U PRIPREMI JAVNA NABAVA ZA DRUGU FAZU, A DOGODINE I ZA PRETOVARNU STANICU SPLIT
Komentirajući Izvješće o radu Regionalnog centra Čistog okoliša d.o.o. za 2023. godinu na 31. sjednici Skupštine Splitsko - dalmatinske opozicija je naglasila kako je Lećevici potrebna energana koja bi zaokružila tehnološki proces gospodarenjem otpada.
- Trebamo reprojektirati centar da se ne bi trebali Austrijanci grijat na naš mulj i otpad i da to ovu Županiju za odvoz košta 3 milijuna eura godišnje - predložio je vijećnik Matejas Jozipović (NLM).
Ivan Vukorepa, direktor Regionalnog centra Čistog okoliša d.o.o. potvrdio da je rok izgradnje kraj 2026., no da će se javljati na natječaje EU koji bi te rokove mogli eventualno produžiti. Predstoje javne nabave za drugu fazu opremu i strojeve u samom CGO-u te pokretnu opremu za pretovarne stanice. A predstoji i izgradnja ceste do centra koji trenutno nema vode, struje ni telekomunikacija, piše Dalmacija danas.
Dok se to sve ne riješi gradit će se mala solarna elektrana za napajanje sustava videonadzora, a gradilište će čuvati i zaštitarska tvrtka 24 sata na dan.
- Dogodine ćemo raspisati nabavu za pretovarnu stanicu Split jer nam je ona najvažnija - kazao je Vukorepa i dodao da bez pretovarnih stanica lokalne samouprave koje su do sada vozile za Karepovac morati sa svojim malim komunalnim kamionima voziti direktno za Lećevicu što će im bitno povećati troškove.
- Sa otvaranjem Lećevice sva se odlagališta zatvaraju. Nema B opcije - naglasio je Vukorepa, prenosi Dalmacija danas.
Za energenu Vukorepa je rekao kako je tvrtka Bikarac d.o.o, CGO Šibensko - kninske županije, dobila 2,5 milijuna eura za izradu projektne dokumentacije, a koristile bi je centri za otpad Zadra, Šibenika i Splita.
Skupština je prihvatila većinom glasova njegovo izvješće za prošlu godinu.
Podsjetimo, pri kraju je prva faza gradnje Centra za gospodarenje otpadom u općini Lećevica - najmodernijeg u ovom dijelu Europe. Izrađuje se i Studija o utjecaju na okoliš. Radovi se izvode na površini od 25 hektara koja traju već godinu i deset mjeseci.
Kapacitet centra je 110.000 tona godišnje. Još u rujnu ove godine Ivan Vukorepa, direktor Regionalnog centra čistog okoliša d.o.o. apelirao je da se stopa odvajanja otpada hitno podigne.
Foto: rcco.hr