INTERVJU S GRADONAČELNIKOM UZ BOŽIĆNU I NOVOGODIŠNJU ČESTITKU
Pred sam kraj 2024. godine razgovarali smo s čelnim čovjekom Kaštela, drugog najvećeg grada u Splitsko – dalmatinskoj županiji. Gotovo osam godina Denis Ivanović zajedno sa svojim timom vodi ovaj grad, a što se sve napravilo u ovoj godini te o budućim planovima Grada razgovarali smo s gradonačelnikom. Kao i tko je Denis Ivanović privatno te kako provodi božićne blagdane.
Pred nama je vrijeme kada se slavi zajedništvo i ljubav i u iščekivanju smo najradosnijeg kršćanskog blagdana. Kako vi provodite Božić i blagdane? Je li tradicija i danas prisutna?
Tradicije je sve manje. U moje vrijeme nije bilo tehnologije, mobitela i kao djeca smo provodili mnogo vremena vani, igrajući se i zabavljajući se. Što se tiče običaja uz proslavu Božića, u crkvi sam često recitirao i sudjelovao u raznim ulogama. Tada smo se nekako svi poznavali, dolazili jedni drugima u posjet čestitati Božić, danas su čestitke uglavnom putem sms-a. Mislim da je nekada bilo više duše, danas je toga sve manje, jer je tehnologija uzela maha. Što se tiče kićenja drvca i kolača, moram reći da se moja djeca i žena bavite time, dok ja pomalo nadgledam. Život je danas sigurno puno ubrzaniji.
Po čemu će te pamtiti ovu godinu privatno? Jeste li imali neke ciljeve koje niste stigli ostvariti?
Kad me to pitate, moram reći da ću ovu godinu privatno pamtiti po čepovima na plastičnim bocama. Ima li još netko koga nerviraju. Šalu na stranu, nastojim maksimalno iskoristiti slobodno vrijeme kojeg i nemam puno zbog poslovnih obveza. Prije svega, nastojim svako slobodno vrijeme iskoristiti sa svojom obitelji, sa ženom i djecom. Međutim, ove godine imali smo i smrtni slučaj, preminula je ženina majke. Jako je to potresno, ali opet, sve je to dio života. Moram kazati da moja ženi u obitelji ima ogromnu odgovornost, uz posao koji radi ipak većinu vremena je s djecom. Ona je divna žena i u svemu ima moju punu podršku.
U privatnom životu maksimalno pokušavam dati svoj doprinos. U udruzi Sveti Jeronim pomažem pri izradi nekih programa i pomoći. A moram kazati da mi je drago sudjelovati u župnom zboru i pjevati na nedjeljnim misama. Kad stignem, otiđem i na dnevne mise, to je nešto gdje čovjek pronađe svoj mir. A što se tiče ciljeva privatno, ostavio sam ih po strani i uglavnom sam baziran na poslovne ciljeve.
Kada spominjete poslovne ciljeve, jeste li zadovoljni ostvarenim?
Većina je, hvala Bogu, ostvarena. Što nije, ostvarit će se dogodine. Ide to svojim tokom. Želio bih da idu i brže, ali naša birokracija je teška, kako običnom građaninu, tako i gradskoj upravi. Moramo proći sve zakonske procedure da bismo došli do realizacije. Najlakše je nešto izgraditi, a najteže doći do te izgradnje, to je proces i treba biti strpljiv u nekim stvarima. Ono što me posebno veseli je razgovor s ljudima. Često im kažem da smo sada postali pravi grad. To nije samo moja zasluga, nego i njihova.
Što bi ste posebno istaknuli na čemu se radilo u ovoj godini?
Teško je pobrojati što je sve bilo, ali ono što želim naglasiti je da smo otvorili Kulturni centar u Kaštel Lukšiću. Sada imamo lijepo okupljalište za naše kulturnjake. Ulagali smo u predškolski odgoj, proširen je vrtić u Lukšiću, a ušli smo u najam privatnog objekta za još jedan vrtić u Kaštel Lukšiću. Dovršavaju se radovi na vrtiću Višnjica u Radunu.
Naglašavam da u zadnjih 15 godina nismo dizali cijene vrtića prema roditeljima. Ulažemo u mlade, djecu i demografiju i tim smjerom ćemo nastaviti. Također, imamo brojna sportska igrališta za djecu i za mlade. Svake godine radimo po dva, tri nova. Trenutno završavamo dječje i rekreativno igralište na Resniku, a planira se i jedan veliki projekt, rekreativni park Milinkovo u Gomilici. Radovi bi trebali početi sad u siječnju. Sigurno će biti još projekata, neki su već u tijeku javne nabave, a neki će uskoro krenuti, dok će većina biti realizirana početkom 2025. godine. Asfaltirali smo brojne ulice i ceste da ih ne nabrajam pojedinačno i pomalo pripremamo dokumentaciju za nadolazeće projekte.
