NASTAVLJAMO RAZGOVORE S GRADSKIM VIJEĆNICIMA
U nastavku razgovora s gradskim vijećnicima gdje nastojimo predstaviti njihov rad i aktivnosti s posebnim osvrtom na njihovo viđenje različite problematike na području grada, danas predstavljamo vijećnika HDZ-a Mili Novaka koji se više od 20 godina bavi politikom i u trećem mandatu je član Gradskog vijeća Kaštela. Ujedno je tajnik kaštelanskog HDZ-a, voditelj je Odjela za regionalni razvoj i strateško planiranje županijske razvojne agencije RERA te je predsjednik Matice hrvatske u Kaštelima.
Linkove na prethodne razgovore s vijećnicima možete pronaći na kraju teksta.
Mili Novak je magistar ekonomskih znanosti. Oženjen je i otac četvero djece. Aktualni je predsjednik Ogranka Matice hrvatske u Kaštelima. Dvanaest godina bio je predsjednik Temeljnog ogranka HDZ-a u Kaštel Lukšiću, predsjednik Kluba vijećnika HDZ-a u prošlom sazivu Gradskog vijeća. Sedam godina bio je potpredsjednik, a već sedam godina je tajnik Gradskog odbora kaštelanskog HDZ-a. U trećem mandatu član je Gradskog vijeća Kaštela. U jednom mandatu bio je zamjenik gradonačelnika Kaštela, a danas je voditelj odjela za regionalni razvoj i strateško planiranje županijske razvojne agencije RERA.
Dugi niz godina ste u politici te ste gotovo dva desetljeća član HDZ-a. Zašto ste se odlučili biti upravo u Hrvatskoj demokratskoj zajednici?
HDZ je od samog početka, u devedesetima, u svojem programu i djelovanju, oblikovao povijesne težnje hrvatskog naroda za slobodom, neovisnošću, demokracijom i pripadnošću Europi, a Hrvatska je danas međunarodno afirmirana članica UN-a, OESS-a, Vijeća Europe, NATO-a, Europske Unije, Schengena, a nadamo se uskoro i OECD-a. Kada je prvi hrvatski predsjednik dr. Franjo Tuđman govorio o cilju da Hrvatska postane dio tih međunarodnih asocijacija, činilo nam se kao nemogući san, a danas ne možemo zamisliti da je drugačije. HDZ je na tom putu dao najveći doprinos. Na lokalnoj razini prepoznao sam HDZ kao stabilnu političku opciju koja radi na cjelokupnom razvoju grada, pripremi i implementaciji infrastrukturnih projekata, promicanju lokalne kulture i običaja, uključivoj socijalnoj politici i sentimentu za najpotrebnije među nama, ulaganju u sport, djecu i mlade, unapređenju u svim segmentima komunalne politike i zelene infrastrukture, a sve kako bi se poboljšala kvaliteta života građana Kaštela.
Kroz godine političkog djelovanja, na čemu ste najviše radili? Koji su bili vaši prioriteti?
U mandatu zamjenika gradonačelnika radio sam na puno projekata. Ipak, izdvojio bih projekte rekonstrukcije ulice Put svetog Lovre u Kaštel Lukšiću, rekonstrukcije krova Kulturnog centra, projektiranje i ishođenje građevinske dozvole za uređenje plaže Glavice u Kaštel Lukšiću, uređenje Novog parka, izrade Strategije razvoja Grada Kaštela te još 2014. godine pilot projekt prikupljanja otpada na kućnom pragu u dvije ulice u Kaštelima te priprema dokumentacije za vodovodnu i kanalizacijsku mrežu aglomeracije Kaštela. Za sve ove projekte zalagao sam se još kao oporbeni gradski vijećnik u prethodnom mandatu pa je bilo prirodno da ih kao zamjenik gradonačelnika potaknem.
Jedan od komunalnih prioriteta bila mi je rekonstrukcija ulice Put svetog Lovre kod osnovne škole u Kaštel Lukšiću s nogostupom na obje strane ceste, novom vodovodnom i kanalizacijskom infrastrukturom te javnom rasvjetom i natkrivenim potokom. Ovom rekonstrukcijom povećali su se sigurnosni uvjeti prometovanja pješaka i vozila i kompletno je podignut komunalni standard. Posebno je značajno to što je taj projekt povećao sigurnost školaraca.
Kad je riječ o Kulturnom centru, nakon ispitivanja temelja, zamijenjeno je krovište što je bio početak rekonstrukcije koja je nastavljena 2022. godine i finalizirana krajem prošle godine te rezultirala reprezentativnim zdanjem Kulturnog centra koji je danas dodana vrijednost za naše sugrađane.
