Bujični potoci, odnosno kanali, kojih u Kaštelima ima nekoliko desetaka, kada su nastajali imali su funkciju odvodnje prirodnih i oborinskih voda sa sjevernih područja grada prema moru, kako ne bi dolazilo do urušavanja zemljišta, plavljenja i sličnih problema. Prije nekoliko desetljeća dobili su, na našu žalost, i funkciju kanalizacijske mreže, a sve češće postaju močvarne šikare i deponiji različitog otpada.
O tome smo pisali vrlo često ukazujući na probleme poput onog na Baletnoj koji je zbog korova i otpada izgubio svoju osnovnu funkciju, a znale su teći i fekalije kako smo pisali na Portalu. Slična situacija se dogodila i u potoku kraj stare škole , kao i u potoku Vitturi prije tri godine gdje je nečijim nemarom voda u potoku je poplavila što samim ti govori da se dogodio nelegalni ispust.
O tome što se sve napravilo po pitanju nelegalni ispusta u potoke pisali smo na Portalu prije četiri godine kada su nam iz ViK-a detaljno opisali što se uradilo i što se planira uraditi na potocima Strabežnica, Topola, Sibovica, Radun - Općinski potok, Ponikvica i potok Gospe od Stomorije. To su samo neki od situacija kojima smo željeli ukazati prvenstveno Hrvatskim vodama koja su zadužena za održavanje potoka, a potom i ViKu u borbi protiv nelegalnih ispusta.
Ispitivanje kakvoće potoka u Gomilici i Sućurcu: Neki su ekstremno onečišćeni
Potok na Torcu
Da je situacija i dalje alarmantna, govori i ispitivanje mikrobiološke kakvoće nekih kaštelanskih potoka koje je dr. sc. Slaven Jozić iz Laboratorija za mikrobiologiju Instituta za oceanografiju i ribarstvo započeo prije više od deset godina. Cilj mu nije bilo ispitivanje samo po sebi, nego prikupljanje materijala za znanstvene eksperimente koje je obavljao za doktorat, ali i za druge svrhe, gdje je trebao svjež kontaminirani materijal, za što su, kako se nažalost ispostavilo, neki kaštelanski potoci bili idealan medij.
- Vrlo brzo sam utvrdio da su neki kaštelanski potoci toliko onečišćeni da je postojala jasna indikacija da mogu onečistiti plaže koje se nalaze u blizini njihovog utoka u more. Tako smo početkom sezone kupanja 2021., u okvirima projekta Eurobath, financiranog od strane Hrvatske zaklade za znanost, započeli sustavno praćenje tri potoka u gornjim Kaštelima, koji se u more ulijevaju u blizini plaža Torac, Kamp i Gojača, na kojima je more prema podacima službenih ispitivanja godinama bilo problematične kakvoće. To su potok na granici Kambelovca i Gomilice, potok istočno od doma zdravlja u Sućurcu i potok koji se u more ulijeva na ispustu Tumbin na Gojači – navodi Jozić i dodaje da su ove godine nastavili sa ispitivanjem u sklopu internog projekta laboratorija, a u praćenje su dodatno uključili i potok Fuležina u Kaštel Starom.
Potok Tumbin (Gojača)
- Ispitivanja smo obavljali tijekom dvije sezone kupanja, 2021. i 2022. godine, a obavljeno ih je ukupno 11 za svaki potok. Rezultati nisu niti malo optimistični jer je utvrđeno značajno onečišćenje sva tri potoka. Ocjenjujući ih prema kriterijima za vodu za kupanje, sva tri potoka bi mogli ocijeniti nezadovoljavajućom ocjenom, dok bih prema svojoj subjektivnoj ocjeni mogao reći da je potok na Torcu umjereno onečišćen, potok na Gojači vrlo onečišćen dok je Tumbin na Gojači ekstremno onečišćen – kazao je Jozić.
Sljedeću godinu ispitivanjem će se obuhvatiti još nekoliko potoka
U sklopu projekta na navedenim plažama kakvoću su pratili na većem broju točaka, naime u službenom monitoringu prati se samo na jednoj. Kako navodi Jozić, pokazalo se da je more u blizini potoka onečišćenije, od dijela mora koji je udaljeniji od potoka, što može ukazivati na njihov negativni utjecaj na kakvoću mora.
Potok kod ambulante u Sućurcu
- Uveli smo još neke dodatne parametre, odnosno praćenje patogenih bakterija, ne samo indikatorskih (E. coli i crijevni enterokoki) koje se inače prati u monitoringu. Nadalje, uveli smo i molekularne metode Microbial Source Tracking (MST) pomoću kojih ćemo moći utvrditi podrijetlo onečišćenja, odnosno radi li se o onečišćenju ljudskog ili životinjskog podrijetla, a ako je životinjskog možemo utvrditi o kojoj se životinji radi – rekao je Jozić i naveo kako postoji sumnja da u potocima ima nekih patogenih bakterija.
- Prvi rezultati koncentracija indikatorskih bakterija ukazuju na činjenicu da su potoci i dalje onečišćeni, uključujući i potok Fuležina, za koji nemamo konkretne brojčane podatke od prije, ali znamo da je bio onečišćen jer smo nekoliko puta vodu iz potoka uzimali za eksperimente. U većini potoka postoji sumnja da su uzorci sadržavali i patogene bakterije (npr. Salmonella), ali to ćemo znati tek kada izdvojene suspektne kulture pošaljemo na potvrdu, što ćemo obaviti početkom sljedeće godine. Sljedeće godine u istraživanje ćemo uključiti još nekoliko potoka, da pokrijemo cijela Kaštela – ispričao je Jozić i zaključio.
Potok Fuležina
- Činjenica da su potoci i dalje onečišćeni, usprkos intenzivnim radovima na kanalizacijskom sustavu i činjenici da je u nekim područjima dobar dio domaćinstava priključen na kanalizaciju, vjerojatno ukazuje na problem nastavka nelegalnog ispuštanja u potoke, što bi naravno trebalo provjeriti i sa sigurnošću utvrditi.
Foto: S.J.