Ulazimo u 2025. godinu, što nas očekuje u prvih šest mjeseci?
Prva stvar je rekreativni centar Milinkovo koji sam već spomenuo. Druga stavka je kino Sv. Juraj u Sućurcu, čija rekonstrukcija bi trebala početi do trećeg mjeseca. A riječ je o gotovo duplo većem od prostora Kulturnog centra u Kaštel Lukšiću. U četvrtom mjesecu, očekujemo početak rekonstrukcije kule Cambi. U proračun za 2025. godinu smo stavili sredstva za izradu dokumentacije za rekonstrukciju Veslačkog kluba, što je dugo bilo zapušteno. Također, planiramo izgradnju novog vrtića na sjeveru od spomenika dr. Franji Tuđmanu, koji će biti najveći vrtić u Kaštelima s kapacitetom za 200 djece, a radovi bi trebali početi u drugoj polovici 2025. godine.
Također radimo na dugo očekivanoj rivi u Kaštel Starom i Kaštel Novom, gdje smo imali problem s konzervatorima i privatnim posjedima, no to rješavamo, i vjerujem da ćemo projekt predati na dozvolu u narednih mjesec dana. Također, imamo urediti manji komad rive u Kaštel Štafiliću, između kule Rotondo i Gabina. Čekali smo utvrđivanje granice pomorskog dobra, to bi trebalo biti riješeno do kraja godine i krećemo dalje s dokumentacijom. Nadam se da ćemo vam uskoro predstaviti idejno rješenje za sportsku lučicu i plažu u Kaštel Sućurcu, na kojem smo intenzivno radili u suradnji s Lučkom upravom Splitsko-dalmatinske županije. To je također projekt koji se dugo očekuje jer nam nedostaje tih lučica i plaža.
Možete se pohvaliti rekordnim proračunom za 2025. godinu u iznosu od 40,3 milijuna eura
Prije svega, izravnavanjem poreza zadnjih nekoliko godina doista smo podigli proračun. Za 2025. godinu proračun iznosi nešto više od 40 milijuna eura, od čega je 6 do 8 milijuna eura osiguranih sredstava iz europskih fondova. Kada sam postao gradonačelnik proračun je bio nešto veći od 100 milijuna kuna, što se danas može prevesti u 15 milijuna eura. Sada, nakon osam godina, proračun je 40 milijuna eura, što predstavlja rast od gotovo 2,5 puta.
Najavili ste i gradnju kompostane i time će se u konačnici smanjiti troškovi pružanja javne usluge, jer će kućanstva moći odvajati i biootpad?
Među gradovima koja nastoje sustići odvajanje od 50 posto su i Kaštela. U tom lancu gospodarenja otpadom, Kaštela bi tu brojku mogla sustići najavljenom gradnjom kompostane, koja bi omogućila i manje troškove pružanja javne usluge, ali i veću stopu odvajanja bio otpada i ostalim gradovima u Splitsko – dalmatinskoj županiji. Kompostanu smo trebali postaviti na području Kaštel Šafilića uz magistralu, gdje imamo K-zonu. Međutim, naši vinari iz Kaštela su nam izrazili zabrinutost te smo razmotrili situaciju. Stoga ćemo, nakon izmjena Prostornog plana, premjestiti lokaciju na prostore staklenika koje je Grad otkupio prije nekoliko godina, a zatim možemo ići u izradu dokumentacije za gradnju kompostane u drugoj polovici 2025. godine.
Gradnja je česta tema koju i naši čitatelji komentiraju i za koju šalju upite. Naime, u gradu se provode određeni projekti od onih HŽ-a do Hrvatskih cesta. Može li Grad utjecati na njihovu realizaciju, obzirom da se provedba projekata provodi dugo, što utječe na svakodnevni život građana. Poput rekonstrukcije željezničkog mosta u Kambelovcu zbog koje je prometnica zatvorena već godinu dana, kao i rekonstrukcija križanja u Štafiliću koja još uvijek nije počela?