Gotovo tri godine trajala je procedura pripreme dokumentacije i ishođenja građevinske dozvole za uređenje plaže Glavica u Kaštel Lukšiću i danas sam ponosan na to kako je ona proširena i moderno uređena. Posebno se dobrim i korisnim pokazao pilot projekt prikupljanja otpada na kućnom pragu koji smo započeli još 2014. godine u Putu Blata i Majurini uz veliku pomoć tadašnjeg predsjednika Mjesnog odbora Kaštel Lukšić Patrika Grgurića. Danas su, zahvaljujući angažmanu gradonačelnika i komunalne tvrtke Zeleno i modro, Kaštela jedan od uspješnih primjera u tom segmentu.
Temelj za sve projekte bila je Strategija razvoja Grada Kaštela čiju sam izradu koordinirao kao predsjednik Partnerskog vijeća, a kojom su utvrđeni prioriteti razvoja grada.
Kao gradski vijećnik za što se danas najviše zalažete?
U proteklih sedam godina u Gradskom vijeću svoj rad sam fokusirao na razvoj kaštelanske obale. To je neiskorišteni resurs s puno potencijala za urbani razvoj grada. Aktivno sam sudjelovao u izradi Plana upravljanja obalnim područjem Grada Kaštela koji je izrađen preko europskog projekta, a Kaštela svrstava među rijetke gradove u Europi koji imaju integralni plan upravljanja obalnim područjem na lokalnoj razini. Prošle godine je u posjet Kaštelima došla delegacija iz Alžira kako bi se upoznali s metodologijom izrade našeg obalnog plana i vidjela primjer dobre prakse.
Konačni cilj obalnog plana je osigurati održiv razvoj obalnog područja kroz primjenu aktivnosti i mjera danih u obalnom planu, na način da se one dalje ugrađuju u politike i planske dokumente čime se osigurava dugoročna održivost i prosperitet obalnih područja. Moramo shvatiti da je očuvanje vodnih ekosustava ne samo ekološki imperativ, već i ključni korak prema održivom razvoju.
Kaštela su jedan od rijetkih gradova koji u dužini 18 kilometara leže uz morsku obalu i taj veliki potencijal treba maksimalno iskoristiti i staviti u funkciju. Uvjeren sam u to da će kaštelanska obala, uz zaštitu Kozjaka, u budućnosti će biti pokretač gospodarskog razvoja grada.
Osim obale zalažem se za uređenje i snažniju prezentaciju prelijepih kaštelanskih đardina, perivoja i jedinstvenog botaničkog vrta. Kaštela su po tome prepoznatljiva i jedinstvena.
Međutim, za razvoj gospodarstva, za turizam i za obrazovnu razinu društva vrlo je važna kultura i taj segment ne smijemo zanemariti i važno je stalno razvijati. Zalažem se i zalagat ću se da, unutar naših mogućnosti, učinimo sve da naš kulturni život bude bogatiji.
Obzirom da ste se dotaknuli obogaćenja kulturnog života u gradu, možete li istaknuti neki od autohtonih projekata?
Kao kaštelanski autohtoni projekt istaknuo bih crljenak kaštelanski kojeg jako dobro promoviraju Grad Kaštela i klaster Zora s kaštelanskim vinarima. Ova priča uključuje i poticanje proizvodnje, daje novi pravac u kaštelanskom turizmu, a Kaštela se brandiraju i na nacionalnoj i na međunarodnoj razini. Od velike važnosti za Grad su i projekt obnove sućuračkog kina Sveti Juraj, obnova i uređenje Kaštilca i kule Cambi te uređenje Rušinca koji će se financirati kroz mehanizam Integriranih teritorijalnih ulaganja.
Kako ste kazali, zadovoljni ste dosadašnjim razvojem grada i smjerom u kojem on ide, a kako ste zadovoljni smjerom u kojim ide vaša stranka? Kako HDZ kotira u Kaštelima?
HDZ-ova politika na lokalnoj razini naglašava kontinuitet razvoja i stabilnost, poboljšanje kvalitete života ulaganjem u komunalnu infrastrukturu, poticanje demografske politike, ulaganje u kulturu, sport, socijalne programe, predškolski i školski odgoj te učinkovito korištenje europskih sredstava. U Kaštelima je HDZ snažan i jedinstven i kao takav bit će pobjednik u nadolazećim političkim utakmicama. Uostalom, prepoznali su to i građani što se vidi po dosadašnjim izbornim rezultatima.
Veće sljedeću godinu nas čeka još jedna lokalna politička utakmica. Je li se u stranci razgovara o kandidatima? Imate li vi afiniteta za nove vodeće funkcije?
U ovom trenutku sve stranačke aktivnosti na svim razinama, pa tako i na onim lokalnim, usmjerene su prema predsjedničkim izborima koji su pred nama. Naravno, svi programi i projekti na lokalnoj razini koji su bili najavljeni ili su bili dio predizbornog programa naše stranke, provode se zacrtanim tempom na dobrobit naših sugrađana.
