Jeste li ikada poželjeli zamijeniti višak sjemenja iz svog vrta za rijetku biljku ili naučiti kako očuvati lokalne poljoprivredne sorte? Jeste li ikada razmišljali o tome kako jednostavna razmjena može pomoći u očuvanju prirode i stvoriti zajednicu utemeljenu na održivosti? Prvi Zeleni sajam razmjene, održan u Kaštel Štafiliću, ponudio je upravo to – priliku da razmijenite ne samo predmete već i ideje te doprinesete očuvanju bioraznolikosti!
U petak, 22. studenog 2024., u Srednjoj školi Braće Radić u Kaštel Štafiliću, održan je prvi Zeleni sajam razmjene. Sunce je, u sklopu projekta VERA – Održivi poljoprivredni modeli za očuvanje biološke raznolikosti, organiziralo ovaj događaj kako bi omogućilo sudionicima razmjenu predmeta, znanja i iskustava povezanih s očuvanjem prirode i poljoprivredne bioraznolikosti.
Prvi Zeleni sajam razmjene Sunca
Posjetitelji su donijeli vrtne alate, sjemenje, biljke i knjige o vrtlarstvu te ih zamijenili za druge korisne predmete. No, sajam je ponudio više od same razmjene – bio je to prostor za razmjenu ideja i podizanje svijesti o važnosti očuvanja lokalnih poljoprivrednih sorti koje sve više nestaju uslijed modernih poljoprivrednih praksi i urbanizacije.
Učenici Srednje škole Braće Radić, pod vodstvom nastavnice Marijane Bjeliš, također su aktivno sudjelovali na sajmu, donoseći vlastite proizvode i ideje za razmjenu. Uz njih, Centar za transdisciplinarno promicanje održivog razvoja – OdRaST Filozofskog fakulteta u Splitu, s dr. sc. Milom Bulić i doc. dr. sc. Ivanom Restović te njihovim studenticama, pridružio se događaju, doprinoseći s vlastitim znanjima i iskustvima u području održivog razvoja. Njihovi dojmovi istaknuli su važnost ovakvih inicijativa.
– Nisam znao da neke biljne vrste koje su naši djedovi sadili gotovo potpuno nestaju. Ovo mi je otvorilo oči i motiviralo me da saznam više o našoj poljoprivrednoj baštini – rekao je jedan učenik.
– Na sajmovima razmjene koje Sunce organizira jednom mjesečno u Info zoni u Splitu, skupila sam dosta bonova koje tada nisam iskoristila. Na Zeleni sajam razmjene ponijela sam te bonove i vratila se kući s tri pune kese biljaka i pitara. Ovo je zaista odličan način da doprinesemo očuvanju prirode – rekla je Renata.
Priroda kao inspiracija za prilagodbu klimatskim promjenama
Dio sajma bio je posvećen predstavljanju projekta DesirMED, koji financira Europska unija u cilju pronalaska održivih rješenja utemeljenih na prirodi kao odgovora na izazove klimatskih promjena. Tijekom događaja, posjetiteljima su podijeljeni promotivni materijali izrađeni od ekoloških materijala, osmišljeni tako da potiču boravak djece i mladih na otvorenom te približavaju prirodu svakodnevnom životu.
- Kako bismo djeci omogućili učenje u prirodnom okruženju, u sklopu projekta planirana je izgradnja školskih vrtova. Ovi vrtovi ne samo da će djeci pružiti ugodan prostor za odmor nakon nastave, već će služiti i kao alat za prilagodbu na sve učestalije toplinske valove, poplave i suše. Osim što uljepšavaju školska dvorišta, školski vrtovi imaju i praktičnu svrhu – pomažu u apsorpciji viška oborinskih voda, smanjujući pritisak na gradsku infrastrukturu. Sljedeće godine planiramo organizirati nagradni natječaj za sve osnovne škole u Splitsko-dalmatinskoj županiji, a glavna nagrada bit će upravo novi školski vrt – rekla je Maja Jurić, voditeljica DesirMED projekta u Suncu.
VERA - korak prema održivijoj budućnosti
Zeleni sajam razmjene inspirirao je sudionike da prepoznaju važnost bioraznolikosti, djeluju održivo i prenose te vrijednosti budućim generacijama. Projekt VERA koji se provodi u sklopu Interreg Italija-Hrvatska programa predstavit će svoja postignuća u Splitu, 3. prosinca 2024. na jednodnevnoj konferenciji.
– Kako bismo doprinijeli povećanju javne svijesti o važnosti očuvanja bioraznolikosti, pozivamo vas na jednodnevnu konferenciju koja će se održati na lokaciji Instituta MedILS. Osim predstavljanja projekta, ovo će biti prilika za prenošenje inspirativnih primjera koji dokazuju vrijednost suradnje i očuvanja tradicionalnih sorti voća – zaključila je Margita Radman, voditeljica projekta VERA.
Prijave su otvorene do 27. studenoga, a registrirati se možete ovdje.
Foto: Press