Projekt Mirno more najveći je europsko socijalno-pedagoški projekt, a ove godine, po 30. put zaredom, okuplja oko 1000 sudionika – 800 korisnika i 200 volontera iz raznih zemalja. Među njima su djeca i mladi s invaliditetom, teškoćama u razvoju te oni koji se suočavaju s teškim životnim okolnostima. Kroz zajedničko jedrenje duž naše obale, projekt promiče vrijednosti prijateljstva, solidarnosti, međusobnog razumijevanja i tolerancije, a sve pod zastavom mira.
Ove godine sudionici su svoje jedriličarsko putovanje započeli u subotu, isplovivši iz različitih dalmatinskih marina, a Marina Kaštela bit će njihova domaća luka na dva dana, gdje će se održavati raznolike radionice i aktivnosti posvećene socijalnoj inkluziji. Ove godine sudjeluju četiri posade iz Kaštela koje uključuju djecu iz Doma za djecu Maestral, korisnike Centra za rehabilitaciju Mir Rudine, Zavoda za osobe s mentalnim invaliditetom iz Fojnice (BiH) te članove udruge Sindrom Down 21.
Na konferenciji koja je održana danas, vlasnik Marine Kaštela Joško Berket pozdravio je sve prisutne posebno zahvalivši na dolasku sponzorima i medijima koji prate ovaj projekt te istaknuo kako se radi na planovima za iduće godine gdje bi povećali broj aktivnosti, ali i flota koje sudjeluju na ovom projektu.
Joško Berket
- Ja se uopće nisam nadao da će meni i mojoj obitelji ovo ovoliko značiti. Počelo je tako što smo bili u Grazu i tamo je postojala dijabetička posada iz Graza koju smo sponzorirali s jednim od naših brodova. Bio sam impresioniran kako su oni isticali da nisu bolesni već da su dijabetičari što nas je ponukalo da uključimo i Dijabetičko društvo iz Splita da sljedećih godina imamo nekoliko brodova dijabetičara iz Splita, Kaštela koji također nisu bolesni već samo trebaju više pažnje. Oduševio me taj dio u kojem djeca i roditelji koji imaju posebne potrebe dođu u zajedničko okruženje i ničega se ne srame jer su ovdje kao kod kuće. Prije 12 godina odboru Mirno more – Peace Fleet predstavio sam mogućnost da dođu u Marinu Kaštela i evo već 11 godina su ovdje. Imamo velik broj volontera u Beču, u Kaštelima, u cijeloj Hrvatskoj, a imamo sada i Mirno more Hrvatska. Negdje oko 25 projekata od Varaždina, Pule, Malog Lošinja, Splita, Kaštela koji sudjeluju u ovoj priči od 110 brodova. Više ja trebam Mirno more nego ono mene jer je cijela moja obitelj u to sada uključena - poručio je Joško Berket.
- U 30 godina postojanja Flota mira mirno more, mir i solidarnost nisu izgubili na važnosti. Naprotiv: danas je važnije nego ikada poslati snažnu poruku otvorenosti i usaditi te vrijednosti u mlade ljude. Tijekom tjedna flote, djeca doživljavaju nezaboravnu avanturu, gdje zaboravljaju svakodnevne brige i sklapaju prijateljstva za cijeli život- kazao je Andreas Bauer, predsjednik uprave organizacije Mirno more.
Denis Ivanović, gradonačelnik Kaštela
Gradonačelnik Kaštela Denis Ivanović istaknuo je kako mu je drago da se ovoj projekt održava već 30 godina i 11. put ovdje u Kaštelima. Zahvalio se prije svega medijima koji su se odazvali na ovu konferenciju, Jošku Berketu i cijeloj ekipi iz Marine Kaštela što dugi niz godina rade na ovom hvale vrijednom projektu, ali i na drugim humanitarnim projektima. Djeci je zaželio dobrodošlicu i lijep boravak u Kaštelima.
U ime župana Splitsko-dalmatinske županije Blaženka Bobana i njegovih zamjenika obratio se Frane Radelja.
- Županija podržava ovu hvale vrijednu inicijativu koja promiče istinske vrijednosti. Mi kroz različite programe unutar županije želimo pomoći zajednici. Pozivam organizatore ove inicijative da nam se pridruže u programu Pomorska baština kojem je cilj osvijestiti i zaštititi pomorsku baštinu tako da zajedno surađujemo i na tom projektu - kazao je Frane Radelja.
Dugogodišnji sponzor projekta je OTP banka, a njena predstavnica Zrinka Svoboda Sabljić pozdravila je sve prisutne zahvalivši se na prilici da sudjeluju u ovom humanitarnom događaju te istaknula da je njima kao banci iznimna čast što su dio toga i da se nada kako će biti dio toga još dugi niz godina.
Danas su za djecu organizirane različite aktivnosti za sve uzraste: crtanje zastava, igre i sportske aktivnosti, kao i „Peace-Talk“ ili foto-radionica za starije sudionike. Kroz različite aktivnosti i život na brodu. djeca i mladi iz prve ruke uče pedagoški vrijedne lekcije. Doživljajna pedagogija igra ključnu ulogu u pružanju vrijednih životnih lekcija.
- Projekt radi na principu doživljajne pedagogije stoga imamo 1000 sudionika na 110 brodova koji dolaze iz preko 20 zemalja. Cilj je dovesti djecu u neko novo okruženje gdje se mogu pedagoški razviti, to ima mnogo jači efekt jer se izvlače iz svoje stare sredine. Najsjevernija točka odakle brodovi kreću je Poreč, pa do Splita. Plovimo u zvjezdanoj formaciji i srećemo se u Marini Kaštela na 2 dana. Sutra u velikoj formacijskoj plovidbi kroz Kaštelanski zaljev brodovi se upućuju na Šoltu, Brač, na sjever i polako se u petak vraćaju u svoje matične luke, a u subotu se vraćaju kućama. Djeca polove oko 7 dana. Uvijek kada se sa strane gleda čini se da je 7 dana malo, ali mi i danas dobivamo pisma koja počinju sa „Prije 20 godina flota je promijenila moj život.“ Efekt ovoga je dosta dugotrajan. Velik broj djece koja su nekada bili djeca sada su dio volonterskog tima, podržavaju projekt i pomažu u organizaciji. Ove godine imamo jednu posadu sa odraslim osobama koje su 1994. bili na prvom brodu flote, a sada su dio organizacijskog tima i rado se vraćaju - istaknuo je Srđan Janjušić, član upravnog odbora Mirno more – Peace Fleet
Večeras će biti organizirana „Fešta mira“ na kojoj će djeca i mladi izvesti nastupe koje su sami pripremali, što za mnoge predstavlja vrhunac tjedna, a za veselu atmosferu pobrinut će se DJ Josip.
Plovidba u formaciji u četvrtak, kada preko 100 brodova u Kaštelanskom zaljevu podižu jedra u znak mira, donosi završetak zajedničkog vremena. Do petka navečer brodovi će se vratiti u svoje matične luke, a u subotu će svi sudionici krenuti kući.
Foto: Andrej Valentić