Tradicionalna berba stare masline, zaštićenog spomenika prirode u Kaštel Štafiliću, održala se danas nakon što je prošlog tjedan bila odgođena zbog nepovoljnih vremenskih uvjeta. Ove jeseni njene krošnje bile su prepune plodova, a današnji lijep sunčan dan bio je idealan za berbu. Dobra vijest je ta da je tijekom proteklog kišnog perioda otpao sa stabla samo mali dio ploda.
Tijekom jutra ispred stare masline u Štafiliću okupio se veliki broj djece i mladih koja su sudjelovala u ovogodišnjoj berbi. Ove godine berbi su se pridružili svi uzrasti obrazovnih institucija. Djeca iz vrtića Višnjica i Maslina, učenici OŠ Bijaći i srednje škole Braće Radić razvlačili su zajedno mreže, postavljali gajbe, skupljali sa mreža plodove i čistili ih od grana i listova, a u tome su im pomogli i studenti preddiplomskog sveučilišnog studija Mediteranska poljoprivreda.
Berbu je tradicionalno organiziralo Društvo „Bijaći“ u suradnji s Gradom Kaštela, Sveučilištem u Splitu, JU More i krš, Udrugom „Mastrinka“ i „Šušur“, TZ Kaštela, Muzejem Grada Kaštela, SŠ „Braća Radić“ i OŠ „Bijaći“, a obavljena je uz stručnu podršku Sveučilišta u Splitu, sveučilišnog prijediplomskog studija Mediteranska poljoprivreda.
- Veliko mi je zadovoljstvo što su nam se ove godine po prvi put pridružili svi uzrasti obrazovnih institucija, imamo od vrtićke dobi, osnovnoškolce, srednjoškolce i studente preddiplomskog sveučilišnog studija Mediteranska poljoprivreda. Maslina je zaista u izvrsnom stanju. Jedan dio, manji dio ploda je zapravo opao sa stabla tijekom ovih kišnih perioda. To je prije svega zbog zaraze maslinovim moljcem. Ono što bi naglasila je zapravo da mi ne tretiramo maslinu nikakvim pesticidima koji bi bili štetni za ljudsko zdravlje ili okoliš. S tim u vezi nismo vršili zaštitu protiv maslinovog moljca, iako je to trebalo napraviti i to prije svega zato što nama sam plod i ulje nisu prioritet. Nama je prioritet podizati svijest prije svega mladih generacija, djece i mladih kako bi se ova maslina očuvala i nakon nas koji smo malo stariji. Tako da budu svjesni što znači zaštita okoliša, maslinarstvo i što znači poljoprivreda kao cjelina o kojoj svi mi ovisimo. Jako me veseli vidjeti ovoliko djece da se s radošću odazivaju na sve zadatke. Ovo divno stablo ogromne krošnje, iako mi redovito vršimo rezidbu, jako je zahvalno što možemo vidjeti i po boji i količini ploda koju danas beremo- kazala je doc. dr. sc. Tatjana Klepo.
Klepo je istaknula da je fascinantno kod ove masline koja je stara oko 1500 godina da je još uvijek plodonosna i iz godine u godinu sve ljepša, zelenija i sve vedrija.
- Jako sam zadovoljna urodom, dio ploda je još uvijek zelen, ali je urod zadovoljavajući. Po mojoj procjeni na stablu ima preko 300 kg, ali neki dijelovi krošnje su zaista visoko i na nezgodnim mjestima da čak ni s košarom ne možemo doći do njih. Ali, s druge strane, mišljenja sam da nešto treba ostaviti pticama i drugim živim bićima koja se hrane maslinama i koja zapravo obitavaju na ovom stablu- kazala je Klepo.
- U Kaštelima imamo prastaru maslinu staru više od 1500 godina. Od nje dobivamo ulje, a od njezinog lišća čaj koji se koristi u ljekovite svrhe. Njezino ulje i čaj naši su suveniri. Za Kaštela je ova maslina ne samo simbol povijesti poljoprivrede ovdje nego jedna izuzetno zanimljiva turistička atrakcija sa koje kreće većina turističkih tura, a zatim obilazak rivom kaštelanskih dvoraca i utvrda. Stara maslina je jedna od prepoznatljivosti Grada Kaštela i zato je posebno njegujemo i koristimo u promociji, ne samo preko suvenira, već se i podaci o njoj mogu pronaći u brošurama i web stranici Turističke zajednice grada Kaštela. Zaista smo ponosni na dugogodišnji rad svih naših udruga i odgojno obrazovnih ustanova u očuvanju, održavanju i promociji stare masline- istaknula je Nada Maršić, direktorica TZ Kaštela.
Plodovi Stare masline nakon berbe pokupljeni su i odvezeni na preradu u malu obiteljsku uljaru Crnoči u Kaštel Novome. Danas poslijepodne obaviti će se i sanitarna zaštita od bolesti koje je potrebno prevenirati i na vrijeme zaštititi maslinu kako ne bi došlo do infekcije, a obaviti će je CIAN d.o.o.
Sva sredstva koja se koriste za zaštitu ekološki su prihvatljiva o čemu se posebno vodi briga jer se tijekom rezidbe odvaja lišće od kojeg se prave čajevi, s tim u vezi zaštita mora biti tome prilagođena.
Foto: Ivana Topić