Dotaknimo se i Matice hrvatske obzirom da ste predsjednik iste, kako vidite ulogu Matice hrvatske u kulturnom životu Kaštela?
Posebno mi je drago da svoj obol u društvenom i kulturnom radu u Kaštelima dajem kroz dugogodišnji angažman i rad u Matici hrvatskoj, a već sedmu godinu sam i predsjednik Ogranka Matice hrvatske u Kaštelima. Zadatak i cilj Matice hrvatske bio je i ostao promicanje narodnog i kulturnog identiteta na svim područjima umjetničkog, znanstvenog i kulturnog stvaralaštva. Kulturno umjetničke teme su osnova u programu Matice hrvatske Kaštela. Ona to u Kaštelima najbolje radi u onome što je najpotrebnije, a to su knjige naših znanstvenika, umjetnika, pjesnika, surađuje s umjetničkim, znanstvenim, stručnim, prosvjetnim i ostalim udrugama i ustanovama u smislu zajedničkih ciljeva, radi s mladima u svim segmentima društva. U protekle četiri godine u okviru naše biblioteke „Trpimir“ izdali smo čak 20 knjiga samostalno i još dvije u sunakladništvu te smo ostavili pisani trag o našoj lokalnoj baštini s više tematskih aspekata.
S književnom manifestacijom Đardin čitanja pokrenuli smo jednu novu kulturnu scenu mladih u Kaštelima te smo doveli poznate hrvatske književnike i glumce. Podsjetit ću da su u zadnje dvije godine u programu Đardina čitanja u Kaštelima bili književnici Miro Gavran, Julijana Matanović, Pavao Pavličić i Sanja Polak, uz našu domaću književnicu Natašu Jukić te glumci Filip Radoš, Lovre Kondža, Mladena Gavran, Monika Vuco Carev, Aneta Gotovac, Branimir Rakić, Ivan Baranović. Kroz književne susrete, revije čitanja i kazališne predstave oni su se družili s kaštelanskim učenicima i njihovim mentoricama i nastojali ih potaknuti na čitanje i druženje s knjigom.
Pored toga organizirali smo simpozije, predstavljanja knjiga, ove godine gost nam je bio književnik Matko Marušić, a zajedno s Hrvatskom maticom iseljenika Split bili smo suorganizatori predstavljanja kulturnih društava Hrvata iz Vojvodine u Kulturnom centru u Kaštelima.
Istaknuli ste kulturni život u gradu, a kako gledate na angažman mladih u zajednici, kao i mladim obiteljima?
Grad kontinuirano radi na dostupnosti i kvaliteti predškolskih i školskih ustanova, dodjeljuje značajan broj stipendija učenicima i studentima, ulaže u sport i kulturu što je dobar temelj za razvoj mladih. Mlade treba poticati na uključivanje u volonterski rad na sudjelovanje u društvenom životu bilo kroz kulturu, sport, rad s djecom, rad s potrebitima ili nešto drugo što im daje mogućnosti za njihov osobni razvoj i napredak. Radujem se novim poticajima za obitelji s više djece jer samo konkretne mjere mogu pomoći demografskom oporavku Hrvatske.
Što mislite o kvaliteti života u gradu, po vašem mišljenju što se poduzima po tom pitanju?
Grad Kaštela ima veliki potencijal za kvalitetan život zahvaljujući svojoj povoljnoj lokaciji, povijesnom nasljeđu, prirodnim ljepotama, ali i dostupnim sadržajima. Činjenica je da, veliki broj mladih obitelji iz Splita i okolice, biraju Kaštela kao mjesto za život. Međutim, kao i većina gradova, suočava se s izazovima koji utječu na kvalitetu života poput prometnih gužvi i slično. Unatoč tome Kaštela su ugodno mjesto za obiteljski život s dostupnim obrazovnim, kulturnim, sportskim i trgovačkim sadržajima, parkovima, igralištima te dostupnim zdravstvenim i socijalnim uslugama.
Strateško planiranje, jačanje lokalne zajednice i ulaganje u infrastrukturu mogu značajno poboljšati kvalitetu života u Kaštelima. Važno je da i mi sami osvijestimo to kako se odnosimo prema gradu i sugrađanima. Recimo, u tom je kontekstu važno poticanje svijesti da manje koristimo automobile i da nije nužno da u centar mjesta idemo vozilom nego možemo i pješke što će svakako poboljšati kvalitetu života u gradu. Svi mi možemo biti mali kotačić na putu da Kaštela učinimo još ugodnijim mjestom za život.
Linkovi na prethodne razgovore s gradskim vijećnicima.
Foto: arhiva (PGK)