Povodom 160. obljetnice osnivanja Narodne kaštelanske čitaonice, 120. obljetnice osnivanja prvih kaštelanskih knjižnica te povodom Dana Gradske knjižnice Kaštela sinoć je u Nadbiskupskom kaštelu u Kaštel Sućurcu održano predstavljanje romana "U sjeni vremena", autora Petra Merčepa.
Roman "U sjeni vremena" pobjednik je Književnog natječaja Gradske knjižnice Kaštela Natječaj za najbolji neobjavljeni hrvatski povijesni roman Knez Trpimir koji je Gradska knjižnica Kaštela ove godine raspisala po sedmi put radi poticanja književnog stvaralaštva na temu hrvatske povijesti, s naglaskom na povijesne teme s područja Kaštelanskog zaljeva. Rukopis je na Natječaj stigao pod zaporkom Kamen. Povijesni roman"U sjeni vremena" govori o Andrijici Šimiću, hajduku, i turbulentnim povijesnim vremenima.
Roman su predstavili Renata Dobrić, urednica romana, te autor Petar Merčep. Na samom početku večeri prisutnima se obratila dogradonačelnica Jadranka Matok Bosančić te se zahvalila ravnateljici knjižnice Renati Dobrić i njenim djelatnicima što njeguju kulturno naslijeđe Kaštela i što zahvaljujući njima, Gradska knjižnica daje doprinos kulturnom životu Grada Kaštela.
- Drago mi je da sam večeras ovdje sa vama i čast mi je i zadovoljstvo da vas mogu pozdraviti u ime Grada Kaštela. Čestitam na ovoj velikoj obljetnici, čestitam Gradskoj knjižnici i svima vama jer je Gradska knjižnica središte društvenog života Kaštela. Čestitam svim djelatnicima, ali posebno našoj ravnateljici Renati Dobrić na njenoj kreativnosti, jer da nije bilo nje, ne bi bilo ovih književnih natječaja. A, da nije svih vas djelatnika i svih stanovnika Grada Kaštela naša Gradska knjižnica ne bi tako dobro zaživjela i bila tako aktivna jer ona je jedan doprinos kulturnom životu Grada Kaštela koja poštuje i njeguje kulturno nasljeđe našeg grada, naše povijesti, a Renata i njeni djelatnici imaju posebnu zadaću, a to je da našu djecu obučavaju o povijesti kako bi i oni zadržali tu tradiciju i ljubav prema domovini. Posebno čestitam laureatu ovoga natječaja, Petru Merčepu, na ovoj izvrsnoj knjizi i čast mi je da mi kao Grad sudjelujemo u tome – kazala je Jadranka Matok Bosančić
Sve prisutne u večer su uveli Nedjeljko Kovačev, Miroslav Miše i Radenko Lovre Jokić koji su otpjevali pjesme iz Hrvatskog narodnog preporoda, kao što su "Živjela Hrvatska", "Gospe ribara težaka". Istom prilikom izvedena su dva dramska ulomka iz nagrađenog romana, nakon čega su uslijedile još dvije pjesme "Oj ti vilo, vilo Velebita" i "U boj, u boj".
Odluku o najboljem rukopisu donijelo je Povjerenstvo u čijem su sastavu: Nevenka Nekić, književnica, publicistica, povjesničarka i slikarica; Đuro Vidmarović, književnik, publicist, književni i likovni kritičar, prevoditelj, povjesničar i diplomat i Hrvoje Hitrec, književnik, romanopisac, dramski pisac, filmski i televizijski scenarist.
Ravnateljica Gradske knjižnice Renata Dobrić istaknula je kako je Narodna kaštelanska čitaonica poticala očuvanje hrvatskog identiteta i da se naša današnja knjižnica trudi, nakon 160 godina, nastoji očuvati hrvatski identitet, riječ i kulturu te predstavila autora nagrađenog povijesnog romana Petra Merčepa.
- Gradska knjižnica Kaštela organizira 160. obljetnice osnivanja Narodne kaštelanske čitaonice i 120. obljetnice osnivanja prvih kaštelanskih knjižnica. To je velika i važna obljetnica i za kaštelanske čitaonice i knjižnice, ali i općenito za kaštelansku kulturu jer je u doba Hrvatskog narodnog preporoda upravo u Kaštelima, nakon što je u Splitu osnovana prva slavjanska čitaonica, upravo u Kaštelima osnovana druga po redu Narodna kaštelanska čitaonica. Čitaonica je poticala očuvanje hrvatskog identiteta i na tim temeljima upravo je nastala i naša današnja knjižnica koja se trudi također, nakon 160 godina, očuvati hrvatski identitet, riječ i kulturu. Kaštela su kolijevka hrvatske državnosti, pa je iz tog razloga i raspisan natječaj za hrvatski povijesni roman koji organiziramo već sedmu godinu za redom. Svi autori koji su do sada dobili nagrade dobili su mjesto u hrvatskoj kulturi kojeg zaslužuju. Ovogodišnji dobitnik nagrade je Petar Merčep za roman "U sjeni vremena" i večeras predstavljamo njegovo ime – istaknula je Renata Dobrić.
Autor nagrađenog romana Petar Merčep zahvalio se prisutnima na dolasku istaknuvši kako se prijavio na natječaj zahvaljujući ravnateljici Renati Dobrić te kako se nije nadao pobjedi.
- "U sjeni vremena" povijesni je roman utemeljen na istinitim događajima i poznatim ljudima. Jedan od tih je Andrija Šimić koji je u romanu sporedni lik. Roman nije baziran na Andriji Šimiću već na čovjeku koji se slučajno susreo s njim gdje se razvilo veliko prijateljstvo. Došlo je do slučajnog susreta seljaka Grge i Andrije Šimića u kojem se iskovalo prijateljstvo koje je bilo neraskidivo. Ravnateljica Renata Dobrić nagovarala me da se javim na ovaj natječaj i ja sam pristao. Kada sam saznao tko je u povjerenstvu htio sam odustati jer se radi o, možemo slobodno reći, tri najjača pera u Hrvatskoj i mislio sam da nemam šanse da ću pobijediti. Ali, pobijedio sam, roman je tiskan u nakladi Bošković i večeras ga predstavljamo. Razlog zbog kojeg pišem povijesne romane mogu zahvaliti don Slavku Kovačiću, pa je tako u tisak otišao moj roman "Glagoljaš". Zanimljivost je da je Andrija Šimić imao brata Jakova čiji praunuci su nogometaši Dario i Josip Šimić – ispričao je autor.
Autoru romana "U sjeni vremena" dodijeljena je novčana nagrada u iznosu od 1330,00 €, a roman je objavljen u nakladničkoj kući Naklada Bošković u sunakladništvu s Gradskom knjižnicom Kaštela. Pokrovitelj nagrade je Grad Kaštela. Pokrovitelji Književnog natječaja Knez Trpimir su Ministarstvo kulture i medija RH, Splitsko-dalmatinska županija i Grad Kaštela.
Gradska knjižnica Kaštela Književni natječaj Knez Trpimir pokrenula je i iz razloga što se upravo u Kaštelima, kolijevci hrvatske državnosti i kolijevci hrvatske povijesti čuva prijepis Trpimirove darovnice iz 852. godine (rodni list hrvatske državnosti), u kojoj se po prvi put spominje ime HRVAT.
Foto: Ivana Topić