nije tvoje, to je tebi dano“. Oprostite, ja bi radije da neko drugi o tome priča.
Živjeli ste van Hrvatske i „okusili“ europski život, što je to što mlade odvodi iz Kaštela? Kako na tome raditi da ih se vrati u rodni kraj ili u konačnici u Hrvatsku?
To se promijenilo zadnjih godina. Sve je manje odlazaka, a postoji i jedan vidan trend povratka. Barem onih iz prekomorskih zemalja. Otići s obitelji u tuđinu veliki je šok posebno za djecu i cijelu obitelj. Oko navedenih prioriteta obiteljima oko škole i vrtića, mladim obiteljima je od velikog značaja osamostaliti se u svom vlastitom domu. Ostat će dide i baba blizu, ali stanovanje mlade obitelji u vlastitom stanu pomaže i u stabilnosti braka. Grad Kaštela mora početi razmišljati o namjenskoj stambenoj izgradnji gdje će mlade obitelji moći kupiti ili iznajmiti stan po prihvatljivoj cijeni. U tu svrhu Grad ili Zeleno i modro, mora početi otkupljivati zemljišta i u projektima, zajedno s poticajima Republike Hrvatske omogućiti mladim obiteljima prihvatljivo stanovanje. To je najveći doprinos ne iseljavanju mladih obitelji.
Vratimo se još malo na politiku. Pred nama su lokalni izbori u svibnju ove godine. Već ste kazali kako će te izaći na izbore s Nezavisnom listo? Što možemo očekivati?
Sigurno da ćemo izaći a Nezavisnom listom, ali kako vrijeme ide naprid tako se nadam da će lista biti pomlađena s mladima koji su svojim konkretnim angažmanima u kulturnim, sportskim, humanitarnim, ekološkim i sličnim udrugama koji kao volonteri i te kako pomažu u povećanju standarda naših građana. Pomalo treba prebacivati na njih odgovornost jer će i sami baštiniti plodove svog rada. U zemljama njemačkog govornog područja lokalni izbori se nazivaju i Kommunalwahl, (komunalni izbori), što najbolje govori koji su prioriteti lokalne politike.
Imate li kakvu poruku za građane kao gradski vijećnik, a i kako uspješan poslovni i obiteljski čovjek?
Mislim da su građani pomalo štufi raznih prigodnih poruka, posebno predizbornih, ali odgovarajući na vaša pitanja za ovaj grad važnog informativnog Portala, poručio bih našim građanima više kao otac, dide i suprug da u okviru svojih mogućnosti nastoje pomagati jedni druge, posebno da su osjetljivi na one kojima je važna susjedova pomoć. Da se djeci, unukama i unucima priušte sretno djetinjstvo potičući ih na različite sportske, kulturne, humanitarne, umjetničke, karitativne i slične aktivnosti, što će im obilato pomoći u njihovom razvoju i zdravom sazrijevanju. A kad su dica dobra, cila familja je sritna.
Linkovi na prethodne razgovore s gradskim vijećnicima.
Ivan Udovičić
Ante Komljen
Milija Baldić Lukšić
Goran Samardžić
Mario Škopljanac
Doris Grgurin
Mario Banovac
Mili Novak
Draško Kuliš
Foto: arhiva PGK i privatni album