Nažalost, ne može. U počecima svog mandata rekla sam da je mnogo lakše rješavati probleme s drugim institucijama kada su njihovi šefovi ovdje, u našem području. Šefovi iz Zagreba imaju svoje probleme. Naša Gradska uprava surađuje s Hrvatskim cestama, ali nažalost, neki problemi traju godinama. Priču o rekonstrukciji križanja od Škabrnjske do Zračne luke slušam već odavno. Znam da imaju problema s rješavanjem imovinsko-pravnih odnosa kako bi postavili semafor. Naime, sve što je u našim rukama nastojimo ubrzati, nismo mi najsposobniji, ali se bavimo lokalnim problemima, tu smo i možemo brzo reagirati.
Dotaknimo se i izgradnje tunela Kozjak prema D8, koliko je grad Kaštela mogao utjecati na taj projekt zbog kojeg su se u nekoliko navrata organizirali i prosvjedi?
Moram naglasiti da je ideja o tom projektu donesena u prostornom planu 2011. ili 2012. godine. Znam da nije svima draga ova trasa, ali urađena je u skladu s raznim zaštitama prirode. Često se čuje da ima više građana koji podržavaju taj projekt, ali ima i onih koji to žele, samo ne govore. Na kraju, mislim da smo jedan od rijetkih dalmatinskih gradova koji nema izlaz na autocestu. Kad se spomene devastacija, devastirali smo sami prirodu, a sad se bunimo. Što se tiče projekta, znam da se radi na još jednoj trasi preko Sućurca. Pokušavam se boriti protiv daljnje devastacije, ali ne znam hoću li uspjeti. Na vijeću se nedavno spomenulo pitanje o nekim nezakonitim radnjama Hrvatskih cesta, a ja sam ponudio pomoć gradskog odvjetnika. Niko se još nije javio, ja nisam pravnik, no spreman sam na suradnju.
U posljednje vrijeme se puno govori o prometnim gužvama, posebno na cesti D8, međutim najavili ste gradnju još jedne prometnice koja bi išla preko vodovoda, nazvali ste je prometnom kralježnicom. Kako napreduje taj projekt?
Prometnica po trasi Vodovoda je već ucrtana u GUP Grada Kaštela, sukladno tom planu, za tri lokacije je već pokrenuta izrada projektne dokumentacije. Plan je trasu širiti segment po segment jer je duga i zahtjevna, a na nekim mjestima, cesta će se uz gradske čestice morati širiti i na privatne pa će biti potrebno rješavati i imovinsko pravne odnose. U konačnici ova trasa bi trebala biti nova kralježnica prometnog sustava Grada Kaštela koja će rasteretiti Cestu dr. Franje Tuđmana i Cestu pape Ivana Pavla II (D8). Njenu gradnju bi mogli započeti iduće godine, no naš plan predviđa da se kompletna prometnica završi za šest do osam godina. Riječ je o 16 kilometara prometnice.
Da se vratimo na lokalnu politiku, sada se pripremaju predsjednički izbori, no je li se vi pripremate za lokalne izbore? Jeste li spremni za treći mandat?
Uvijek sam spreman, ali stranačka tijela još nisu raspravljala o tome. Vjerujem da će se na tu temu raspravljati iza nove godine.
Želite li još nešto dodati što smatrate važnim i bitnim za građane Kaštela
Moram kazati kako svi političari moraju dati svoj doprinos kako bismo osigurali opstanak naše nacije. Na Gradskom vijeću smo donijeli paket mjera kroz odluke o socijalnoj skrbi, gdje smo prvenstveno uveli jednokratne pomoći za novorođenu djecu. One su prije iznosile od 1000 do 5000 kuna, a sada od 1000 do 5000 eura. Za prvo i drugo dijete dodjeljujemo po 1000 eura, za treće 3000, za četvrto 4000, a svako iduće dijete prima 5000 eura. Također smo uveli novine, poput sufinanciranja stanovanja za mlade obitelji do 40 godina. Što se tiče obitelji s četvero i više djece, godišnja pomoć je povećana sa 600 na 1000 eura. Uveli smo niz socijalnih mjera kako bismo pomogli i ohrabrili mlade obitelji.
Ujedno, želim naglasiti kako sam uvijek otvoren za građane jer želim da građani vide i svoje zadovoljstvo u razvoju grada i da zajedničkim zalaganjem pridonesemo razvoju i boljitku života u našoj zajednici te time Kaštela učinimo ugodnijim mjestom za život.
I ovom prilikom sugrađankama i sugrađanima moga grada Kaštela, od srca želim čestitati Božić te vama i vašim obiteljima poželjeti uspješnu 2025. godinu.
Foto: arhiva PGK