Gradski vijećnik Željan Jurlin jutros je sazvao tiskovnu konferenciju ispred Gradske uprave u Kaštel Sućurcu na kojoj je iznio kronologiju problematike, kako kaže, devastacije Kozjaka i problem rješavanja istoga u suradnji s Gradom Kaštela. Istaknuo je i kako je jučerašnji slučaj uzurpacije privatnog zemljišta na padinama Kozjaka posljedica svega ovoga.
Prema riječima Jurlina, gradski vijećnici dali su prijedlog da se održi tematska sjednica gradskog vijeća gdje bi investitor Hrvatske ceste obrazložio cijeli plan i gdje bi raspravili o tome što se događa. Oni su to izrijekom odbili te rekli da nema šanse da dođu i od toga nije bilo ništa. S druge strane, Grad Kaštela, odnosno gradonačelnik i predstavnici gradske uprave rekli su da se projekt njih ne tiče i da oni nemaju ništa s tim već je to stvar ministarstva i županije. Ali, isto tako, gradonačelnik se ponudio biti posrednik u najboljoj cijeni otkupa zemljišta što je apsurdno, jer ako je ovo od strateškog državnog interesa tu nema nikakvih pregovora, cijena je najmanja.
- Započeli su radovi s južne strane Kozjaka na predviđenoj planiranoj trasi probijanja tunela 28. rujna 2024. Mi prosvjednici smo zvali policiju u dva navrata gdje su oni napravili zapisnik na temelju kojeg smo od njih zahtijevali pokretanje postupka s opravdanom sumnjom na kršenje zakona. Tražili smo od policije da po službenoj dužnosti obavijeste Građevinsku inspekciju, Okolišnu inspekciju i Inspekciju rada te da se pokrene postupak. Mi smo osobno pokrenuli postupak i napisali prijavu Rudarskoj inspekciji, a za ostalo tražimo od policije da ju pokrenu po službenoj dužnosti. Sami smo podnijeli prijavu jer smo sami na terenu utvrdili kako je odnesena velika količina zemlje koja je rudno bogatstvo Republike Hrvatske, a u zakonu postoji jasno određena stavka kako se ta zemlja odlaže i gdje se deponira. Ona mora imati poseban deponij i mora ju pregledati Rudarska inspekcija. Međutim, vidjeli smo da se zemlja odvozila u Cemex, strojevi, bageri i ostala mehanizacija koja je radila bila je u vlasništvu tvrtke koja je u koncesiji Cemexa. Oni ne smiju izlaziti s područja koncesije, a bili su gore. Zbog toga nisu ni imali registarske pločice koje ne moraju imati u okviru koncesije, ali ovdje su morali imati. Tu se dogodio čitav niz prekršaja, a mi zahtijevamo da Rudarska inspekcija utvrdi je li to sve po zakonu ili nije. Potvrđeno mi je u razgovoru sa Cemexom da je ta zemlja išla u Cemex i s njom se sanirao zapadni dio kave - kazao je Jurlin.
Nadalje, ističe da u zakonu glede prijave građenja jasno stoji odredba da će nadležno tijelo u roku od pet dana od primitka prijave početka građenja o tome obavijestiti MUP, građevinsku inspekciju, inspekciju rada i upravno tijelo JLS.
- Osobno sam razgovarao s načelnikom policije gdje mi je rečeno kako njemu nitko nije prijavio početak radova. U gradskoj upravi mi je također potvrđeno kako ni oni nisu zaprimili nikakvu prijavu početka građenja, a morali su i nas zanima o čemu se ovdje radi. U zakonu se jasno navodi kako „ne prijavljivanje početka građenja ili ne prilaganje propisane dokumentacije uz prijavu ima za posljedicu obustavu građenja koju naređuje građevinski inspektor na temelju Zakona o građevinskoj inspekciji”, što znači da je to odmah trebali obustaviti. Ovo je još jedan u nizu prekršaja i nezakonitih radnji- ističe Jurlin.
