U Kaštelanskom zaljevu nalazi se cijeli niz „bloketa“ dugih gotovo 500 metara koji plutaju po površni mora, ovu informaciju primili smo prošloga tjedan uz video snimku zabrinutog građanina koji se pitao što se nalazi u moru. Tragom navedenih informacija, kontaktirali smo prvenstveno Grad koji nas je uputio na Vodovod i kanalizaciju. Da je riječ o betonskim blokovima, potvrđeno je iz ViK-a, a postavljeni su zbog određenih poslova koji će se ponoviti i u ožujku sljedeće godine, a njihovo vađenje iz mora nadzirat kaštelanski arheolozi.
Kako nam je rečeno u Vodovoda i kanalizacije Split, betonski blokovi su postavljeni zbog sidrenja cjevovoda gdje je bilo potrebno spajati cijevi koje će služiti za podmorski ispust Trstenik koji se radi u sklopu aglomeracije.
- Projekt Poboljšanja vodno-komunalne infrastrukture aglomeracije Split – Solin sastoji se od više projekata, a jedan od njih je i “Spoj sustava odvodnje južnog sliva na uređaj za pročišćavanje Stupe (…)”. U sklopu tog projekta izvodi se i podmorski ispust Trstenik. On se sastoji od četiri cjevovoda od kojih je svaki duljine 443 metra. Spajanje cijevi varenjem obavljalo se u Kaštelanskom zaljevu – kazali su iz Vodovoda i dodaju.
- Radovi u Kaštelanskom zaljevu su dovršeni, a cijevi su otegljene do Trstenika gdje su potopljene i sad se na Trsteniku obavljaju dalji radovi (zatrpavanje cijevi, postavljanje opteživača…).
Napominje se da će se slični radovi u Kaštelanskom zaljevu odvijati i za spajanje cjevovoda za podmorski ispust Stobreč. Ovi radovi se planiraju za ožujak 2025. godine – naveli su.
Cijeli ovaj postupak radova u Kaštelanskom zaljevu prate i arheolozi, jer se betonski blokovi, odnosno radovi na cjevovodu izvode u blizini nasipa koji je pun arheoloških nalazišta.
Naime, betonski blokovi koji sidre cijevi postavljene su na nasip koji je povezivao obalu s otočićem u antičko doba.
Taj nasip je pun arheoloških nalaza, stoga će arheolozi pratiti vađenje blokova koji se ne smiju vući po dnu jer bi došlo do devastacije. To nam je potvrdio ravnatelj Muzeja grada Kaštela, Ivan Šuta te će arheolozi nadzirati izvlačenje blokova koje će obavljati tvrtka Pomgrad koja je ujedno i izvođač radova na podmorskom cjevovodu.
Foto: Pomgrad Inženjering
Video: čitatelj