Koncerta pod nazivom "Crkveni kantači i prijatelji" održao se sinoć u Kulturnom centru u Kaštel Lukšiću. Crkveni kantači iz Kaštel Kambelovca još su jednom pokazati pred domaćom publikom svoje ustrajno zalaganje za očuvanjem baštine koju žele prenijeti i na nove generacije. Na ovom koncertu pridružili su im se višestruko nagrađivana ženska klapa Neverin te Akademska folklorna skupina Ozara - Kranjskih furmana iz Slovenije koji su predstavili dio svojih bogatih tradicionalnih napjeva.
Večer su pjesmom otvorili domaćini, Crkveni kantači, dobro poznati po pučkom crkvenom pjevanju kojim nastoje tradiciju otrgnuti zaboravu. Uz njih stoji i nadareni glazbeni entuzijast, maestro Mirko Jankov koji iznimno potiče ovaj ritam rada, a kantači ga na tom putu ustrajno prate. Velika želja spojena sa radom i nastojanjem da se tradicionalni način pjevanja promiče i izvan granice Lijepe naše stvorili su ovu lijepu glazbenu priču. Iako večina članova ima znatno dulji pjevački staž, Crkveni kantači - Kaštel Kambelovac osnovani su, odnosno obnovljeni krajem 2022. Godine sa željom da revitaliziraju mjesno pučko crkveno glagoljaško pjevanje. Domaćini su kao iznenađenje za publiku pripremili skladbe Kroz planine barda i gore, Vilo dvi jabuke i Balada o magarcu.
- Veselimo se večerašnjem koncertu, posebno zbog naših gostiju. Kranjski furmani nisu novost na kaštelanskoj sceni. Gostovali su ovdje u par navrata prije više od 20 godina. Oni koji su bili na njihovim koncertima onda, zajedno s našim prethodnicima uvjerili su se da su to stvarno kvalitetni muzičari. Ja se nadam da će se ljudi lijepo provesti. O klapi Neverin ne treba posebno govoriti. Mi smo novi na sceni i trudimo se biti što bolji i uveseliti ljude. Uvijek se radujemo novim nastupima. Naš teren su crkve, muzeji, akustični prostori, nemamo veliko iskustvo pjevanja na mikrofonima i svaki ovakav nastup za nas je napredak – kazao je Ivica Čelan iz Crkvenih kantača.
Klapa Neverin uvijek je rado viđena na kaštelanskoj glazbenoj sceni ali i daleko šire. Ove godine slave svoju 20. obljetnicu za koju su objavile i novi nosač zvuka. Za sinoćnji koncert iz bogatog repertoara klape odabrane su skladbe Dragi mi je u Mletke pošao, Nedostaješ mi ti, Dalmatinko, Samo je ljubav tajna dvaju svjetova, Kuća puna naroda.
Zanimljivi gosti na sinoćnjem koncertu bili su Akademska folklorna skupina Ozara – Kranjski furmani iz Slovenije. Kranjske furmane je prije 30 godina osnovao Brane Šmid koji i danas pjeva u ovoj skupini. Furmani su u 19. stoljeću bili vozači koji su iz Trsta u Beč prevozili robu, drva i drugo. Kaštelanskoj publici predstavili su dio svojih bogatih tradicionalnih napjeva. Osim napjeva, otpjevali su i jednu korušku ljubavnu pjesmu, tradicionalnu božićnu pjesmu koju pjevaju kada kolendaju, a zatim su i zasvirali približivši publici zvukove alpske glazbe.
- Mi smo pučki pjevači, dolazimo iz Kranja koje je središte Gorenjske, ispod Alpa i pjevamo tradicionalne pjesme tog kraja. Pored toga što pjevamo, mi sviramo i aplsku glazbu koja je poznata i u Sloveniji, i u Austriji, i u Švicarskoj. Prije 30 godina započeli smo s njegovanjem slovenske tradicijske glazbe. Razmišljali smo što ćemo izvoditi za kaštelansku publiku. Pripremili smo nešto ljubavnih, veselijih pjesama, ali i pjesme koje su se pjevale za Božić - kazao je Brane Šmid osnivač Kranjskih furmana.
Kaštelanska publika uživala je sinoć u tradicionalnim napjevima i pjesmama našeg podneblja, ali se upoznala i sa slovenskom tradicijskom glazbom koja im se, sudeći po gromoglasnom aplauzu, jako svidjela.
Foto: Andrej Valentić