- Dapače, 14. listopada 2024.g. kao vijećnik od Grada tražio sam dokumentaciju, odnosno uvid u idejni projekt iz Lokacijske dozvole, prikaz grafičke podloge iz idejnog projekta te trasu sa stacionažom i geodetsku situaciju (elaborat) vezano za trasu podno Kozjaka, jer imam pravo pristupa toj dokumentaciji da vidim o čemu se u biti ovdje radi. Svi mi cijelo vrijeme pokušavamo ustvrditi o čemu se ovdje zapravo radi. Znamo što oni rade, ali ne znamo zašto, kako, je li u okviru zakona? Iz Uprave mi je odgovoreno da Upravni odjel za prostorno uređenje i zaštitu okoliša na raspolaže nikakvom dokumentacijom vezano za spomenutu trasu jer nisu sudjelovali u izdavanju akata, niti je to njihova nadležnost. Ovo ne stoji jer se radi na području Grada Kaštela što znači da oni moraju znati sve - dodaje.
Jurlin ističe da je suradnja s pročelnicima jako dobra i vjeruje da su oni dobri pročelnici, međutim da tu nešto ne štima, ali i sam kaže kako oni tada nisu bili pročelnici.
- Grad Kaštela prešutno je pristao na Građevinsku dozvolu, jer kada se ona izdavala grad je dobio poziv da sudjeluje, ali se nije odazvao, a neodazivanje je također pristanak. Iz Građevinske i Lokacijske dokumentacije jasno se vidi da Grad ima svu dokumentaciju. U slučaju lokacijske dali su otvoreni pristanak. Kako stoji u dokumentaciji, nakon što je Grad potvrdno prihvatio Lokacijsku dozvolu, sva je dokumentacija proslijeđena Upravnom odjel za komunalno gospodarstvo, imovinsko pravne poslove i zaštitu okoliša te Odsjeku za izgradnju i održavanje pri Gradu Kaštela. Sva priložena dokumentacija dostavljena je Gradu Kaštelima, ali i Solinu. Međutim ja kada pitam i tražim uvid, oni ništa nemaju niti su obaviješteni o početku radova, kako oni govore- kazao je Jurlin.
Nadalje, navodi kako ovo što se radi nema nikakve veze s ulaskom u Split, jer ako se probija na granici Sućurca, pa ide Gomilica, Kambelovac, Lukšić prema Trogiru da bi se vratilo u Kambelovac i spojilo na D8 , kakav je to ulaz u Split?
Pojašnjava kako se radi o 25 m širine trase koje je predviđena, a kada uzmete 25 m put Lukšića preko cijelog Kaštelanskog polja koliko je to parcela? Ono što od Grada kao vijećnik traži je uvid u tu parcelizaciju, da vidi o koliko se tu čestica radi, kome se oduzima, što se oduzima.
- To pitanje ne možemo uputiti Gradu, uputili smo ga Ministarstvu i odgovor još čekamo, rekli su nam da se strpimo do kraja ovoga mjeseca. Mi smo ih pitali za otkup te zemlje koji moja biti u fondu koji je određen za otkup zemlje i sve mora biti isplanirano. Koliko te zemlje ima, jesu li financijska sredstva osigurana, ne znamo i zato smo pitali Ministarstvo. Bez tog fonda Građevinska dozvola ne može biti izdana. Cijeli ovaj projekt nije financirala EU upravo radi toga, jer kako bi oni nešto financirali dokumentacija mora biti sređena. Ne zna se kome će zemlja biti oduzeta, nema izvlaštenja, taj fond je u magli i što je najvažnije cijeli projekt financira se našim novcem, novcem poreznik obveznika. Moja pretpostavka i moje dugogodišnje iskustvo je da oni rade u hodu i ne znaju ništa, rade u magli i obmanjuju ljude- kazao je Jurlin.
- Naš glavni zahtjev je da vidimo uvid u projekt. Mi pišemo Ministarstvu i ostalima što ide jako sporo. Ali, ovdje se radi i o suradnji s Gradom. Ova trasa se radi u Kaštelima, a oni ništa ne znaju, s ničim nemaju veze dok se gradonačelnik nudi kao posrednik u otkupu zemlje. Zato se ja pitam zašto zainteresirana javnost ne može biti dužno informirana sa svime što se po ovom pitanju događa? Zašto se predstavnici grada prave slijepi, gluhi i nezainteresirani dok gradonačelnik u isto vrijeme jedino što obećava jest njegovo posredovanje i angažiranost u vidu najbolje cijene otkupa. Iako znamo da u je slučaju državnog interesa ta otkupna cijena minimalna i nije podložna pregovorima - zaključuje Jurlin.
Foto: Ivana Topić