Električni romobili posljednjih godina postali su popularan način gradskog prijevoza, ali i rekreacija za Kaštelane. I dok s jedne strane nude niz prednosti, poput povećane tjelesne aktivnosti, poboljšanja mobilnosti, smanjenja onečišćenja zraka, s druge strane, korištenje romobila podrazumijeva određene rizike, u pogledu ozljeda i nesreća.
Među ljudima svakog dana možemo čuti sve više pritužbi na račun električnih romobila u prometu. Na društvenim mrežama ljudi komentiraju nesmotrenu vožnju na romobilima uglavnom maloljetnih vozača, često bez kacige, koji se romobilom uključuju u promet i voze po cesti, među automobilima.
- Sad san zamalo pokupija nečije dite na romobilu, pa bi molija te zlatne roditelje da dicu nauče pameti i da in ugrade svitla na iste, jer ne tribamo mi svi drčat zbog Vaše zlatne dičice koja nemaju prometne, a vjerojatno ni one druge kulture niti malo — JER NEĆE JABUKA ISPOD KRUŠKE – komentirao je ljutiti građanin.
- Nikidan vozi mulac romobil po trotoaru, a ja bas usporedo sa njim da vidim koliko brzo ide. Vozi 60km/h po trotoaru. Pa je li to normalno? – pita se vozač.
- Ja sam nekidan u srid dana od Intrade prema Spomeniku u autu, a s druge strane dvi curice na romobilu mi se deru da pazim di vozim.... one u suprotnom smjeru, bez kaciga – javio se jedan vozač.
- I ja san jučer u Štafiliću na staroj cesti skoro pokupila momka, vozija je nonšalantno posrid trake – komentirala je vozačica.
Glavni sigurnosni problemi vožnje električnog romobila su prebrza i bezobzirna vožnja po pješačkim zonama. U posljednje vrijeme dolazi do brojnih nesreća koje uključuju romobile, za koje i HAK smatra kako su opasniji za pješake od bicikala.
- A mene je neki dan skoro pokupilo dite dala sam ga kvragu skupa sa roditeljima...eto tako – javila se građanka.
Svi sudionici prometa slažu se u tome kako su vozači romobila koji ne poštuju prometne propise postali problem te smatraju kako bi se policija trebala pozabaviti s njima dok nije došlo do tragičnih posljedica.
- Pojedinci voze ka kamikaze velikom brzinom, bez svitla, di je policija, totalni je nered šta se tiče romobila koji mogu potegnit dobru brzinu, ništa nije regulirano dok se ne dogodi tragedija…, a o maloljetnoj dici na tim romobilima…sve ide iz kuće, pa tako i to – komentirao je zabrinuti građanin.
- Romobili su postali pošast, a djeca nisu ni svjesna, koliko su opasni. To je već postao problem svih gradova i otoka u Hrvatskoj, naročito u Dalmaciji – javio se građanin.
Ovo su samo neki od komentara kako na društvenim mrežama tako i onih koje nama čitatelji šalju kako bi upozorili na nesmotreno ponašanje i ignoriranje prometnih propisa, pogotovo od strane mlađih vozača električnih romobila.
Kazne za nepoštivanje prometnih pravila su od 30 do 130 eura, no ono što bi ipak trebalo biti na prvom mjestu je prevencija prometnih nesreća i ozljeda odgovornom vožnjom.
Važno je napomenuti da romobil nije igračka, već prijevozno sredstvo te treba biti na oprezu kada se djeci kupuje romobil kako bi se osigurala njihova dobrobit, ali i dobrobit šire zajednice.
Foto: Pixabay