UNATOČ OČEKIVANJIMA, MASLINA JE OVE GODINE NA DOSTA LOKACIJA PODBACILA
Kaštelanski maslinari ove godine nisu zadovoljni berbom. Dok pojedinci bilježe rekordan urod, na dosta lokacija je maslina podbacila, randmani su niski, ali zato se očekuje vrhunska kvaliteta ulja.
Isto potvrđuje Karlo Žanić, kaštelanski vinar i maslinar iz Štafilića koji na području Rudina ima preko 250 maslina.
Maslinike je obitelj Žanić razmnožila iz nekoliko višestoljetnih oblica, a drže još i leccino, levantinke i lastovke koje služe kao oprašivači.
- Kod nas ove godine nije bilo nešto ploda. Kakva nam je bila vinogradarska godina gdje smo imali 30 posto manji urod, tako nas je pratilo i s maslinama. Na predjelu Žabice skoro ništa nije rodilo, duplo manje nego lani, a samo 500 metara dalje na zapad, na predjelu Božjakovina, te su nas masline spasile. Opet se ne mogu požaliti, zahvalni smo Bogu da je i toliko - govori Žanić. Ni randmani nisu ništa bolji, ali očekuje dobro ulje.
- Nama je ove godine randman 12 posto. Berbu smo završili ima jedno dva tjedna, a čujem da su sada nešto veći, oko 15 posto. Opet je to lošije nego do sada, ovisi dosta i o uljari. Nismo imali ni muha i drugih štetočina, maslina je nikad zdravija, pa vjerujem da će kvaliteta ulja biti dobra - kaže Žanić. Unatoč problemima od maslina ne odustaje, planira i širenje, a nije mogao da se ne dotakne problema radova na Kozjaku.
- Kroz gradsku mjeru rekultivacije zemlje smo dobili sufinanciranje za krčenje jedne parcele na području Štrambina gdje ćemo posaditi još pedesetak maslina. Uspjeli smo dobiti sufinanciranje za čak 80 posto i to je za svaku pohvalu, ali ovo što rade gore s tim tunelom im i nije na diku - iskreno će ovaj kaštelanski maslinar.
Urod je ove godine podbacio i u maslinicima Miroslava Mamića, ekološkog maslinara i vlasnika restorana Kadinela. Na području Vlačine u Kaštel Lukšiću ima preko 1.500 maslina, pretežno oblica te nešto levantinki, lastovki i talijanki.
- Imali smo dosta manje ploda. Prošla godina je bila izuzetno dobra, ali ova ne, randmani su kao i svuda bili poprilično niski. Kod nas između 8 do 11 posto - govori Mamić. Sada mu je, kaže, najbitnije da je berba obavljena, jer je problem s radnom snagom iz godine u godinu sve izraženiji, pa su u pomoć priskočili obitelj i prijatelji.
U njegovim maslinicima nalazi se i 50-ak maslina Instituta za jadranske kulture.
- Ovo je već šesta godina, prati se količina ploda. Kazali su mi da je prosjek u tih šest godina oko 15 kilograma, znači jedne godine rađa dobro, a druge nikako i to je tako s našom oblicom. Prošle godine je prirodila, a ove na nekim stablima nema niti jedne masline. Eto što vam je priroda - govori. Ni u njegovim maslinicima nije bilo problema sa štetočinama poput maslinove muhe, plod je bio zdrav, pa samim time i ulje dobre kvalitete.
Kvalitetom ulja tješi se i Ratko Tomaš iz Lukšića. Njegovi maslinici s preko 200 maslina rodili su kako na kojoj lokaciji, no sveukupno puno slabije nego prošle godine.
- Ispod svetog Lovre sam prošle godine imao 3 i pol tone, a ove godine ništa. Na drugoj lokaciji je bilo dobro, kao i lani. I kako to objasniti? Ove godine je očito konfiguracija terena igrala jednu od većih uloga.
Manji su i randmani. Po mom mišljenju to se dogodilo jer je bilo sušno ljeto, došla je velika kiša i maslina nije pretvorila vodu u ulje. Čujem da su sad nešto bolji jer je bilo dosta sunčanih dana, ali to je tu negdje oko 13-14 posto. Svakako lošije nego je bilo prošle godine, ali ulje će mislim biti i bolje nego lani - govori.
Cijene se u maloprodaji kod većine maslinara kreću oko 15 eura po boci, a ako kome to zvuči puno, Tomaš ima odgovor.
- Tresači uzimaju 7 eura po satu, a skupljači 6 eura, pa sad računajte. Oko 60 do 70 posto cijene ode samo na troškove proizvodnje - kaže. Problem je i što naši ljudi još ne znaju cijeniti kvalitetno ulje, a podrška na lokalnoj i nacionalnoj razini za male maslinare je slaba do nikakva.
- Vanka je to drugačije, cijeni se ekološko i kvalitetno ulje. A mi nemamo takve strukture koje bi to prezentirale po Europi. Politika ne prati našu proizvodnju jer smo mi mali proizvođači u odnosu na Italiju, Albaniju i slične zemlje. Ali mi tako mali imamo veliku kvalitetu i treba nam podrška i prezentacija - nezadovoljno će Tomaš.
Na slab urod žale se i drugi maslinari, tek su pojedincima masline rodile bolje nego prethodnih godina. No svi imaju nešto zajedničko, ulja su im, kažu, nikad bolja.
Foto: arhiva PGK