Završna konferencija projekta DIGITsmart u sklopu kojeg je realizirana nova web stranica Grada Kaštela održava se danas i sutra u prostorijama Ville Nika u Kaštel Starom. Također, ovim projektom digitalno je arhivirano 5 tisuća građevinskih akata iz razdoblja od 1954. do 1967. godine, što će doprinijeti učinkovitijem radu arhive grada.
Projekt DIGITsmart odvija se u okviru Programa prekogranične suradnje Interreg Italija – Hrvatska 2021. – 2027. kojim se razvila user-friendly tehnička platforma i digitalizirala arhivska građa kako bi bila lako dostupna svim ciljnim skupinama ovog projekta i šire. U sklopu projekta napravljena je nova interaktivna web stranica grada preko koje je olakšano preuzimanje i predavanje dijela obrazaca, zahtjeva i sl. te nadopunjena i unaprijeđena baza arhivske građe kako bi se smanjilo vrijeme potrebno za obradu starih predmeta (npr. starih građevinskih dozvola). Partneri ovog projekta su Romagna tech società consortile per azioni i Zaklada "GIUSEPPE DI VAGNO (1889 – 1921)".
Pročelnica UO za gospodarski razvoj i fondove EU pri Gradu Kaštela Marija Vučica na konferenciji je istaknula kako će nova web stranica grada olakšati komunikaciju gradske uprave s građanima Grada Kaštela te kako će građani moći ostvariti svoja prava i podmiriti obaveze vezane uz Grad bez osobnog posjeta gradskoj upravi.
- Radi se o projektu DIGITsmart sufinanciranom iz programa prekogranične suradnje Italija-Hrvatska, u okviru poziva za projekte razvoja. Grad Kaštela je vodeći partner u ovom projektu, a naši partnerski projekti iz Italije su Romagna tech società consortile per azioni i Zaklada „GIUSEPPE DI VAGNO (1889 – 1921)“. Projekt se provodi 17 mjeseci, od kolovoza prošle godine do kraja ove godine. Ukupna vrijednost projekta iznosi 250 tisuća eura, pri čemu Gradu Kaštela pripada 100 tisuća eura. Kao glavni rezultati projekta, razvijena je nova interaktivna web stranica grada, koja će olakšati komunikaciju i funkcioniranje gradske uprave s svim relevantnim dionicima, posebno s našim građanima. Također, digitalno je arhivirano 5 tisuća građevinskih akata iz razdoblja od 1954. do 1967. godine, što će doprinijeti učinkovitijem radu arhive grada. Jedna od ključnih značajki je direktna povezanost s GIS sustavom, koji omogućuje pregled prostornog plana grada, svih dozvola te funkcija koje GIS sustav nudi. Također, skoro svi obrasci koje grad ima su digitalizirani, što građanima omogućava da podnose sve zahtjeve online, bez potrebe za dolaskom u gradsku upravu. Ovo će građanima Kaštela značiti jednostavniju komunikaciju. Pristupom novoj web stranici, građani će moći ostvariti svoja prava i podmiriti obaveze vezane uz Grad, bez osobnog posjeta gradskoj upravi - kazala je Marija Vučica.
Savjetnik za fondove Europske unije Grada Kaštela Mili Jerčić održao je prezentaciju u kojoj je prikazao rezultate koji su postignuti projektom DIGITsmart ali i samo proces i izazove s kojima su se suočili tijekom ovog projekta.
- Sama ideja od početka bila je kolegice Julijane Ljubičić i mene da unaprijedimo postojeću web stranicu i digitaliziramo usluge koje građani mogu koristiti, ali i svaka zainteresirana strana. Tako smo krenuli s tim, i evo, nakon godinu i pol dana, projekt smo priveli kraju. Danas imamo završnu konferenciju ovog projekta. Digitalizirali smo ostatak arhive građevinskih akata od 1954. do 1967. godine te ju povezali s već postojećim GIS sustavom. Također, unaprijedili smo novu web stranicu s digitalnim uslugama, kao što je rekla kolegica. Imamo i partnere iz Italije, dva partnera: Romagna tech i Zaklada „GIUSEPPE DI VAGNO (1889 – 1921)“. Romagna tech je bila tehnička podrška koja je davala smjernice i vodila nas u razvoju web stranice i digitalizaciji arhive. Partneri Zaklada „GIUSEPPE DI VAGNO (1889 – 1921)“ iz Puglie digitalizirali su svoj dio arhive. Većinom se radi o fotodokumentaciji, s obzirom na to da je to velika zaklada koja u sebi ima biblioteku i kulturnu baštinu - rekao je Mili Jerčić.
Konferenciji je prisustvovao Filippo Giannuzzi, glavni tajnik Zaklade„GIUSEPPE DI VAGNO (1889 – 1921)“ , koja je jedan od partnera u ovom projektu, te istaknuo kako je iznimno važno povezati dvije strane Jadranskog mora i stvoriti poveznice među različitim ljudima i zajednicama, što ovaj projekt omogućava.
- U ovoj eri najvažnije je sačuvati uspomene jer su one most u budućnost na nas i na mladu generaciju. U ovom kontekstu ključno je stvaranje suradnje među različitim institucijama, kulturnim institucijama i političkom administracijom. U ovom projektu radili smo na povezivanju analognih i digitalnih rješenja. U središtu naše projekcije je fotografska umjetnost. Radimo na spajanju analogne tehnologije, poput dijaprojektora, s modernim tehnološkim rješenjima i umjetnom inteligencijom koja upravlja s pet dijaprojektora u našoj projekciji, omogućujući gledateljima da biraju što će vidjeti. Mislim da je važno bilo započeti ovaj projekt jer je odnos između dvije strane Jadranskog mora od velike važnosti u ovom trenutku i u kontekstu globalne raznolikosti. Moramo stvoriti poveznice među različitim ljudima i zajednicama - istaknuo je Filippo Giannuzzi.
Ukupan proračun projekta DIGITsmart iznosi 249.850,00 eura, sufinanciran je od strane Europske unije, a Grad Kaštela poveznica je između tijela Programa i projektnih partnera, koji koordinira početak, provedbu i završetak projekta.
Foto: Ivana Topić