KOMUNALNA TVRTKA ZELENO I MODRO REALIZIRAT ĆE PROJEKT KOMPOSTANE
Više recikliranja, manje odlaganja otpada i bacanja hrane zadatak je i obveza svakog hrvatskog grada kako bi se povećala stopa odvajanja prikupljenog otpada na razini cijele EU-e. Među gradovima koja nastoje sustići odvajanje od 50 posto su i Kaštela. U tom lancu gospodarenja otpadom, Kaštela bi tu brojku mogla sustići najavljenom gradnjom kompostane, koja bi omogućila i manje troškove pružanja javne usluge, ali i veću stopu odvajanja bio otpada i ostalim gradovima u Splitsko – dalmatinskoj županiji koja još uvijek debelo kaskaju, ne samo u recikliranju, nego općenito u odvajanju otpada.
Kaštela su trenutno na blizu 30 posto odvajanja otpada što je veliki pomak u posljednje četiri godine i ponosni smo na građane Kaštela koji su prihvatili naš sustav prikupljanja od vrata do vrata. Da bi dostigli cilj od 50 posto razdvajanja otpada nužno je početi odvajati bio otpad koji čini oko 1/3 udjela u ukupnom otpadu, kazao je u razgovoru Alen Lučić direktor gradske komunalne tvrtke Zeleno i modro i najavio gradnju kompostane u sljedećoj godini.
Kompostane će omogućiti manje troškove pružanja javne usluge
Kompostana će se graditi u Kaštel Štafiliću uz cestu D8. Zemljište planirane kompostane je u vlasništvu Grada Kaštela, a trenutno ga koristi Vlastiti pogon i tvrtka Zeleno i modro.
- Radi se o postrojenju koje će se prostirati na 10.500 m2. Imati će godišnji kapacitet obrade od 10.000 tona bio otpada i tim kapacitetom se osigurava obrada cijelog bio otpada s područja Kaštela uz mogućnost ostvarenja dodatnih prihoda obradom bio otpada od ostalih jedinica lokalne samouprave. Dodatni prihodi na kompostani bi trebali omogućiti manje troškove pružanja javne usluge u Kaštelima, a posljedično i nižu cijenu za krajnje korisnike – rekao je Lučić i govoreći o prikupljenom bio otpadu naveo je dvije mogućnosti. Plaćati nekome zbrinjavanje toga otpada ili zbrinjavati vlastitim resursima. Stoga je odlučeno da se primjeni druga varijanta, kao dugoročno rješenje.
Gradnja kreće u drugoj polovici 2025. godine
- Cijela ideja gradnje kompostane je započela prije dvije godine. U međuvremenu smo obišli nekoliko kompostana u Austriji i Sloveniji i prikupili najbolja pozitivna iskustva od svih. Kompostana je trenutno na razini idejnog projekta, a glavni projekt očekujemo početkom proljeća 2025 godine, te nakon toga krećemo u ishođenje dozvola, a potom i postupak javne nabave za izvođača radova. Po završetku postupka javne nabave i odabira izvođača, u drugoj polovici 2025 godine, će se početi sa izgradnjom. Očekujemo da će izgradnja završiti tijekom 2026. godine. U svakom slučaju ovo će biti prvo ovakvo postrojenje u našoj županiji i u ovom dijelu Dalmacije i Hrvatske – kazao je Lučić.
Procjena troškova prema idejnom projektu je oko 4 - 5 milijuna eura, zajedno sa izgradnjom i opremanjem, no konkretniji troškovi će se znati kada bude gotov glavni projekt, odnosno kada bude završena javna nabava. Valja dodati da se dio investicije planira financirati iz EU sredstava putem Nacionalnog plana oporavka i otpornosti 2021.-2026.
Kompostana će biti zatvorenog tipa
Kako nam je kazao Lučić, sav proces kompostiranja bi se odvijao u zatvorenim, ventiliranim prostorima sa odgovarajućim filterima kako bi se emisija mirisa svela na minimum.
- Ovaj tip obrade karakterizira visoki stupanj automatizacije i kontrole procesa te praktična provjerenost tehnologije na velikom broju izgrađenih postrojenja. Prihvat i mehaničko usitnjavanje i miješanje bio otpada će se obavljati u zatvorenom i ventiliranom bunkeru, pri čemu se postiže homogenizacija ulazne smjese za kompostiranje. Nakon toga usitnjeni i izmiješani biootpad se strojno prebacuje u bioreaktore gdje će se vršiti intenzivna biorazgradnja, odnosno primarna obrada – higijenizacija koja traje 2 do 4 tjedna i gdje se razgradnjom volumen materijala smanjuje za 50 posto. U ovoj fazi dolazi do najvećeg gubitka hlapive organske komponente otpada. Nakon intenzivne biorazgradnje, materijal se strojno prebacuje na sljedeću fazu dozrijevanja te dolazi do dodatnog gubitka organske tvari, ali i vlažnosti u hrpama. Ova faza, može trajati od 8 do 10 tjedana. Proces se vodi u zatvorenom, ventiliranom i filtriranom prostoru. Nakon što se steknu zahtijevani kriteriji zrelosti kompost se pomoću rotacijskog bubnjastog sita koji se puni utovarivačem, prosijava na traženu veličinu čestica – ispričao je Lučić i dodao da bi se potom prosijani zreli kompost privremeno skladištio u za to predviđenom natkrivenom prostoru ili će se pakirati u vreće, ovisno o zahtjevima tržišta.
Foto: Google Maps i arhiva PGK